22 квітня 2024, 18:22

Індустріальні парки в агропромисловому секторі економіки

Валентина Пономаренко
Валентина Пономаренко «ЮК АРМАДА» старша партнерка практики аграрного та земельного права, адвокат

Індустріальний парк в АПК. Поняття та особливості створення


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Аграрна сфера економіки нашої країни стійко тримає удар, нанесений війною. Виробники сільгосппродукції змушені налагоджувати власні експортні потужності, шукати альтернативні логістичні маршрути, нарощувати інвестиційний потенціал і залучати кошти від іноземних інституцій. Так, для підвищення своєї стійкості, агрокомпанії активно освоюють сфери виробництва енергії з альтернативних джерел, зокрема з відходів агровиробництва.

Почалося освоєння сфери вирощування та переробки нішевих культур (лаванда, інші спеції, ягоди) і тих, які раніше були незаслужено ігноровані (зокрема, через значну зарегульованість) — йдеться про коноплі, насамперед технічні.

Станом на сьогодні все складніше і складніше експортувати власну с/г продукцію за кордон. Такі складності зумовлені страйками аграріїв країн ЄС, блокуванням кордонів, надлишковою бюрократією у ліцензуванні агропродукції, необхідності погодження об’ємів експорту з владою країни імпортера.

Отже, у 2024 році сектор АПК активно розвиває напрям переробки агросировини, оскільки на готові товари спостерігається стабільне підвищення попиту на світових ринках.

Державний пріоритет у вигляді переробної промисловості вже знайшов своє відображення у проєкті держбюджету на 2024 рік. Серед іншого держава планує підтримувати грошима програму доступних кредитів 5–7–9, індустріальні парки, проєкти з великими інвестиціями, виробництва сільгосптехніки, машинобудування, іпотеку та переробні підприємства.

Стаття фото

Що таке індустріальний парк та які перспективи його створення? Давайте разом розбиратись.

Індустріальний (промисловий) парк — це облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, переробки промислових та/або побутових відходів (крім захоронення відходів), альтернативної енергетики, зберігання енергії, а також науково-технічну діяльність, діяльність у сфері інформації та електронних комунікацій у межах індустріального парку.

З моменту прийняття Закону України «Про індустріальні парки» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5018-17#Text] економічна активність індустріальних парків залишається недостатньою: станом на початок лютого 2024 року в офіційний Реєстр індустріальних (промислових) парків [https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=45629531-ea5f-4a91-9050-fe47b001dc22&title=DovidkaProIndustrialniParkiVUkraini] Мінекономіки внесені 75 індустріальних (промислових) парків. 13 із них додали в реєстр у 2023 році, ще два — вже у 2024-му.

Основна мета індустріального парку полягає в тому, щоб забезпечити учасникам можливість здійснювати свою господарську діяльність на території, де вони можуть взаємодіяти та співпрацювати, сприяючи ефективному вирішенню завдань у відповідній сфері промисловості.

Індустріальний парк є дуже привабливим для бізнесу та інвесторів, які мають бажання вкладати кошти в цей бізнес.

Хто ж може бути ініціатором створення індустріального парку?

- орган державної влади, орган місцевого самоврядування, який згідно здійснює право власника на землю від імені Українського народу і відповідно до закону наділений повноваженнями розпорядження землею;

- юридична або фізична особа — власник чи орендар земельної ділянки, яка може бути використана та пропонується ним для створення індустріального парку.

Керуюча компанія індустріального парку — це створена згідно із законодавством України юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та з якою ініціатором створення укладений договір про створення та функціонування індустріального парку.

Учасник індустріального парку — суб’єкт господарювання будь-якої форми власності, зареєстрований на території (в межах) індустріального парку, який згідно із законодавством набув право на земельну ділянку та/або інший об’єкт (частину об’єкта) нерухомого майна у межах індустріального парку, уклав з керуючою компанією договір про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку відповідно до концепції індустріального парку.

Інший суб’єкт індустріального парку — суб’єкт господарювання будь-якої форми власності, який згідно із законодавством набув право на земельну ділянку та/або інший об’єкт (частину об’єкта) нерухомого майна в межах індустріального парку, уклав відповідний договір та/або про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку з керуючою компанією та здійснює свою господарську діяльність у сферах, що не заборонені цим законом, на території (в межах) індустріального парку. Інший суб’єкт індустріального парку не має права на отримання державного стимулювання.

Індустріальні парки створюються і задля розвитку переробної галузі, а сфера агропромислового комплексу наразі впевнено крокує до збільшення виробництва готового продукту, а не сировини. Тому саме про переваги створення індустріальних парків в АПК будемо розбиратися далі.

Які переваги може дати індустріальний парк для агропромислового бізнесу? 

Стаття фото-1

Індустріальні парки можуть запропонувати інвестору земельні ділянки, приміщення, придатні до експлуатації, ресурсоефективну інженерно-транспортну інфраструктуру, доступ до кваліфікованих працівників, освітніх установ та супутніх послуг, що дає змогу зосередитися на виробництві товарів, які відповідають національним та міжнародним стандартам якості, мають попит на відповідних ринках.

Водночас Національною економічною стратегією на період до 2030 року [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/179-2021-%D0%BF#n25] визначено стратегічний курс державної політики щодо підвищення інвестиційної привабливості, що передбачає розширення та створення нових індустріальних парків, створення умов для ведення бізнесу в межах індустріального парку.

Держава йде на зустріч бізнесу, зокрема Уряд ухвалив рішення про створення державного Офісу розвитку індустріальних парків з використанням досвіду інших держав.

На засіданні Кабінету Міністрів України від 29 березня 2024 року прийнято Постанову № 341 [https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-vykorystannia-koshtiv-p-a341], відповідно до якої затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків, а саме на будівництво інфраструктури індустріальних парків, на компенсації за підключення до мереж, на компенсації ставки за кредитами, які взяті для розвитку й інвестицій.

Держава працює над посиленням української економіки, підвищенням самодостатності, посиленням виробничого та промислового потенціалів. Одним із ключових інструментів у цьому напрямку стануть індустріальні парки. На цей рік виділено 1 млрд грн на їхній розвиток.

На території індустріальних парків пріоритетними для розміщення галузями діяльності в межах АПК є:

- агропереробка сільськогосподарської продукції;

- переробка лісової продукції;

- виробництво харчових продуктів;

- створення логістичних центрів;

- сільськогосподарська промисловість (теплиці);

- розробка технологій для агропромислового комплексу;

- виробництво олії та тваринних жирів;

- виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, інших харчових продуктів;

- виробництво готових кормів для тварин;

- виробництво електроенергії, необхідної для забезпечення роботи розміщених на території індустріального парку підприємств;

- будівництво зернових елеваторів тощо.

Створення індустріального парку надає такі переваги:

- для учасників — це зменшення витрат на організацію діяльності, бо вони отримують вже готовий простір, потрібну інфраструктуру, завдяки чому мають змогу більше інвестувати у свою діяльність.

- для місцевих громад та держави — це створення нових робочих місць, збільшення доходів у бюджет, шляхом розвитку економіки, соціально-економічний розвиток територій, активізація господарської діяльності, зростання промисловості тощо.

Статистика кількості створених індустріальних парків

Стаття фото-2

Станом на 01.01.2023 року до Реєстру індустріальних (промислових) парків включено 60 індустріальних парків.

13 індустріальних парків додали в реєстр у 2023 році, ще два — вже у 2024-му.

Наразі в Україні вже близько десяти індустріальних парків, де підведені мережі та дороги, наявна або будується промислова нерухомість і є резиденти. Загалом кількість зареєстрованих індустріальних парків зросла майже вдвічі з початку повномасштабного вторгнення росії й зараз складає 76 індустріальних парків на різних стадіях розвитку.

Згідно з інформацією наданої пресслужбою Верховної ради України за січень 2024 року [https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/246495.html]:

- Бурштинська громада Івано-Франківської області затвердила концепцію індустріального парку. Очікується, що індустріальний парк буде приватним і серед іншого займатиметься переробкою кукурудзи.

У дайджесті про індустріальні парки України за лютий 2024 року пресслужба Верховної ради України повідомляє [https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/247200.html]:

- Уряд зареєстрував індустріальний парк «Смарт Тех Індастрі» який планує залучати інвестиції у переробку зерна кукурудзи для виробництва борошна та кормів для тварин. Парк розташований на 13 гектарах у Лубенському районі на Полтавщині. Все більше індустріальних парків у своїх планах щодо залучення інвестицій роблять ставку на глибоку агропереробку.

- Хорошівська громада Житомирщини узгодила з компанією Ma’Rijany, яка спеціалізується на вирощування та переробці технічних конопель, створення індустріального парку. Компанія повідомила про готовність інвестувати у проєкт 11 мільйонів доларів.

- Терешківська громада Полтавської області передала на реєстрацію в Міністерство економіки України проєкт індустріального парку «Заворскло» площею 53 гектари. Передбачається, що парк спеціалізуватиметься на агропереробці.

- Уряд зареєстрував індустріальний парк «Універсал Індастрі». Він розташований у селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області на території 13,3 га. Планується залучити інвестиції у виробництво харчових продуктів.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України [https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/248128.html] від 05 квітня 2024 повідомляє, що ні на день не зупиняється розвиток індустріальних парків в Україні. З’являються нові підприємства в регіонах та попри війну знаходяться люди, які будують заводи.

- Уряд включив до державного реєстру індустріальний парк «Дністер», який розташований на території Ямпільської міської територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області. На площі 17,2 га планується створити 265 робочих місць на підприємствах з виробництва паперу та переробці рослинної продукції.

- Компанія «Хімзавод Калуш» ініціювала створення індустріального парку і вже отримала попереднє погодження від міськради Калуша. Триває розробка концепції та викуп земельної ділянки площею 24 га. Планується, що новий ІП залучатиме інвестиції у виробництво хімічної продукції, деревообробну та меблеву промисловість, металообробку та виробництво фурнітури, а також інші напрямки.

- На засіданні архітектурно-містобудівної ради Полтавської ОВА схвалили проєкт детального плану території під індустріальний парк у Терешківській громаді. Відповідно до концепції ІП з 27 га загальної площі близько 6 га відведуть під сміттєпереробний комплекс.

Отже, ми спостерігаємо тенденцію того, що бізнес шукає нові можливості для розвитку, бізнес об’єднує зусилля задля покращення економіки країни, шукає шляхи залучення інвестицій та змінює напрямки діяльності. Саме індустріальні парки є тим місцем, що покращує бізнес-клімат в державі.

Створення Індустріального парку завжди починається з вибору земельної ділянки та це дійсно одне із найскладніших питань, бо законодавство передбачає цілу низку обов’язкових вимог, які повинні бути враховані при виборі ділянки.

Землі індустріальних парків. На яких землях можна створити індустріальний парк? Які вимоги та які особливості вибору території?

Стаття фото-3

Вибір території для індустріального парку — це комплекс організаційно-правових, планувальних та інших дій ініціаторів створення індустріальних парків щодо пошуку, викупу, відведення і встановлення в натурі (на місцевості) вільних від забудови або забудованих земельних ділянок, призначених для створення індустріального парку.

Земельна ділянка, використання якої планується для створення та функціонування індустріального парку, може розташовуватися у межах або за межами населених пунктів і повинна відповідати таким вимогам:

1) належати до земель промисловості;

2) бути придатною для промислового використання з урахуванням умов та обмежень, встановлених відповідною містобудівною документацією;

3) площа земельної ділянки або сукупна площа суміжних земельних ділянок повинна становити не менше 10 гектарів та не більше однієї тисячі гектарів. Допускається розташування між земельними ділянками індустріального парку земельних ділянок, на яких розташовано або передбачається розташувати відповідно до містобудівної документації виключно об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Звісно, можна змінити цільове призначення землі та перевести її у промислову, але потрібно врахувати, що це потребує чимало часу на розробку, узгодження, затвердження відповідних документів та вимагає додаткових фінансових ресурсів.

Можна започаткувати процедуру зміни цільового призначення і продовжувати створення Індустріального парку, але це значно знижує шанси на залучення інвесторів та учасників, бо мало хто зацікавлений вкладати у «ризикові» проєкти.

Зауважимо, що територія парку повинна бути цілісною і не може бути розділеною. Виключенням може бути автомобільна дорога, газопровід, лінії електропередач тощо.

Важливо! Земельна ділянка повинна бути внесена до Державного земельного кадастру і мати кадастровий номер. Рекомендуємо виважено підійти до оформлення відповідних документів для внесення земельної ділянки до Державного земельного Кадастру.

Використання земельних ділянок у межах індустріального парку на землях державної чи комунальної власності здійснюється за наступних умов:

- строк використання земельної ділянки у межах індустріального парку повинен бути не менше 30 років з дня прийняття рішення про створення індустріального парку;

- використання земельних ділянок у межах індустріальних парків повинно відповідати санітарно-епідеміологічним та екологічним вимогам.

Вибір території для індустріального парку на землях державної чи комунальної власності здійснюється органами державної влади та органами місцевого самоврядування за кошти державного чи місцевих бюджетів, а також за рахунок залучених інвестицій, коштів приватних інвесторів та з інших джерел, не заборонених законодавством.

У межах індустріального парку використання учасниками земельних ділянок може здійснюватися у правових формах, передбачених Земельним кодексом України. Керуюча компанія, що у встановленому законом порядку набула право оренди на землі індустріального парку, передає у володіння та користування земельні ділянки (суборенду) з правом їх забудови учасникам, іншим суб’єктам індустріальних парків відповідно до земельного законодавства України.  

Ініціатор створення індустріального парку може укладати договори оренди та суборенди землі безпосередньо з учасником індустріального парку. Якщо індустріальний парк створюється на землях приватної власності, права на земельні ділянки можуть передаватися учасникам індустріального парку та/або керуючій компанії ініціатором його створення у формах та в порядку, передбачених законодавством. Якщо ініціатор — орендар землі, то він може надавати землю учасникам в суборенду без попереднього погодження з орендодавцем, якщо це не суперечить договору оренди такої земельної ділянки.

Важливо! Якщо індустріальний парк створено на цілісній земельній ділянці, радимо попередньо здійснити поділ території індустріального парку на декілька ділянок, оскільки у такому випадку кожна земельна ділянка може бути передана надалі в суборенду.

Ініціатор створення зобов’язаний надати керуючій компанії та/або учасникам права на земельні ділянки, наявні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури та інші об’єкти, розміщені у межах індустріального парку. Водночас законодавством не передбачено обов’язкового надання в оренду керуючій компанії усієї земельної ділянки (усіх земельних ділянок), на якій (яких) створено індустріальний парк.

Державна підтримка індустріальних парків

Стаття фото-4

Держава в цілому та громади безпосередньо потребують розвитку місцевого бізнесу, адже завдяки розвитку бізнесу здійснюється стабільне поповнення бюджету, створюються нові робочі місця та з’являється можливість облаштування територій.

Водночас для того, щоб громади розвивались — бізнес потребує сприятливих умов для роботи у громадах. Одним із форматів створення таких умов є індустріальні парки.

Облаштування індустріальних парків зумовлює необхідність наявності значних фінансових та людських ресурсів. Створення і функціонування індустріальних парків на території України здійснюються на засадах державного стимулювання залучення інвестицій в індустріальні парки, державної підтримки та створення сприятливого бізнес-клімату.

Надання коштів для облаштування індустріальних (промислових) парків регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 1207 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-2022-%D0%BF#Text].

Надання коштів заявникам за рахунок коштів державного бюджету здійснюється Мінекономіки в межах видатків бюджету. Нагадуємо, що на цей рік виділено 1 млрд грн.

Ініціатори та резиденти індустріальних парків можуть отримати кошти для облаштування та/або будівництва об’єктів інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо).

Загальна сума коштів, що надається будь-якому заявнику одного індустріального парку за рахунок коштів державного бюджету, не може перевищувати 60 млн гривень і 80 відсотків їх кошторисної вартості.

Загальна сума коштів, що надається будь-якому заявнику одного індустріального парку, що розташований на деокупованій території, за рахунок коштів державного бюджету не може перевищувати 150 млн гривень і 80 % їх кошторисної вартості.

Також ініціатори мають право на повну або часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитами (позиками) на облаштування та/або ведення діяльності у межах індустріальних парків, на компенсацію витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, резиденти – ще й на податкові та митні пільги.

Окрім того, держава може виділяти субвенцію з державного бюджету та кошти державного фонду регіонального розвитку місцевим бюджетам для розвитку індустріальних парків.

Громади мають право виділяти кошти з місцевих бюджетів на виготовлення документації на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури індустріального парку.

Для заохочення інвесторів вкладати кошти у створення нових виробництв через механізм індустріальних парків владою було прийнято два закони:

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво» (№5688);

Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво» (№5689).

 Загальні стимули для суб’єктів господарювання:

- органи місцевого самоврядування мають право самостійно щорічно встановлювати ставки податків і пільги з плати за землю і податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у граничних межах, визначених Кодексом (до 0 %);

- не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі промисловості, що використовуються за призначенням та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку

 Додаткові можливості для учасників та інших суб’єктів індустріальних парків:

- резиденти індустріальних парків можуть бути резидентами правового режиму Дія Сіті, у т. ч. користуватися особливостями оподаткування податку на прибуток;

- резиденти індустріальних парків, які здійснюють визначену діяльність, можуть користуватися пільгами з податку на прибуток.

Індустріальні парки отримали низку інвестиційних стимулів для розвитку, зокрема:

- прибуток учасника індустріального парку від здійснення певних видів господарської діяльності у сферах переробної промисловості, у сфері збирання, оброблення й видалення відходів, відновлення матеріалів звільняється від оподаткування протягом десяти років;

звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, що ввозяться учасниками індустріальних парків виключно для власного використання для здійснення ними діяльності у сферах переробної промисловості, у сфері збирання, оброблення й видалення відходів, відновлення матеріалів на території (в межах) індустріального парку (без права надання в оренду, лізинг чи передачу в користування третім особам на будь-яких інших умовах), за умови, що з дати виготовлення устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього до дати їх ввезення на митну територію України пройшло не більше трьох років і вони не були у використанні;

- звільнено від сплати ПДВ операції з постачання резидентами Дія Сіті шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет;

- органам місцевого самоврядування спрощено процедуру прийняття рішень щодо встановлення пільг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю, що сплачуються на відповідній території, з об’єктів оподаткування, що знаходяться на території індустріального парку.

Насправді, аналізуючи вищенаведене бачимо, що держава створює передумови для залучення інвестицій та розвитку бізнес-середовища, а отже просто необхідно користуватися всіма можливими привілеями та будувати економічно сильну державу.

Висновки

Індустріальні парки — це створені території для промислових компаній, які об’єднують різні галузі, однак працюють спільно та злагоджено, оскільки мають спільні цілі та інтереси.

Працюючи в індустріальних парках, бізнес заощаджує на логістиці, завдяки тому, що розміщується поруч, на одній території. Діяльність індустріальних парків сприяє розвитку малих підприємств, модернізації галузей та створенню нових робочих місць.

Виграють і громади, ініціюючи створення індустріальних парків, оскільки збільшується кількість податкових надходження до місцевих бюджетів та відбувається стрімкий розвиток інфраструктури.

Агропромислова галузь стрімко розвивається і показує неабияку жагу до конкуренції на світових ринках. Бізнес України доводить світу, що Україна не лише вирощує сільськогосподарську продукцію, але і має надпотужний потенціал пропонувати світу вже готові продукти переробки.

Створення та функціонування індустріального парку — це тривалий трудомісткий процес, який потребує фахових знань та експертизи. Залучення команди компетентних адвокатів та юристів значно економить час на дослідження даної сфери.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати