Днями минуло 100 днів із моменту націоналізації Сенс Банку (до грудня 2022 — Альфа-Банк). Але є думка, що деякі речі у державній фінустанові й досі відбуваються або з волі колишнього власника — російського олігарха Михайла Фрідмана, або принаймні за умови його повної поінформованості про поточний стан справ у банку. Про це повідомляється на Цензор.нет.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Серед ключових підстав так вважати, виділяють наступні: новим СЕО буде призначена «людина Фрідмана», у більшості своїй на посадах збережений майже увесь топменеджмент банку (а начкадрів взагалі є громадянкою Білорусі), деякі менеджери їздять на інструктаж до Відня, отримуючи вказівки від колишнього «смотрящєго» за Альфою.
Зокрема, в публікації наголошується на тому, що ще 16 жовтня Сенс Банк оголосив конкурс на нового голову правління. Відбирати керівника має міжнародна рекрутингова компанія Odgers Berndtson. Однак оголошення вийшло «дивним» — резюме від кандидатів слід було подати до 13 жовтня, тобто «заднім числом». Кількість кандидатів та їхні біографії так і не були оголошені, але згодом «підтасовку» або помітили, або зробили її спеціально, і виправили ситуацію, подовживши термін подання документів до 24 жовтня. І от тепер вже інсайдери говорять, що Наглядова рада точно вирішила призначити новим головою правління Олексія Ступака (працює в Альфа-банк більше ніж три роки), відповідального за інвестиційно-корпоративний бізнес. Ступак з 2002 по 2010 роки працював із корпоративними та VIP-особами у «Правекс-Банку». З 2011-го по травень 2019 р. — директор департаменту розвитку корпоративного бізнесу в Credit Agricole Bank. І, власне, з червня 2019 р. — у «Альфа-Банк Україна».
«Керівник корпоративного бізнесу Альфа-Банку на той час — стратегічно важлива позиція, на неї призначали винятково довірених співробітників із прямим зв'язком з акціонерами банку. Тобто ця людина не лише дуже добре знає Фрідмана, але й теоретично може підтримувати зв’язок з ним і сьогодні. Чи припинений цей зв’язок зараз — питання риторичне, але варто пам’ятати, що в руках нового керівника Сенс банку буде знаходитись 3 млн фізосіб, 82 тис. ФОПів, 55 тис. компаній, через фінансування яких можна впливати на українську економіку. Тож можна лише уявити, які наслідки матиме таке призначення», — пишуть у ЗМІ.
У разі, якщо новим СЕО буде Ступак, це означатиме, що російські олігархи і досі мають вплив на український банк, навіть після його націоналізації.
Крім того, серед фахівців банківського ринку є думка, що менеджмент Сенс банку залишився на своїх посадах не просто так. У команді, наприклад, і досі працює начальниця відділу кадрів банку, яка є громадянкою Білорусі (за наказом Фрідмана її перевели до Києва з Альфа-Банк (Білорусь) 2 роки тому). З погляду безпеки в умовах війни досить дивно залишати на посаді в державному банку начкадрів із прямим виходом на російського олігарха.
Не менш цікаво й те, що менеджмент банку досить часто їздить у відрядження до Відня. Мета цих відряджень — невідома. Є інформація, що у Відні вони зустрічаються з Олександром Лукановим, колишнім «смотрящім» від Альфи по Україні (відповідав за відносини з владою та корпоративний бізнес загалом). Ймовірно, Олександр і досі надає відповідні інструкції працівникам банку. З тими ж менеджерами, які фактично живуть поза Україною (але продовжують працювати у банку) Луканов, найімовірніше, зустрічається набагато частіше.
Все це водночас дає підстави вважати, що російський олігарх й досі є дуже поінформованою людиною (а може має й прямий вплив) щодо того, що відбувається з його колишнім активом.