17 листопада 2023, 12:07

Мораторій на проведення податкових перевірок скасовано

Костянтин Носов
Костянтин Носов «SYNEGOR» адвокат, партнер

9 листопада 2023 року Верховна Рада України зробила черговий крок до повернення органам державної податкової служби всеохоплюючих контрольно-перевірочних повноважень, які обмежувались спочатку епідемією COVID-19, а потім військовим вторгненням рф. Таким кроком є прийнятий закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок (законопроєкт №10016-д).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наразі підписання закону не відбулось, оскільки на розгляд парламенту внесена постанова про скасування рішення Верховної Ради про прийняття в другому читанні законопроєкту №10016-д. Ба більше, на вебсайті Верховної Ради навіть відсутній текст прийнятого у другому читанні закону, тому, як-то кажуть можливі сюрпризи. Але з огляду на редакцію законопроєкту до другого читання та коментарі депутатів профільних комітетів, з 1 грудня 2023 року платники податків можуть мати наступне.

Поновлення всіх документальних позапланових податкових перевірок (до цієї дати спочатку були дозволені перевірки лише не звернення платника, потім до них додались перевірки з питань дотримання строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, з питань правомірності заявленого до відшкодування ПДВ або задекларованої суми від’ємного значення з ПДВ). На період часу з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року розширюється коло платників податків, які можуть потрапити до плану-графіку проведення документальних планових перевірок та змінюється порядок формування плану-графіку. 

Пропонується включати до плану-графіку платників податку у яких:

  • рівень сплати податку на прибуток або ПДВ на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати відповідного податку у відповідній галузі;

  • дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази; 

  • загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 млн грн і більше; 

  • нарахування та/або виплата податковим агентом — юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні (за основним місцем обліку).

Показники рівня сплати відповідного податку по галузях та показники середньої заробітної плати у відповідній галузі планується публікувати на офіційному вебсайті ДПС України.

Внесення змін до плану-графіка на цей період буде здійснюватися щомісячно, а  перевірка платника податків, який був включений до оновленого плану-графіка, може бути розпочата не раніше ніж через 2 місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.

До 1 грудня 2024 року не будуть проводитись документальні перевірки (планові, позапланові) платників єдиного податку 1 та 2 груп (крім перевірок, пов’язаних з припиненням підприємницької діяльності або таких, що проводяться на звернення платника податків).

Передбачається мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок платників податків, податкова адреса яких та/або об’єкти, пов’язані із оподаткуванням (на кшталт, виробничі потужності, торгівельні майданчики) на момент початку окупації/бойових або можливих бойових дій є тимчасово окуповані території України, території активних бойових дій, територій можливих бойових дій  — до останнього числа місяця, в якому була завершена відповідна ситуація, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України — до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження. Водночас такі обмеження не поширюються на перевірки, які проводяться на звернення платника податків, перевірки з питань дотримання строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, з питань правомірності заявленого до відшкодування ПДВ або задекларованої суми від’ємного значення з ПДВ тощо.

Як-то кажуть, «платникам податків приготуватись!».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати