07 серпня 2014, 19:31

«Чинне законодавство не надає стягувачеві права уступити виконання судового рішення певній особі»

Денис Крутенко
Денис Крутенко «ЮСТ Україна, ЮФ» Юрист

Судова практика відносно можливості заміни сторони виконавчого провадження шляхом відступлення права вимоги за останній час зазнала еволюційних змін, насамперед завдяки теоретичному переосмисленню поняття «правонаступництво», що є основною підставою для заміни сторони на стадії виконання судового рішення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Раніше позиція судів ґрунтувалася на тому, що заміна сторони у виконавчому провадженні може відбуватися лише в рамках процесуального правонаступництва, яке виникає у чітко передбачених законом випадках (реорганізації підприємства, спадкування). У справах про заміну сторони виконавчого провадження суди виходили з того, що чинне законодавство не надає стягувачеві права уступити виконання судового рішення певній особі, оскільки первісні права виникли у нього внаслідок укладення певного правочину. Однак після ухвалення рішення суду права і обов’язки, які отримують сторони, набувають не цивільно-правового, а публічного характеру. З огляду на те, що в ст. 25 ГПК України до 2011 р. не було зазначено, що процесуальне правонаступництво може виникати на підставі відступлення права вимоги за зобов’язанням, суди відмовляли у заміні сторони виконавчого провадження.

Зміна правової позиції судів у господарському процесі стосовно цього питання відбулася після того, як до ст. 25 ГПК України були внесені зміни, якими було розширено коло підстав виникнення процесуального правонаступництва, до яких, зокрема, віднесли й відступлення права вимоги.

До статті ст. 37 ЦПК України, яка регулює питання процесуального правонаступництва, подібні зміни не вносилися. Зміна правового розуміння заміни сторони виконавчого провадження у зв’язку з відступленням права вимоги відбулася виключно шляхом доктринального переосмислення самого поняття процесуального правонаступництва.

Революційними в цьому питанні рішеннями стали ухвала ВССУ від 12.06.2013 та постанова ВСУ від 20.11.2013, в яких було проаналізовано процесуальне правонаступництво у ширшому розумінні та зазначено, що хоча відступлення права вимоги передбачає передачу правонаступникові лише частини прав та обов’язків, проте його можна вважати різновидом правонаступництва, що є підставою для заміни сторони у виконавчому провадженні.

Таким чином, суди зробили висновок, що відступлення права вимоги є частковим (сингулярним) правонаступництвом, яке відрізняється від універсального (при реорганізації підприємства або спадкуванні) обсягом прав та обов’язків, які переходять до нового кредитора, однак є підставою для заміни сторони у виконавчому провадженні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати