21 травня 2019, 18:09

Цікаві законопроекти у сфері нерухомості, які можуть так і не стати законами

Андрій Кохан
Андрій Кохан «Asters» юрист

Парламентські вибори в Україні, які мали відбутися 27 жовтня 2019 року, пройдуть раніше. Під час своєї інавгураційної промови Президент України Володимир Зеленський повідомив про розпуск Верховної Ради.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до ч.1 ст. 95 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" законопроекти, не прийняті Верховною Радою попереднього скликання в першому читанні за основу, вважаються знятими з розгляду і не розглядаються Верховною Радою нового скликання.

Пропоную розглянути найцікавіші законопроекти у сфері нерухомості (та суміжних сферах), які можуть мати значний вплив на життя бізнесу, але які ризикують не бути прийнятими Верховною Радою VIII скликання та втратити свій законопроектний статус вже влітку.

Проект Закону про концесії (№ 8125 від 15.03.2018)

Суб'єкт законодавчої ініціативи: Уряд

Стан розгляду: прийнято в першому читанні 03.04.2018 (може бути розглянутий Верховною Радою України наступного скликання)

Коротко суть: новий закон (у випадку його прийняття) повинен замінити діючий Закон України "Про концесії", прийнятий у 1999 році, який фактично так і не запрацював. Законопроект готувався за участю провідних світових консультантів і, за словами авторів, враховує позитивний та негативний досвід іноземних держав з урахуванням особливостей України.

В нашому розумінні прийняття оновленого закону про концесії з механізмами, які є зрозумілими іноземному бізнесу, може дати значний імпульс для інвестування в Україну.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері землекористування (№10049 від 13.02.2019)

Суб'єкт законодавчої ініціативи: народні депутати

Стан розгляду: передано на розгляд до комітетів Верховної Ради 14.02.2019 (вважатиметься знятим з розгляду при припиненні повноважень Верховною Радою України цього скликання)

Коротко суть: законопроект пропонує вирішення головної проблеми, що виникають при транзакціях, пов'язаних з купівлею-продажем будівель, що знаходяться на орендованих земельних ділянках (особливо державної та комунальної власності),  а саме автоматизувати механізм переоформлення права оренди. Так, відповідний договір купівлі-продажу будівлі вважатиметься підставою для державної реєстрації права оренди земельної ділянки за новим власником об'єкта.

Законопроект, серед іншого, у певній мірі дебюрократизує процедуру відведення земельних ділянок.

Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству (№8121 від 14.03.2018)

Суб'єкт законодавчої ініціативи: народні депутати

Стан розвитку: прийнято в першому читанні 10.07.2018, готується до другого читання (може бути розглянутий Верховною Радою України наступного скликання)

Коротко суть: даний законопроект є комплексним, він врегульовує (1) питання, дійсно, антирейдерського характеру, наприклад, запровадження механізму реєстрації вимоги нотаріального посвідчення правочинів щодо об'єктів нерухомого майна або корпоративних прав. Такі вимоги заносяться до відповідних реєстрів (щодо нерухомого майна вони є обтяженнями), створюючи додатковий бар'єр для потенційних рейдерів; (2) цілий ряд технічних питань, зокрема, пов'язані із можливістю скасування державної реєстрації земельних ділянок в ДЗК внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації на підставі судових рішень (зараз з цього питання існує абсурдна ситуація, яка потребує врегулювання).

Серед негативних сторін законопроекту відзначаємо запропоновану редакцію статті 33 Закону України "Про оренду землі", яка скасовує можливість "автоматичного" поновлення договорів оренди. Це особливо вдарить по орендарям земельних ділянок державної та комунальної власності– через бюрократичні процедури відповідні рішення можуть не розглядатися місяцями, а договори – не підписуватися роками.

Проект Закону Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів щодо врегулювання розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності (№10047 від 13.02.2019) (є також альтернативний законопроект)

Суб'єкт законодавчої ініціативи: народні депутати

Стан розгляду: передано на розгляд до комітетів Верховної Ради 14.02.2019 (вважатиметься знятим з розгляду при припиненні повноважень Верховною Радою України цього скликання)

Коротко суть: даний законопроект відноситься до суміжних із нерухомістю питань і направлений на визначення на законодавчому рівні порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який на даний час регулюється тільки на рівні наказу Мінрегіонбуду від 21.10.2011 №244. В такому регуляторному вакуумі у кожному населеному пункті склалася власна практика щодо розміщення тимчасових споруд, яка може кардинально різнитися від міста до міста. Основні зміни з цих питань вносяться до законів України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про благоустрій населених пунктів".

Будемо чекати розвитку подій з урахуванням того, що заявлені Президентом закони, зокрема, про скасування депутатської недоторканності та про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, очевидно, будуть в пріоритеті перед позачерговими виборами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати