16 серпня 2021, 14:19

Чи зупинить правопорушників криміналізація контрабанди товарів?

Опубліковано в №15 (745)

Євгенія Тонконожко
Євгенія Тонконожко «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» адвокат

15 листопада 2011 р. Верховна Рада України декриміналізувала контрабанду товарів та внесла зміни до ст. 201 Кримінального кодексу України. Таким чином, з 17 січня 2012 р. переміщення товарів через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю не є злочином. Відповідальність за таке правопорушення з того часу регулюється розділом ХVIII Митного кодексу України (далі — МК України).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На сьогоднішній день у Верховній Раді Україні зареєстровано законопроєкт №5420 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів». Цим проєктом передбачено внести зміни до Кримінального кодексу України, а саме: ст. 201 доповнити словами «дії, спрямовані на» та додати ст. 201-2 (контрабанда товарів), 201-3 (контрабанда підакцизних товарів), 201-4 (недостовірне декларування товарів). Тобто переміщення товарів, підакцизних товарів у перспективі може знову стати злочином, і особи, винні у вчиненні таких дій, можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності.

Оскільки на сьогоднішній день держава не має належних інструментів для боротьби із контрабандою товарів, запровадження кримінальної відповідальності за такі дії видається доцільним. Та чи буде досягнута мета цього законопроєкту? І головне запитання: чи забезпечать такі зміни належну превентивну функцію, чи усунуть бажання осіб займатися такою противоправною діяльністю? Які обставини будуть стримуючим актором?

1. Тяжкість злочину та суворість покарання

Злочини, передбачені ч. 1 ст. 201-2, ч. 1 ст. 201-3, ч. 1 ст. 201-4 КК України, будуть класифікуватись як тяжкій каратимуться штрафом від 10 тис. до 40 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян (це від 170 тис. до 680 тис. грн). Такі покарання передбачені для осіб, які вчиняють злочини даної категорії вперше та/або не мають судимості за один зі злочинів, передбачених ст. 201, 201-1, 201-2, 201-3, 201-4, 305, 212, 212-1 КК України. За наявності кваліфікуючих обставин, передбачених відповідними частинами ст. 201-2, 201-3, 201-4 КК України, покарання стає суворішим і не обмежується штрафом, а навіть переступає межу 10 років позбавлення волі.

Через впровадження кримінальної відповідальності та ризик застосування заходів примусу не тільки майнового характеру (у випадку застосування штрафу, конфіскації майна), а й позбавлення волі (санкції статей, якими може бути доповнений Кримінальний кодекс України, передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 12 років), репутаційні ризики у вигляді судимості змусять осіб прийняти рішення не на користь контрабанди товарів.

Однак зазвичай для осіб, які вперше вчинили злочини, передбачені ст. 201-2, 201-3, 201-4 КК України, передбачені більш м’які покарання, не пов’язані з позбавленням волі, у вигляді штрафу. Розмір їх значний — від 170 тис. до 680 тис. грн, однак це не так суворо, як позбавлення волі. Таким чином забезпечується і дієвість покарання, і гуманний підхід до особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.

2. Вартість товарів та/або підакцизних товарів, за контрабанду яких особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності

Межа притягнення до кримінальної відповідальності починається від 113 500 грн. Скептики можуть сказати, що це може спричини подрібнення партій товарів та підакцизних товарів та провезення їх меншими партіями. Однак наявність ризику бути притягненим до кримінальної відповідальності за контрабанду навіть незначної кількості товарів буде стримуючим фактором. Особа повинна буде прийняти рішення, чи готова вона бути притягнута до кримінальної відповідальності за умови отримання невеликого прибутку, чи може, безпечніше буде законним шляхом здійснити експорт/імпорт товарів. Крім того, низький поріг притягнення до кримінальної відповідальності буде причиною залучення більшої кількості осіб — так званих виконавців, а ризик кримінальної відповідальності буде відштовхувати людей від вчинення таких протиправних дій.

3. Зміни щодо моменту, з якого злочин вважається закінченим

Законодавцем пропонується внести зміни та доповнити поняття контрабанди словами «дії, спрямовані на» переміщення товарів та/або підакцизних товарів через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю. Тобто відповідальність за вчинення контрабанди буде наставати раніше. Яким чином на практиці орган досудового розслідування буде встановлювати, які саме дії спрямовані на контрабанду товарів та/або підакцизних товарів, поки невідомо, і в цій частині законопроєкт потребує доопрацювання з метою уникнення зловживань з боку правоохоронних органів.

Саме запровадження кримінальної відповідальності за контрабанду товарів та підакцизних товарів і недостовірне декларування товарів може мати позитивний результат, однак його досягнення можливе лишу у разі комплексного підходу. Тобто мають синхронно працювати і правоохоронна, і судова системи.

Певний час кримінальна відповідальність буде стримувати осіб та попереджувати вчинення такого роду злочинів, але у випадку неефективної діяльності правоохоронних та судових органів такі зміни не призведуть до поліпшення ситуації. Більше того, наявність проблем у судовій системі України, корумпованість правоохоронних органів можуть призвести до незаконного втручання правоохоронних органів у роботу суб’єктів господарської діяльності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати