27 березня 2020, 17:28

Навіть після завершення кризи бізнес залишатиметься у "віддаленому" форматі роботи

Тімур Бондарєв
Тімур Бондарєв «Arzinger» партнер-засновник і керівний партнер, адвокат

Пандемія та викликаний нею глобальний карантин суттєво уповільнив «звичайний» юридичний бізнес, водночас додавши багато роботи юристам в частині аналізу впливу нинішньої ситуації на бізнес наших клієнтів. Всі клієнти вживають заходів щодо оптимізації бюджетів та підготовки до другої хвилі кризи, яка виникне внаслідок запроваджених обмежувальних заходів. За нашою статистикою, наразі близько 70% роботи так чи інакше пов’язано з пандемією. Однак ми розуміємо, що перший шок, викликаний вірусом, прийде, а стейкхолдери будуть змушені з новою силою повертатися до своїх основних завдань, для того щоб рятувати та втримати на плаву бізнес, скористатися новими можливостями й використати синергії, що з’явилися, а також об’єднатися або поглинути більш слабкий бізнес.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зараз на ринку існує дуже багато спекуляцій щодо майбутнього планети: від дуже оптимістичних до зовсім апокаліптичних. Водночас досвід показує, що майже нікому не вдавалося чітко передбачити майбутнє, адже існує занадто багато чорних лебедів, які кардинально змінюють обставини.

Незалежно від того, за яким сценарієм рухатиметься розвиток, я переконаний, що системний та структурований юридичний бізнес, сфокусований на преміальній роботі з міжнародним елементом, зможе вийти із ситуації переможцями, оскільки криза стимулюватиме попит в основних найбільш прибуткових практиках – транзакційна, вирішення суперечок, антимонопольна тощо. Ми вже на власному прикладі, навіть на такій ранній стадії кризи, бачимо відповідні тренди та попит. Дуже добре завантажена трудова практика, адже оптимізація персоналу є першим кроком, до якого вдається бізнес за турбулентних часів. Зважаючи на шалений потенціал та репутацію України у сфері IT-бізнесу, а також враховуючи необхідність розробки рішень для безпечної віддаленої роботи в багатьох секторах бізнесів, ми побачимо активний розвиток в цій сфері.

Останні роки були достатньо успішними у світі завдяки зростанню економіки, адже юридичні фірми, як і наші клієнти, також активно нарощували оберти, в тому числі активно наймали персонал, який не завжди був належним чином завантажений. Тому вже зараз ми побачимо перші скорочення на юридичному ринку, насамперед, спрямовані на позбавлення від тягаря часу. В будь-якому випадку потрібно розуміти, що світ докорінно зміниться, тому юридичним фірмам вкрай важливо бути у фарватері змін, дуже швидко та проактивно адаптуватися до нових потреб клієнтів, про які вони, можливо, поки що навіть не знають.

Окрім того, я переконаний, що після завершення кризи бізнес залишатиметься в нинішньому «віддаленому» форматі, що дозволятиме суттєво заощаджувати витрати й бути більш ефективним та конкурентоздатним. Однозначно, за цим майбутнє. Отже, можливість і здатність швидкої адаптивності, гнучкості та готовності до змін у сучасному світі є основною конкурентною перевагою та визначатиме переможців майбутнього світу.

Зважаючи на специфіку нашої роботи та потреби клієнтів, ми вже достатньо давно відбудували системи таким чином, щоб мати можливість працювати дистанційно, адже більшість наших клієнтів – глобальні компанії, які знаходяться на інших континентах та в інших часових зонах, тому робота в режимі телеконференцій вже давно стала нормальною реальністю. Навіть відсутність персональних зустрічей з клієнтами не є великою перешкодою, оскільки багато клієнтів, з якими ми багато років працюємо, особисто ми ніколи не бачили, тому тимчасова соціальна ізоляція взагалі не впливатиме в цьому аспекті. Саме тому рішення про віддалену роботу майже не вплинуло на ефективність роботи, а навпаки, заощаджує багато часу, який раніше витрачався на логістику та пересування перевантаженим містом. Юристи традиційно проводять багато часу за комп’ютерами, сучасні технологічні рішення дозволяють бути на постійному контакті з клієнтами у всьому світі, так само як постійно підтримувати контакт на рівні команд, а також контролювати робочу дисципліну та перебіг проектів.

Отже, на мою думку, наш (юридичний) бізнес – один з тих, який найшвидше адаптувався та найменше відчув зміну формату роботи, якщо не брати до уваги практики вирішення спорів (включаючи практику кримінального права та процесу), діяльність яких передбачає участь в судових процесах та різноманітних слідчих діях, які зараз відкладаються.

Враховуючи, що подібний режим роботи вже давно став нормальним явищем, наразі основним завданням менеджменту та партнерів фірми, крім інших «звичайних» повноважень, є підтримка «бойового» духу, постійного «людського» контакту з командами, своєчасне надання фідбеку, для того щоб колеги розуміли, що про них не забувають. Адже вже давно не секрет, що аспект соціалізації в офісній роботі важко недооцінювати, а саме тривала відсутність звичайних соціальних контактів на етапі карантину для багатьох може виявитися найбільшою проблемою.

Звичайно, не можна не згадати про позитивний аспект нинішньої ситуації. Зважаючи на дуже інтенсивну роботу юристів, родини протягом багатьох років відчували свою другорядність, оскільки клієнти та бізнес завжди залишалися на першому місці. Карантин нарешті надав можливість проводити більше часу з близькими людьми, що також допомагає родинам краще зрозуміти, чим все ж таки цілими днями займається тато або мама, а також з більшим розумінням ставитися до шаленого ритму життя в юриспруденції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати