01 березня 2023, 18:41

Гроші не сплять, або переваги технологій WEB 3.0 для бізнесу

Максим Полішкевич
Максим Полішкевич керуючий партнер ЮФ «Результат»

Знаменитий вислів Гордона Гекко «Money never sleeps» чудово ілюструє одну з переваг технології Web 3.0 для платежів. Але давайте по порядку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке Web 3.0 і з чим його їдять?

Web 3.0 – це теоретична концепція, яка відображає наступний рівень розвитку інтернету. Основна увага приділяється рівню взаємодії та активності, що може бути реалізована. Web 3.0 –  це теоретично про децентралізацію даних, про NFT, про метавсесвіт, про криптовалюту і купу всього іншого. Обговорюючи думки, які я планував викласти в цій статті, я зіштовхнувся з полярним рівнем обізнаності щодо цієї теми. Я чув: «Що це взагалі таке?» і «Та що ти про це знаєш?», «Ось я зараз тобі все поясню». Тож я спробую написати зрозуміло для тих, хто не дуже в темі і не скучно для тих, хто дуже. 

Я б хотів дати якесь чіткіше визначення Web 3.0, але в мене його немає. В англомовних джерелах можна знайти Web3 в тому сенсі, в якому в нас, зазвичай, вживають Web3.0, а також можна знайти Semantic Web, який також називають Web 3.0 та роблять примітку «не плутати з Web3». Це все дуже круто, захопливо та цікаво, але я вимушено буду спрощувати багато речей. Отже, зважаємо на те, що Web3.0 це просунутіший інтернет з купою блокчейн-технологій та всім, про що ми тут будемо говорити.

Всі чули, але не факт, що всі цікавилися, що таке NFT. Non-fungible token –цифровий актив, який представляє право власності на унікальний предмет або вміст, наприклад, цифрове мистецтво, музика чи відео. На відміну від криптовалют, які взаємозамінні між собою і мають однакову цінність, кожен NFT є унікальним і має власну цінність. Наприклад, мій улюблений бренд кросівок Asics створив серію цифрових кросівок під назвою Sunrise Red. Я не купував, в них не дуже зручно бігати. Офлайн-кросівки зручніші для цього.

Метавсесвіт. Це поняття гадаю більш-менш зрозуміле. Це простори доповненої або віртуальної реальності, де є безліч всього. Їх природа та можливості мають затягнути вас туди та спонукати бути там активними, роблячи щось, що вам менш доступне в реальному житті.

EMI – electronic money institution/електронний грошовий інститут. Це юридичні особи, які мають дозвіл на надання електронних грошових послуг, таких як електронне зберігання грошових коштів, перекази грошей, випуск електронних грошових засобів, операції з платіжними картками тощо.

Web 3.0 і гроші

Ви відчули, що під час війни деякі банки (особливо в США) дуже повільно проводили, або взагалі не проводили платежі в Україну? Вони якось по своєму трактували санкції проти росії. І ось одна з ідей платежів Web 3.0 полягає в тому, що вони мають проводитися миттєво. Жодних затримок, жодної залежності від людини, робочого часу, часового поясу і т.д. Говорячи про Web 3.0-платежі, ми насамперед маємо на увазі криптовалюти та механізми, з якими вони навчилися дружити. Одна з найбільших криптобірж у світі Binance та глобальний провайдер платіжних рішень Ingenico оголосили про запуск пілотного проєкту з процесингу криптоплатежів через Binance Pay. Компанія повідомила, що клієнти отримають можливість сплачувати покупки у французьких магазинах зі своїх криптогаманців через платіжні термінали Ingenico.

У свою чергу Mastercard активно працює над розширенням своїх можливостей через співпрацю з криптобіржами. Так Mastercard разом з Immersve створили спільний проєкт, який дозволяє використовувати криптовалюти та фіатні валюти для розрахунків у метавсесвіті, в цифровому та фізичному просторах. Використовуючи децентралізовані протоколи, компанії забезпечують можливість користувачам у режимі реального часу розраховуватися криптовалютою в місцях, де приймаються онлайн-платежі Mastercard.

Інтенсивно працюють криптобіржі на ринку Південної Америки. Mastercard повідомили про запуск передплатної криптокарти, що буде доступна на території Бразилії.

Що, власне кажучи, не так?

23 лютого 2023 року МВФ трохи висловився щодо криптовалют. Фонд рекомендував таке:

1. Захищайте грошовий суверенітет та стабільність шляхом зміцнення меж грошово-кредитної політики та не надавайте криптовалюті статусу офіційної валюти або іншого законного статусу.

2. Охороняйте від надмірної нестабільності потоку капіталу та підтримуйте ефективність заходів управління потоком капіталу.

3. Проаналізуйте та розкривайте фіскальні ризики та прийняте однозначне податкове поводження з криптовалютами.

4. Встановіть юридичну визначеність криптовалют та зважуйте юридичні ризики.

5. Розробіть наглядові вимоги до всіх суб'єктів ринку криптовалют.

6. Встановіть спільну межу моніторингу в різних вітчизняних установах та органах влади.

7. Встановіть міжнародну співпрацю для посилення нагляду та виконання правил криптовалютних активів.

8. Стежте за впливом криптовалют на стабільність міжнародної грошової системи.

9. Посильте глобальну співпрацю з розробки цифрових інфраструктур та альтернативних рішень для транскордонних платежів та фінансів.

МВФ каже: «Ви, звісно, грайтеся, але за територію не виходьте». 

Web 3.0 у сучасному вигляді, на думку фонду та багатьох регуляторів, не може запобігти відмиванню грошей, фінансуванню тероризму чи уникненню від сплати податків. Анонімність та безумовна транскордонність платежів суперечить сучасним макроекономічним тенденціям, спрямованим на уніфікацію заходів по боротьбі з наведеними негативними явищами.

Чи є світло в кінці тунелю?

Є такий EMI, як Revoult. Компанія базується в Лондоні і звітує про 20 млн користувачів. Я почув купу нарікань від користувачів цього сервісу. Але він є, і він зростає. Він, стараннями Mastercard та купи інших гравців ринку, дає надію на подолання прірви між старовірами та криптоадептами. FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей) розробила протоколи «знай свого клієнта», які дозволяють країнам-учасникам вимагати від бізнесу прозорості. FinCEN розробляє правила для відстеження криптоплатежів. Багато країн вже вважають криптовалюту активом, рух якого має регулюватися законом та може бути оподаткований. 

Думаю, ні для кого не є секретом той факт, що українські посадовці оволоділи криптовалютами, як засобом безпечного отримання хабарів.

Web 3.0 – це швидко, надійно, зручно та клієнтоорієнтовано. Проте шлях до легалізації цієї технології, можливо, лежить через відмову від її істотної складової – конфіденційності. Існує гіпотетична ймовірність, що оператори Web3.0-платежів зможуть переконати уряди та регуляторні органи, що їхні процедури достатньо чіткі та прозорі і унеможливлюють відмивання грошей, фінансування протиправної діяльності та уникнення від оподаткування. Якщо це станеться, то, ймовірно, я зможу купити картоплю на сусідньому овочевому ринку та розрахуватися електронним гаманцем. 

За час, поки я писав цей текст, Mastercard призупинила роботу з криптовалютами через кризу ринку. Найбільша криптобіржа Binance стала героєм розслідування американського Forbes, який написав, про «дивні» переміщення біржою мільярдів доларів, які мали б забезпечувати безпеку криптоактивів клієнтів. Binance відкидає звинувачення, але аналітикам такі дії біржі нагадують дії криптогіганта FTX, засновнику та колишньому директору якої нещодавно докинули ще кримінальних звинувачень і тепер він їх має дванадцять. Ринок фіатних грошей теж неодноразово зазнавав кризи, але ми не відмовилися від нього. Ми і є ринок.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати