31 березня 2020, 12:11

Касаційна скарга через e-mail: ВС дозволяє!

Юрій Некляєв
Юрій Некляєв «Asters» юрист, адвокат

В умовах карантину, що запроваджений через ситуацію з розповсюдженням коронавірусної хвороби, органи державної влади трансформують свою діяльність під нові реалії. Судова гілка влади, що має функціонувати навіть в умовах надзвичайного стану, однією з перших підлаштовує свою роботу з урахуванням усіх законодавчих обмежень та рекомендацій органів суддівського самоврядування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


30 березня 2020 р. прийнятий ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби» (далі – Закон). Закон передбачає, серед іншого, продовження більшості процесуальних строків у всіх видах судочинства: подання клопотань/заяв, оскарження рішень в апеляційному/касаційному порядку тощо. Тобто, в разі незгоди з судовим рішенням особа матиме додатковий строк на його оскарження. Іноді ж зволікання з оскарженням судового рішення є для особи неприпустимим. Як діяти в такій ситуації та який із способів оскарження судових рішень краще застосувати в умовах дії карантинних обмежень?

Якщо говорити про касаційне оскарження, то касаційна скарга має бути подана в письмовій формі та підписана скаржником/представником. Отже, подання скарги в паперовому вигляді може відбуватися двома шляхами: (а) направлення касаційної скарги поштовим відправленням на адресу Верховного Суду; (б) реєстрація касаційної скарги в канцелярії Верховного Суду (далі – ВС).

Подання скарги в електронній формі також є можливим. При цьому, отримання будь-якої кореспонденції від суду вимагає від особи реєстрації в єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) та наявності офіційної електронної адреси.

В той же час, в Україні тривалий час функціонує послуга електронного цифрового підпису. Такий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису особи. Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб`єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі. Відтак, звернення до суду, в тому числі до Верховного Суду з касаційною скаргою на судове рішення, допускається в разі підписання особою документу з використанням власного електронного цифрового підпису. До такого висновку прийшов Верховний Суд у своїй ухвалі від 24 березня 2020 р. у справі 761/3420/20. Якщо вдаватись до аналізу вказаної ухвали, то ВС фактично відмовив особі в прийнятті касаційної скарги, що надійшла по електронній пошті, саме через відсутність електронного цифрового підпису скаржника/представника.

Варто зауважити, що такий підхід ще не є сталим в судовій практиці, тому його варто застосовувати лише у випадку нагальної потреби звернення до ВС в максимально короткі строки, коли особа не має можливості скористатись стандартними способами подання скарг. Водночас, якщо такий підхід набуде розповсюдження в умовах діючих обмежень, є всі підстави для його застосування як при апеляційному оскарженні судових рішень, так і при первинному зверненні до суду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати