Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Один із видів угод, що можуть бути укладені в кримінальному провадженні, – угода між прокурором та підозрюваним (чи обвинуваченим) про визнання винуватості. Практика для України не нова, хоча, звісно, у США, Великій Британії, низці держав ЄС тощо подібний інструмент юридичного компромісу розповсюджений значно довше за часом, ніж у нас.
– Два роки та штраф у 10 мільйонів доларів, містер Спектр.
– Рік умовно та два мільйони, не більше.
– Два роки умовно та 5 мільйонів, містер Спектр. Це наша остання пропозиція.
– Добре, клієнт згоден на такі умови.
Подібні діалоги (ззовні схожі на звичайний торг) пам’ятають усі, хто років із 9-10 тому дивився на одному з українських телеканалів серіал «Форс-мажори» (в оригіналі має назву «Suits»), головний герой якого – Гарві Спектр, адвокат престижної нью-йоркської юридичної фірми. Наскільки реалістичною в кіно втілена реальна «кухня»? Про це краще знають практикуючі адвокати, що мали справу з укладанням угоди про визнання винуватості – переважно йдеться про справи щодо корупційних правопорушень.
З найбільш гучних за останній час «західних» прикладів – той, наприклад, коли в червні цього року син чинного президента Сполучених Штатів Америки, адвокат національної юридичної фірми Гантер Байден погодився визнати себе винним за кількома епізодами федеральних податкових порушень в обмін на угоду з Міністерством юстиції США за іншим кримінальним звинуваченням.
Не меншого розголосу набула справа Майкла Коена – особистого адвоката 45-го президента США. З Дональдом Трампом він пропрацював понад 10 років. У 2018-му Коен визнав себе винним у порушенні банківських, податкових та фінансових законів, а також законів про вибори та в неправдивих свідченнях, які надав Конгресу. Загалом визнання провини стосувалося восьми пунктів звинувачень. 51-річний на той момент чоловік міг провести за ґратами 45 років, але завдяки досягнутій із прокурорами угоді про визнання винуватості відбув трирічний термін покарання.
А що в нас?
Наприкінці минулого тижня колегія суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) затвердила угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та адвокатом Олегом Горецьким. Керуючого партнера юридичної фірми «Горецький і партнери» суд визнав винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 369 КК України, та у шахрайстві за ч. 4 ст. 190 КК України. За повідомленням САП, йдеться про пособництво ексголові Верховного Суду Всеволоду Князєву в одержанні 2,7 млн доларів неправомірної вигоди за ухвалення рішення в інтересах олігарха Костянтина Жеваго щодо купівлі бізнесменом 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату.
На підставі ст. 75 КК України суд звільнив адвоката Горецького від відбування призначеного покарання (5 років позбавлення волі без конфіскації майна) з іспитовим строком у три роки. Адвокат має перерахувати 21 млн гривень на спеціальний рахунок у фонд United24 на проєкт «Армія дронів». Вилучені в ході розслідування 29 млн гривень також будуть перераховані на підтримку ЗСУ. Крім цього, в порядку спеціальної конфіскації стягується 350 тисяч доларів.
Провівши в СІЗО п’ять місяців, Горецький повернувся додому. Про це повідомив його адвокат, зауваживши, що угода про визнання винуватості була «особистим рішенням клієнта і його воля була реалізована», а також, що «питання не таке просте, як виглядає на перший погляд».