23 жовтня 2014, 15:11

Коментар Володимира Клочкова до ухваленого ВРУ Закону "Про прокуратуру"

Опубліковано в №30 (424)

Володимир Клочков
Володимир Клочков «Клочков та Партнери, АО» керуючий партнер, адвокат

З прийняттям 14 жовтня ц.р. Верховною Радою Закону України «Про прокуратуру» було внесено ряд суттєвих змін в організацію органів прокуратури. Важливо відмітити наступні особливості діяльності органів прокуратури згідно з новим Законом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Змінено сферу здійснення нагляду за дотриманням закону органами прокуратури. Якщо раніше вони здійснювали нагляд за всіма державними органами, підприємствами, організаціями, установами будь-якої форми власності, громадянами, то згідно нового Закону такий нагляд звузився виключно до нагляду за дотриманням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, та за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.

2. Запроваджено чітку процедуру інформування органами прокуратури населення про результати своєї діяльності.

3. Визначено порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю прокурора. Зокрема, така шкода відшкодовується державою незалежно від вини прокурора, а вже потім держава в порядку регресу вправі стягнути таку шкоду з прокурора, якщо в його діях буде встановлено склад кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду щодо нього, який набрав законної сили.

4. Дещо змінено процедуру представництва інтересів держави та громадян:

– для отримання допуску на представництво інтересів громадянина чи держави в судовому процесі прокурор зобов’язаний довести наявність підстав для здійснення такого представництва, в т.ч. обов’язковою умовою є відсутність належного представництва громадянина з боку законних представників та відсутність здійснення належного представництва інтересів держави відповідним органом;

– прокурор не вправі представляти інтереси державних компаній, а також держави у правовідносинах, пов’язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об’єднань;

– введено інститут досудового врегулювання спорів органами прокуратури. Так, Законом передбачено право прокурора перед зверненням до суду з позовом звернутись у досудовому порядку до відповідного суб’єкта порушень прав громадянина чи держави з метою мирного врегулювання спору.

5. Змінено порядок соціального забезпечення працівників прокуратури (підвищення заробітної плати, порядок зарахування пенсійного стажу тощо), порядок призначення і звільнення прокурора.

6. Деталізовано порядок притягнення прокурорів до дисциплінарної відповідальності.

7. Окремо варто звернути увагу на запровадження системи органів прокурорського самоврядування та кваліфікаційно-дисциплінарних комісій прокуратури. Фактично така система частково дублює систему органів адвокатського самоврядування у відповідності до Законів України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Таким чином, новий Закон «Про прокуратуру» і забезпечує інтереси громадян, підприємств, організацій, і деталізує організаційні питання діяльності органів прокуратури, передбачає надійний соціальний захист прокурорів і їх право на самоврядування і посилює їх відповідальність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати