10 листопада 2020, 16:54

IT‑сектор України: коли цифри кажуть самі за себе

Опубліковано в №21 (727)

Олег Шевцов
Олег Шевцов «Alexandrov‑IT Lawyers» керуючий партнер

Розвиток IT — це глобальний процес, і дуже приємно, що Україна займає одне з передових місць у світі в питаннях розвитку IT‑сектору. Сьогоднішні реалії чітко показують, що бізнес, який не використовує IT‑рішення, ризикує, як мінімум, втратити прибуток, а може навіть взагалі залишити ринок. Якщо раніше IT‑рішення імплементувалися в бізнес для вирішення завдань, які стоять перед ним, то вже в найближчому майбутньому бізнес-процеси будуть вимушені підлаштовуватись під існуючі IT‑рішення. Вже зараз залежність бізнесу від IT не можна недооцінювати. Особливо нагальною ця проблема стала під час викликів, які постали перед нами з початком пандемії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як всі ми знаємо, ІТ‑напрям у нас розвивається дуже стрімкими темпами, Україна вже кілька років поспіль позиціонується на світовому ринку, як одна з найуспішніших країн з експорту ІТ‑послуг. Підстав для цього чимало. Перш за все, варто пишатися нашими молодими IT‑фахівцями, які вже зарекомендували себе на світовій арені.

Декілька фактів про український IT‑сектор:

  • кількість IT-компаній в Україні вже перевищила 4000;
  • за 2019 р. доходи IT‑компаній перевищили $5 млрд;
  • США, ЄС і Канада є основними споживачами послуг українських IT‑компаній.

Створений за останні роки імідж України дозволив деяким IT‑компаніям всерйоз замислитися про релокацію бізнесу в Україні або його розширення на її територію. «Чим же наша країна приваблива для іноземних IT‑компаній?» — запитаєте ви. Насправді нам є що запропонувати, і не тільки в перспективі.

Можливість ведення ІТ‑компаніями діяльності на основі декількох бізнес-моделей:

  • фізична особа-підприємець (ФОП) з базовою ставкою оподаткування 5% з доходу (без урахування витрат) або 3% + ПДВ;
  • товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) з базовою ставкою оподаткування 5% з доходу (без урахування витрат) або з податком на прибуток 18%.

У більшості ситуацій, якщо обсяг доходу не перевищує 7 млн грн за календарний рік, ми рекомендуємо вибирати спрощену систему оподаткування — 5% з доходу (без урахування витрат);

  • комбінований варіант, який передбачає створення ТОВ у якості основної компанії і ФОП у якості підрядників.

Можливість перебування громадян певних країн на території України без оформлення візи протягом 90 днів (варто зазначити, що хотілося б більше)

Це дозволяє протягом 90 днів у спокійному режимі оформити необхідні для подальшого перебування або працевлаштування документи. Слід також сказати, що завдяки Міністерству цифрової трансформації в Україні створені спеціальні умови для іноземних фахівців, які співпрацюють з ІТ‑компаніями, у вигляді квот для імміграції в кількості 5 тис. фахівців певних професій у сфері ІТ і їх працевлаштування в ІТ‑компаніях.

Унікальний проект Diia City

Дає змогу IT‑сектору працювати не в стандартних рамках чинного в Україні законодавства, а за спеціальними правилами, прописаними в ряді законопроектів, які вже підготувала урядова команда.

Без перебільшення, одним з найскладніших і, як би це не банально звучало, актуальних питань для влади сьогодні є розвиток IT‑сектору. Кроки, які робить держава у цьому напрямку, вселяють оптимізм, і дуже хочеться, щоб вони продовжувались. Звичайно, є чимало факторів, які заважають, але зупинка в розвитку цього напряму може стати досить болючою, а вдалі кроки розвитку, навпаки, можуть принести дуже вагомий результат.

Повертаючись до того, що IT‑сектор поступового поглинає або, якщо бажаєте, імплементується у всі сфери економіки, перед юристами поставатиме чимало нових питань. Варто розуміти, що в цьому секторі все розвивається з такою швидкістю, що ані створення нормативної бази, ані формування судової практики не будуть встигати за цим розвитком. Саме тому такі навички юристів, як адаптивність, швидкість реакції та нестандартне мислення, будуть виходити на перший план, і саме такі юристи зможуть вирішувати питання, що поставатимуть перед IT‑бізнесом. У тому числі й від юристів залежатиме вдалий розвиток нового і дуже важливого для держави вектору.

инфографика-на-37

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати