18 березня 2019, 13:30

Інструменти захисту комерційної таємниці в дії

Орест Стасюк
Орест Стасюк «Asters, ЮФ» радник
Ірина Борківець
Ірина Борківець «Asters, ЮФ» молодший юрист

У сфері комерційної таємниці відбулися одразу дві важливі події, які формують нову ефективну практику щодо її захисту від зловживань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Застосування «мертвої» норми Кримінального кодексу

Національна поліція вперше закінчила досудове розслідування у справі за ст. 232 ККУ «розголошення комерційної або банківської таємниці», передавши  обвинувальний акт до суду.

Суть справи: аналітик з консалтингової інформації, який мав доступ до даних реалізації продукції, продавав їх конкурентам компанії. Він копіював зазначену інформацію на носії або фотографував телефоном, і передавав конкурентам. Такі дії у підсумку призвели до зменшення об'єму продажів.

Важко передбачити, як швидко рухатиметься справа в суді: в  наших реаліях це завжди крок у невідомість. Але у будь-якому разі такий розвиток кримінального провадження вже свідчить про поліпшення практик правозастосування і що такі справи можуть бути корисним інструментом для збирання доказів, необхідних для захисту своїх прав.

2. Новий прецедент у практиці АМКУ за співпраці з правоохоронними органами

Антимонопольний комітет України прийняв рішення, яким визнав незаконним використання комерційної таємниці конкурентів.

Суть справи: двоє працівників, які мали доступ до баз даних про клієнтів та постачальників включно з контактами, обсягами замовлень та цінами, після звільнення створили власний бізнес, що запрацював успішно з огляду на активне «виманювання» клієнтів у компанії-заявника.

За результатом розслідування АМКУ заборонив фірмі-порушниці використовувати такі дані у майбутньому та наклав  штраф у розмірі 3,4% від виручки за 2017 рік.

Доказова база для рішення АМКУ була зібрана у кримінальному провадженні, в рамках якого компанія-заявник та правоохоронці мали можливості вилучити відповідні документи та підтвердити необхідні дані.

Зібрані у справі АМКУ та в рамках кримінального провадження докази також допоможуть відшкодувати реальні збитки в  порядку цивільного судочинства.

Ця справа демонструє ефективність використання одразу трьох напрямків захисту – правоохоронні органи, АМКУ та цивільний позов, а також відкриває компаніям шлях до нових можливостей для захисту своїх прав і прибутків через недобросовісне використання колишніми бізнес-партнерами чи працівниками даних про клієнтів, методів виробництва чи надання послуг, організації бізнесу, ноу-хау.

Рекомендації

Для ефективного використання зазначених інструментів захисту необхідно вибудувати належну систему захисту комерційної таємниці:

  • імплементувати ризик-орієнтований підхід до внутрішніх політик, оновити політики та посадові інструкції;
  • надати відповідний статус документам та вжити належних спеціальних заходів для збереження інформації в таємниці;
  • документувати доступ до файлів та документів, що мають статус комерційної таємниці;
  • врегулювати відносини з партнерами та працівниками щодо дотримання ними відповідних зобов'язань і обмежень після припинення роботи в компанії.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати