06 червня 2024, 18:48

Державні гранти на власну справу: прихована небезпека та переваги

Мар’яна Гавришко
Мар’яна Гавришко «Stron Legal Services» юристка

Державна програма грантів «Власна справа» — один з компонентів програми «єРобота» від Міністерства економіки України. Програму запустили у липні 2022 року для підтримки мікро- та малого бізнесу. Згідно з умовами програми підприємці можуть отримати до 250 тис. гривень для створення або підтримки свого бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Власна справа — один із найпопулярніших проєктів 2022–2023 років у межах урядової програми. Головною метою цієї ініціативи є створення нових робочих місць. Отже, уряд одночасно підтримує розвиток бізнесу і бореться з безробіттям. Програмою передбачається, що повернення коштів гранту відбувається у вигляді податків та зборів.

Потенційними заявниками можуть стати громадяни України віком від 18 до 65 років, як діючі ФОПи або юридичні особи, так і люди, які тільки планують заснувати свій бізнес. 

Окрім того, грантоотримувачі обов’язково повинні відповідати наступним критеріям: 

  • не мати діючих підприємств, організацій та не провадити ніякої господарської діяльності на тимчасово окупованих територіях України;

  • не провадити будь-якої господарської діяльності на території російської федерації;

  • на громадян, які планують отримати грант, не може бути накладено будь-які міжнародні санкції з боку іноземних інституцій, а також санкцій відповідними українськими органами влади;

  • заявники не можуть перебувати на стадії банкрутства чи ліквідації;

  • заявники не повинні притягуватись до кримінальної відповідальності за вчинення корупційних злочинів, що передбаченні чинним українським законодавством;

  • заявники не повинні мати будь-якої заборгованості перед державним бюджетом України (наприклад, щодо сплати податкових платежів чи зборів).

Грантова програма «Власна справа» передбачає отримання фінансування від держави для від 50 тис. до 250 тис. гривень. Розмір гранту залежить від загальної вартості проєкту та кількості робочих місць, що мають бути створені.

 Проте, щоб отримати грант заявники повинні виконати певні умови:

  1. Для отримання гранту розміром до 150 тис. грн створити як мінімум одне робоче місце; а на суму до 250 тис. грн створити як мінімум 2 робочих місця та найняти на створені робочі місця працівників.

  2. Здійснювати підприємницьку діяльність щонайменше три роки.

  3. Використовувати грантові кошти згідно з передбаченими у бізнес-плані напрямками.

  4. Добросовісно виконувати свої податкові зобов’язання перед державою, своєчасно сплачувати податки та збори з власного доходу та виплачувати зарплатню своїм працівникам.

Грант можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу чи оплату оренди нерухомого майна чи техніки.

Також варто зазначити, що кошти, отримані від уряду на відкриття або підтримку власного бізнесу, не потрібно повертати згодом. Ідея програми у тому, що підприємство покриє розмір гранту у вигляді сплачених податків.

Проте, якщо грантоотримувач не дотримуватиметься вищеперерахованих зобов’язань, отримане фінансування потрібно буде повернути. Наприклад, якщо підприємець не створить відповідної до суми гранту кількості робочих місць, або припинить діяльність раніше, ніж через три роки, або утвориться податковий борг, кошти мають бути повернуті державі.

Заявку на отримання гранту можна подати онлайн через застосунок Дія або звернутись до відділення Ощадбанку.

Для того, щоб подати онлайн-заявку, необхідно:

  1. Зареєструватися або авторизуватися на порталі Дія (знадобиться BankID або електронний підпис).

  2. Заповнити форму заявки на сайті Мінекономіки.

  3. Прикріпити бізнес-план за встановленою формою.

  4. Підписати заявку електронним підписом та відправити.

Подання заявки займе не більше 20 хвилин. У разі виникнення складнощів з створенням бізнес-плану чи умов грантової програми потрібно звернутися до відділення Ощадбанку для отримання профільної консультації.

Розгляд заявки проводиться Державною службою зайнятості. Далі приймитиметься рішення про схвалення чи відмову в наданні гранту після перевірки уповноваженим банком.

Згідно з Порядком надання гранту встановленим Кабміном, надання фінансування залежить від наступних критеріїв:

  • ділова репутація отримувача гранта (здійснюється уповноваженим банком);

  • оцінка бізнес-плану;

  • оцінка співбесіди.

Подані заявки розглядаються протягом 10 робочих днів після спливу кінцевого строку їх подання.

Загалом з моменту запуску програми вже понад 14 тис. українців стали її переможцями та отримали можливість розпочати чи розширити свій бізнес. Проєкт набуває популярності з кожним роком та дуже допомагає амбітним підприємцям здійснити свою мрію та чесно вести бізнес в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати