15 лютого 2022 р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії» (далі — Закон). Його основна мета — врегулювати порядок зберігання (накопичення) енергії на українському ринку електроенергії.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що нового
Законом передбачено наступні нововведення:
1. Визначено поняття «зберігання енергії» як діяльність, пов’язану з відбором електроенергії з метою:
- її використання в майбутньому;
- перетворення збереженої електроенергії на інший вид енергії, в якому вона може зберігатись;
- зберігання та подальшого перетворення збереженої електроенергії з метою її відпуску в систему передачі/розподілу або в мережі електростанції/споживача.
Зберігання електроенергії здійснюватиметься за допомогою спеціальних установок — УЗЕ.
2. Введено нового гравця на ринку електроенергії — оператора установки зберігання енергії (далі —оператор УЗЕ). Він здійснюватиме діяльність зі зберігання енергії з метою її продажу та/або надання допоміжних послуг чи послуг з балансування за допомогою системи накопичення енергії.
Водночас оператору УЗЕ забороняється здійснювати діяльність з передачі та розподілу електроенергії, транспортування та розподілу природного газу, виконання функцій оператора ринку та гарантованого покупця.
3. Встановлено, що діяльність зі зберігання енергії підлягає ліцензуванню за винятком наступних випадків:
- для оператора УЗЕ — якщо величина встановленої потужності УЗЕ або відпуск електроенергії менші за показники, визначені у ліцензійних умовах провадження господарської діяльності зі зберігання енергії.
- для виробників електроенергії — якщо УЗЕ здійснює відбір електричної енергії виключно від генеруючих установок виробника та якщо сумарна потужність, з якою здійснюється відпуск електричної енергії, не перевищує встановлену потужність електроустановок такого виробника в місці провадження ліцензованої діяльності відповідно до ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії;
- для споживачів — якщо споживач у будь-який період часу не здійснює відпуск енергії, раніше збереженої в УЗЕ, в об’єднану енергетичну систему України або в мережі інших суб’єктів господарювання; та
- для виробників «зеленої» електроенергії — якщо такі виробники здійснюватимуть відбір електричної енергії УЗЕ виключно від власних генеруючих установок у межах дозволеної потужності (відповідно до ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії) та за наявності окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснюється до/з УЗЕ.
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності зі зберігання енергії повинна розробити та затвердити НКРЕКП протягом 3 місяців з дня опублікування Закону.
4. Встановлено, що оператор системи передачі та оператори систем розподілу не можуть здійснювати зберігання енергії та експлуатувати УЗЕ, за винятком окремих випадків, передбачених Законом.
Висновки
Закон позитивно сприйняли на ринку, адже, як зазначає Міністерство енергетики України, врегулювання порядку зберігання енергії на українському ринку електроенергії сприятиме збалансованій роботі об’єднаної енергетичної системи, синхронізації української енергосистеми з європейською енергосистемою ENTSO-Е, а також підвищить стабільність електропостачання для споживачів.
Наразі Закон очікує підписання головою Верховної Ради та Президентом України.