21 вересня 2020, 14:08

Коли мораторій на проведення перевірок не спрацює

Семен Кравцов
Семен Кравцов «INPRAXI LAW» асоційований партнер, к.ю.н.

Запровадження Верховною Радою України мораторію на проведення деяких перевірок стало адекватним реагуванням на введення Кабінетом Міністрів України карантинних заходів на всій території Україні. Втім, цілком вірогідно, що значний проміжок часу ми будемо жити в режимі адаптивного карантину, а відтак держава намагається відновити звичні «докарантинні» процеси.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Отже, парламентом ще у липні цього року прийнято Закон, яким згаданий мораторій з 08 серпня 2020 року було дещо пом’якшено, – відповідні зміни внесені до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, і стосуються вони, здебільшого, можливостей проведення фактичних перевірок індустрії виробництва й обігу спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Крім того, скасовано мораторій на проведення документальних позапланових перевірок, які проводяться на звернення платника податків, та з підстав, визначених пп. 78.1.7 та 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Кодексу. Останні стосується ряду випадків, коли платником податків заявлено вимогу про відшкодування ПДВ, а також у разі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Звісно, це може стати гарною новиною для тих, хто вже багато часу очікує на проведення податковими органами документальних перевірок, наприклад, у рамках здійснення процедури припинення юридичної особи чи закриття постійного представництва іноземної компанії, оскільки часто саме по собі очікування податкової перевірки суттєво збільшує загальну тривалість усієї процедури.

Наразі варто бути дуже уважним до законодавчих змін відносно скасування / часткового скасування мораторіїв. До прикладу, на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 4045, яким пропонується внести зміни до Податкового кодексу щодо відновлення здійснення документальних та фактичних перевірок великих платників податків. Також слід поставити на контроль і законопроект № 4101, яким, зокрема, передбачено скасування мораторію на документальні та фактичні податкові перевірки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати