21 липня 2021, 13:35

Держава & бізнес: взаємовигідні відносини на ринку відкритих даних

Опубліковано в №14 (744)

Наталія Чорногуб
Наталія Чорногуб «YouControl» GR-менеджерка

Незважаючи на перспективи та взаємну вигоду від співпраці між представниками бізнесу у сфері відкритих даних та державними розпорядниками, на сьогодні цей процес рухається не так швидко, як хотілося б. Хоча успіхи однозначно є. Як же досягти звершень в умовах, коли твій головний партнер — держава?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Діджитал в open data

Цифровізація все глибше проникає у наше повсякденне життя. Ми вже давно звикли до цифрових документів, зайвий раз не відвідуємо відділення банку і взагалі щораз більше покладаємося на віртуальні сервіси. Навіть нескінченні черги до податкової суттєво порідшали, адже основні послуги вже давно надаються онлайн.

Системна робота з великими обсягами даних потребує надійних держреєстрів. А що може бути надійніше від прозорості даних? Ніхто не зможе внести жодних істотних змін непомічено, адже першоджерело зберігається одночасно на кількох серверах різних компаній, що працюють з open data, і у випадку неправомірного втручання підміну даних буде з легкістю викрито.

Незважаючи на перспективи взаємовигідної співпраці, відносини між представниками бізнесу у сфері відкритих даних та державними розпорядниками ще тільки визрівають. Успіхи однозначно є, та все ж не без ложки дьогтю. Далі пропоную дієву інструкцію щодо того, як досягти очікуваного результату в умовах, коли твій головний партнер — держава.

Крок 1: пошук відповідального

Щоденна робота аналітиків та розробників дає змогу виявляти недосконалості, а іноді й серйозні помилки у державних наборах даних. Проте це не найбільша проблема, адже за бажання помилки завжди можна виправити. А коли мова йде про білі плями (відсутність інформації), проблема потребує вирішення на вищому рівні. Та куди йти зі своїми скаргами та пропозиціями? До кого звертатись?

Ми починали з особистих зустрічей з адміністраторами держреєстрів. У кожному наборі даних є контакти відповідальної особи. Проте, як виявилося згодом, це скоріше формальність, адже отримати зворотний зв’язок, не кажучи вже про розв’язання конкретних питань, практично неможливо. Тому ми вирішили зайти з іншого боку — через їхніх керівників: заступників міністрів, очільників держпідприємств тощо. Тут рівень конструктивності куди вищий, проте до спеціалістів з набору даних не вдалося достукатися навіть так. Мабуть, аж надто ревно оберігають їх від зовнішніх впливів.

На сьогодні при кожному міністерстві, обласній адміністрації, держпідприємстві, агентстві та інших органах центральної виконавчої влади (ЦОВВ) працюють Chief Digital Transformation Officer (CDTO). Це профільні спеціалісти, які відповідають за проголошену Президентом політику paperless, а отже, за діджиталізацію та сферу відкритих даних. Комунікація з ними проходить набагато конструктивніше, тож раджу відразу до них звертатися.

Крок 2: кооперація

Політики реагують виключно на скоординовані інтереси, тому першим завданням бізнесу для початку комунікації з владою є кооперація з іншими учасниками ринку. Це може бути як у вигляді профільної асоціації, так і спільно з громадськими організаціями.

До прикладу, в нашій сфері досить ефективно працює спільнота «OpenUP: за все відкрите». Незважаючи на неформальний статус об’єднання, нам вже вдалося проадвокатувати досить велику кількість важливих рішень. Зокрема, внести зміни в постанову КМУ №835 щодо відкриття понад 100 нових наборів даних; домогтися відкриття фінансової звітності підприємств та декларації відкриття даних земельного кадастру. Саме тому спершу треба об’єднувати зусилля якомога більшої кількості стейкхолдерів.

Важливу роль грають також надійні прогресивні партнери. Так, YouControl співпрацює у напрямку формування прозорого бізнес-середовища з Європейською Бізнес Асоціацією, Американською торгівельною палатою, OpenUp, Спілкою українських підприємців, Всеукраїнською мережею доброчесності та комплаєнсу, Асоціацією малого та середнього бізнесу тощо.

Інколи при міністерствах та відомствах створюються робочі групи з питань, що стосуються відкритих даних. Формально вони анонсуються публічно, та найчастіше дізнаватися про них до водиться через власні контакти. На засідання робочих груп ми приходимо вже з консолідованою позицією бізнес-спільноти. Для цього попередньо проводимо опитування або серед партнерів в асоціаціях, де є членами, або шляхом координації дій з іншими учасниками ринку. Як приклад, разом готуємо список пропозицій для державного розпорядника.

Отримати відповіді на офіційні звернення і мати законні підстави для отримання даних — це лише півдороги до їх публікації. Візьмемо до прикладу відкриття фінансової звітності компаній. Про це роками говорили у різних робочих групах, бізнес-асоціаціях, про це йшлося в «Зеленій книзі» BRDO, подано судові позови до розпорядників від спільноти OpenUp та Спілки українських підприємців. Крім того, було проведено безліч прес-конференцій та круглих столів, подано десяток запитів від бізнес-асоціацій та громадянського суспільства з вимогою відкрити фінансову звітність компаній.

Домогтися цього рішення вдалося лише минулого місяця. Проте досі залишаються невирішеними питання публікації даних Держстатом, який відчайдушно опирається давно перезрілим змінам. Відсутні наразі й історичні дані фін звітності від ДПС та інформація по кількості співробітників.

Ми тримаємо руку на пульсі, робота триває, і ми докладемо максимум зусиль, щоб всі описані вище дані врешті стали публічними.

Крок 3: конструктивна комунікація

Для побудови ефективної комунікації з державними органами необхідно покроково виконувати всі формальні бюрократичні процедури.

Так, це доволі трудомісткий та ресурсозатратний процес, та якщо ваша мета — досягти бажаного результату, це необхідно робити. Якщо ж наявні бюрократичні механізми не працюють, для актуалізації власного порядку денного варто використовувати більш креативні інструменти:

  • публічний тиск;
  • медійне висвітлення проблеми;
  • пошук відповідального за блокування рішення.

Якщо починати з кінця, шансів на успіх буде куди менше. Відразу апелюючи до вищої інстанції, ви ризикуєте показати себе як неконструктивного партнера, який не використав формальні механізми адвокації рішення.

З розвитком технологій big data все більш затребуваною навичкою стає вміння швидко ухвалювати зважені рішення. Тому для GR-експерта у сфері відкритих даних вкрай важливо проводити просвітницьку роботу та організувати навчання для органів влади, таким чином фактично «підтягуючи» публічних службовців до стандартів, практик та вимог бізнесу. Саме тому ми регулярно проводимо освітні заходи для представників міністерств, державних підприємств, навчаємо їх правильно аналізувати та ухвалювати ефективні рішення. Зокрема, за останні 3 роки у співпраці з Національним агентством з питань державної служби та Українською школою урядування фахівці YouControl провели навчання для понад 5 тис. представників центральних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати