Морські інциденти є неодмінною складовою торговельного мореплавства та можуть статися в будь-яких портах світу. Україна – не виняток. В акваторіях наших портів також трапляються страхові випадки, пов’язані з судном, його екіпажем або вантажем. Зазвичай такі випадки є підставою для виникнення так званих «морських» вимог (англ. «maritime claims»), які дають право на арешт судна, що може призвести до значних збитків судновласника.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Світова морська спільнота вже давно створила механізм, який дозволяє уникати зайвих затримок (арештів) суден та водночас отримувати належні гарантії відшкодування заподіяних збитків. Мова йде про так звані «клубні» гарантії або гарантії клубів страхування відповідальності судновласників (англ. «P&I Clubs»). Поліс P&I, який купують судновласники, можна порівняти з полісом ОСАГО, який сьогодні повинен мати кожен автовласник.
P&I означає «захист та відшкодування»
Спілкуючись з митницею, екологами та портовиками, нам неодноразово доводилося чути питання: «Що таке P&I?». Абревіатура «P&I» дослівно означає «protection and indemnity» (укр. «захист та відшкодування»). Це особлива форма організації морського страхування на взаємній основі між судновласниками. На відміну від класичних страхових компаній (які також можуть оформлювати поліси P&I), клуби взаємного страхування об’єднують судновласників (операторів, фрахтувальників), які сплачуючи регулярні внески, формують такий собі «спеціальний фонд», завдяки якому відшкодовують збитки у разі настання страхового випадку.
Більшість клубів наймають незалежних менеджерів, які здійснюють професійне управління організацією, вивчають ризики, встановлюють політику щодо сплати страхових внесків тощо. Сьогодні у світі діє близько 70 P&I клубів, з яких 13 входять до так званої «Міжнародної групи P&I клубів» (англ. «The International Group of P&I Clubs», або «IG P&I Clubs»), частка яких у страхуванні P&I ризиків складає близько 90% світового тоннажу. Отже, якщо в чартері зазначено «P&I policy to be issued by Member of IG P&I Clubs», то ні в кого не викликає сумнівів, що судно повинно мати чинний страховий поліс від одного зі світових лідерів у цій сфері.
P&I клуби та морські вимоги: що спільного?
Сьогодні Р&I клуби представлені в Україні через мережу своїх кореспондентів, яку клуби мають у портах по всьому світу. Основним завданням кореспондентів є забезпечення інтересів судновласників шляхом надання допомоги капітанам та членам екіпажів суден, судновласникам у процесі врегулювання страхових випадків. Робота P&I кореспондента включає надання консультацій судновласнику з питань місцевого законодавства та практики, а також рекомендацій щодо призначення адвокатів, сюрвеєрів, лікарів, експертів, перекладачів тощо. Роботу P&I кореспондентів можна порівняти з роботою асистуючої компанії, яка надає підтримку туристам під час страхового випадку за кордоном.
Якщо в результаті страхового випадку виникає морська вимога, P&I клуб, в якому застрахована відповідальність судновласника, оперативно оформлює так звану «клубну» гарантію, або гарантійний лист-зобов’язання про відшкодування збитків (англ. «letter of guarantee and undertaking», або «LOGU»). Зміст гарантій може відрізнятися та залежить від багатьох умов, але основна ідея полягає в тому, що P&I клуб від імені судновласника зобов’язується виплатити певну суму в обмін на надання рішення компетентного суду, винесеного проти судновласника, яке набрало чинності та не підлягає подальшому оскарженню. Надання «клубної» гарантії є безумовною підставою для негайного звільнення судна (якщо судно було затримане капітаном порту або судом до надання забезпечення морської вимоги). Саме таким чином цей механізм працює у провідних портах світу.
Найкраще рішення – внести зміни до КТМ України
Варто нагадати, що можливість надання «достатнього забезпечення морської вимоги» з метою звільнення або недопущення затримання судна прямо передбачена у ст. 44 та 80 КТМ України. Однак, як показує наш професійний досвід, митники, екологи та АМПУ відмовляються приймати «клубні» гарантії як належне забезпечення, посилаючись на відсутність прямої вказівки на таку можливість у законодавстві та «можливі труднощі» під час пред’явлення такої гарантії до сплати. Тому найкращим юридичним рішенням могло б стати внесення змін до ст. ст. 44 та 80 КТМ України. Зокрема, потрібно передбачити, що забезпеченням морської вимоги може бути банківська гарантія, гарантійний лист (гарантія) клубу страхування відповідальності судновласника або іншого страховика відповідальності судновласника.
Угода про асоціацію, Директива ЄС та P&I клуби: що спільного?
Підписанням Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов’язання щодо узгодження свого законодавства у сфері міжнародного морського транспорту з відповідними нормами, прийнятими стороною ЄС, тією мірою, в якій таке законодавче наближення сприятиме цілям лібералізації, взаємному доступу на ринки сторін, руху пасажирів та вантажів (ст. 138 Угоди).
Директивою Європейського Парламенту та Ради №2009/20/ЄС «Про страхування власників суден від морських позовів» встановлено обов’язок держав-членів вимагати від власників суден із брутто-тоннажем (gross tonnage) від 300 тонн та вище мати в наявності укладений договір страхування, яким покривалися б ризики, пов’язані з експлуатацією суден. У цій Директиві до належної форми страхування віднесено страхування відшкодування збитків, що надається членами Міжнародної Групи P&I клубів, та інші ефективні форми страхування, що забезпечує подібні умови покриття.
Запровадження обігу «клубних» гарантій стане вагомим внеском у справу підвищення привабливості українських портів з позиції передбачуваності й зрозумілості для іноземних судновласників та операторів, а також стане ще одним кроком у гармонізації законодавства України із законодавством ЄС.