19 лютого 2015, 14:49

Є питання щодо застосування нової норми уповноваженими органами на практиці

Опубліковано в №7(453)

Законом України від 11 лютого 1015 року "Про внесення змін до статті 1861 Земельного кодексу України щодо спрощення процедури погодження проекту землеустрою" (далі - Закон) внесено зміни до процедури погодження проекту землеустрою земельної ділянки та повторного розгляду  доопрацьованих проектів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, відповідно до внесених змін стаття 1861 Земельного кодексу України (ЗК України) доповнена частиною 8, що зобов’язує уповноважені органи у випадку надання відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначити вичерпний перелік недоліків проекту. Окрім цього, в такому  висновку  має бути встановлений розумний строк для усунення виявлених недоліків, який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений.

Також відповідно до нової норми уповноважені органи можуть відмовити у погодженні проекту землеустрою лише у разі, якщо не усунуті недоліки, зазначені у попередньому висновку. Тобто не можна відмовити заявнику у погодженні проекту землеустрою з інших причин чи виявити та вказати інші недоліки. При цьому повторна відмова не позбавляє  розробника проекту землеустрою права усунути недоліки проекту та ще раз подати його на погодження.

За попередньою редакцією статті 1861 ЗК України завданням органів виконавчої влади, які погоджують проект землеустрою щодо відведення  земельних ділянок, є  аналіз  відповідності положень проекту  вимогам  законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. Відмова у погодженні проекту  землеустрою  повинна  містити  обов’язкове посилання на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Тобто, попередня редакція статті 1861 ЗК України містить загальні положення та не встановлює чіткі вимоги до відповідних органів влади щодо вичерпності зауважень до проекту заявника у разі відмови погодження та процедури повторного погодження цього проекту. На практиці це призводить до затягування процесу погодження проектів землеустрою та іншим зловживанням уповноважених органів. Ринок землі не може повноцінно працювати, а заявники не мають жодних правових гарантій реалізації своїх проектів в строк. Тому зміни до закону від 11.02.2015 можна оцінити як позитивні, тому що вони конкретизують процедуру погодження проекту землеустрою та його повторний розгляд.  

Проте, є питання щодо застосування нової норми уповноваженими органами на практиці. В законі з’явилося поняття «розумний строк», яке може тлумачитись уповноваженими органами на власний розсуд та залишає місце для певних маніпуляцій. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати