11 січня 2019, 17:47

І знову про план дій BEPS... Чи є щось більш актуальне?

Опубліковано в Вибір клієнта: ТОП-100 найкращих юристів України

Артем Саприкін
Артем Саприкін «ESQUIRES» партнер

Хоча реалізація плану BEPS (basic erosion and profits shifting – розмивання оподатковуваної бази та виведення прибутку) серйозно вийшла на порядок денний в Україні минулого року, Організація з Економічного Співробітництва та Розвитку (ОЕСР) ще з 2013 р. ґрунтовно опікується цим питанням, постійно вдосконалюючи відповідне регулювання. На мою думку, багато хто ще недооцінює наслідки цієї роботи та її вплив на діяльність не лише великих компаній, але й так званих «персональних компаній», або special purpose vechicles (SPV), та їх бенефіціарів. Потрібно не просто замислюватися над планом дій BEPS, а вже зараз здійснювати відповідне переформатування бізнесу, ефективно використовуючи час, що залишився до повної зміни правил.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чому BEPS – це серйозно?

На сайті ОЕСР є інформація про 10 міфів і фактів щодо BEPS. Два з них чітко вказують, що запровадження відповідних принципів є невідворотним. За консервативними підрахунками ОЕСР, уряди щорічно втрачають до чверті трильйона доларів податкових надходжень. Зрозуміло, що основні втрати несуть економічно розвинені країни, які є основними замовниками та стейкхолдерами плану дій BEPS (країни G20).

Вже запроваджено автоматичний обмін інформацією. Хто має досвід заповнення CRS та FATCA forms під час ідентифікації клієнтів банками, той розуміє, про що йдеться: фізична особа (кінцевий бенефіціар) не матиме можливості приховати від урядів свої доходи. Також очікується і декларується, що реалізація проекту BEPS призведе до змін в Модельній Конвенції щодо податків на доходи та капітал, а отже, і до змін у двосторонніх конвенціях про уникнення подвійного оподаткування.

Звісно, Україна поки що не бере участі в автоматичному обміні інформацією та не привела своє законодавство у відповідність до рекомендацій ОЕСР. Однак оскільки країна впевнено рухається до повноцінної участі в міжнародному економічному житті, я вважаю, що це лише питання часу. Поданий до Верховної Ради законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування», а також організований 01.11.2018 р. Міністерством фінансів та Національним банком України Форум з міжнародного податкового співробітництва є тому підтвердженням.

На що, передусім, варто звернути увагу

Якщо для великих і транснаціональних компаній на перший план виходить питання трансфертного ціноутворення, сплати податків за місцем виникнення (створення) доходу, визначення бенефіціарного (фактичного) отримувача (власника) пасивних доходів для застосування ставок податку на підставі конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, то для середнього і малого бізнесу, а також для персональних компаній надважливими стають питання фактичної наявності ресурсів (персоналу, офісу, активів) для отримання відповідного доходу (тобто substance), обов’язкової наявності економічної суті здійснюваних транзакцій, необхідності підтвердження оподаткованих доходів у кінцевих бенефіціарів.

Банки все серйозніше ставляться до substance, перевіряють наявність офісу, найманих працівників, веб-сайту, корпоративної пошти тощо. Годі вже й говорити про перевірку траси платежів на відповідність економічній сутності транзакцій. Надання банку формальних договорів та інвойсів більше не працює.

Протягом 2018 р. юристи, які займаються міжнародним структуруванням та інвестиціями, змогли відчути на собі всі наслідки застосування плану дій BEPS у закордонних (донедавна достатньо сприятливих) юрисдикціях: заборона на проведення окремих операцій, блокування і закриття банківських рахунків, необхідність редоміциляції та створення substance для компаній, застосування anti-avoidance rules тощо. Водночас є позитивні моменти. Клієнти, які завчасно дослухалися до порад кваліфікованих радників, успішно пройшли 2018 р., а деякі навіть реструктурувалися та переглянули маршрути руху коштів.

Замість післямови

До широкого запровадження плану дій BEPS варто ставитися як до невідворотного процесу, певною мірою з ним змиритися, а також прийняти те, що бізнес вже не зможе функціонувати як 3-5 років тому. Зрештою, в нових умовах немає нічого поганого, потрібно лише до них пристосуватися. Супровід діяльності компаній та документальне оформлення транзакцій потребуватиме серйозного планування, більш ґрунтовного та виваженого підходу. Однак позитив полягає в тому, що вже є фахівці (зокрема, юристи практики банківського та фінансового права, ринків капіталу компанії ESQUIRES), які не просто знають суть змін, але й мають успішний досвід розв’язання відповідних складних проблем та завдань (особливо, якщо звернутися за правовою допомогою заздалегідь).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати