18 січня 2021, 18:15

Належна перевірка - обов'язок, необхідність чи можливість?

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Данило Глоба
Данило Глоба адвокат, заступник директора з правових питань компанії YouControl

Одним із законодавчих нововведень, з якими адвокатові доведеться змиритися, є посилені правила фінансового моніторингу. Як відомо, з 28 квітня ц.р. в Україні набрав чинності новий Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — закон про фінмоніторинг). Ст. 6 цього Закону до спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу віднесено, зокрема, адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, а також суб’єктів господарювання, що надають юридичні послуги. За Законом вони зобов’язані здійснювати належну перевірку клієнта та повідомляти про свої підозри Держфінмоніторинг.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У якій мірі адвокатам і юристам необхідно виконувати вимоги закону, чи слід ставати на облік у Держфінмоніторингу та іншим подібним питанням присвячено чимало публікацій та фахових обговорень. А ми сконцентруємось на тому, як найефективніше здійснювати основний захід фінансового моніторингу — належну перевірку.

Почнемо з того, що належна перевірка — це фактично таке саме вивчення і аналіз клієнта, як і під час процедур due diligence та комплаєнс. З цієї точки зору проведення перевірки не зводиться виключно до обов’язку правника перед державою. Які ж саме обставини потребують проведення такої перевірки?

Перевірка як необхідність уникнення конфлікту інтересів. Запобігання конфлікту інтересів є одним з принципів здійснення адвокатської діяльності. При цьому Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (ст. 1, 4, 21, 28) передбачає необхідність відмови від виконання договору не лише за наявного конфлікту інтересів, а й за наявності обставин, що можуть до нього призвести. Порушення адвокатом цього принципу має наслідком його дисциплінарну відповідальність у порядку, встановленому законом.

Тому проведення адвокатом перевірки майбутнього або існуючого контрагента під час виконання професійних обов’язків є невід’ємною умовою здійснення його професійної діяльності.

Перевірка як можливість. До професійних прав адвоката, визначених ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», належить, зокрема, надання правової допомоги у вигляді надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань. Отже, проведення належної перевірки як різновиду правової допомоги може бути одним з професійних напрямів діяльності адвоката.

Джерела даних для перевірки. Законодавство про фінмоніторинг передбачає, що для проведення належної перевірки мають використовуватись офіційні документи (надані клієнтом, отримані на запит), офіційні та надійні джерела (офіційні реєстри, бази даних), інші відкриті джерела (в т.ч. авторитетні ЗМІ).

Належна перевірка або її окремі елементи часто можуть виконуватись навіть без отримання документів від клієнта — виключно на основі інформації з відкритих джерел. Наприклад, статути, виписки з ЄДР, витяги з реєстру платників ПДВ/ЄП тощо наявні у відкритих джерелах. В Україні існують величезні обсяги відкритих даних. Наразі налічується понад 900 наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.

З урахуванням можливості отримання інформації, копій документів за адвокатським запитом на даний час у адвоката більш ніж широкі можливості для проведення належної перевірки та іншої діяльності у сфері фінансового моніторингу, зокрема: ідентифікація/верифікація, складання ризик-профілю клієнта, визначення ступеню ризику клієнта, встановлення кінцевих бенефіціарних власників і належність їх до PEPs, перевірка структури власності, актуалізація і моніторинг даних тощо. Наявні сьогодні інформаційно-аналітичні системи перевірки контрагентів всебічно сприяють і полегшують здійснення цих заходів, максимально автоматизуючи процес.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати