Роздрібний акцизний податок запроваджено з 2015 р. До того часу акцизний податок, як правило, не стосувався суб’єктів, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів і не є виробниками. На сьогодні роздрібний акцизний податок справляється з операцій:
- фізичного відпуску пального (товари, визначені пп. 215.3.4 ПК України) з АЗС та АЗГС;
- продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів безпосередньо громадянам й іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
20.12.2016 р. було прийнято закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 р.» (реєстраційний номер законопроекту – №5132, від 15.09.2016 р.). Наразі він не підписаний Президентом України та не опублікований, а отже, не набрав чинності.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Законом №5132 скасовується роздрібний акцизний податок з пального. Крім того, згідно з перехідними положеннями вказаного Закону, Кабмін зобов’язаний у 3-місячний строк розробити законопроект, яким має бути скасований роздрібний акцизний податок щодо тютюнових виробів та збільшені ставки акцизного податку на тютюнові вироби в абсолютних значеннях.
У зв’язку зі скасуванням акцизного податку з роздрібного продажу пального, ставки на пальне, яке відпускається через АЗС та АЗГС, збільшується на розмір ставки роздрібного податку – 0,042 євро з 1 літра (відповідно, 42 євро з 1000 літрів). Таким чином, попри збільшення ставок на акцизний податок, який сплачують виробники та імпортери, це не повинно вплинути на ціну пального для кінцевого споживача.
Нагадаємо, що враховуючи п. 217.3 ст. 217 ПК України, особи, які заправляють свої автомобілі на АЗС та АЗГС протягом IV кварталу 2016 р., фактично сплачують за кожен літр пального близько 1,21 грн (наприклад, протягом ІІІ кварталу 2016 р. ставка становила майже 1,17 грн за кожен літр).
Відповідний проект щодо скасування акцизного податку з роздрібного продажу був оприлюднений ще у вересні цього року, до того ж за авторством ДФС України. Подібна ініціатива є абсолютно логічною, оскільки потребує додаткових витрат на адміністрування такого різновиду акцизного податку, проте він може бути сплачений ще на етапі імпорту або реалізації виробником.
Варто звернути увагу на деякі нюанси скасування роздрібного акцизного податку. По-перше, варто збалансувати надходження до бюджетів та розподілити їх таким чином, щоб аналогічна сума надходила до місцевих бюджетів. Однак, якщо раніше розподіл здійснювався залежно від того, де знаходяться пункти продажу, у тому числі АЗС (читай – споживання), що видавалося логічним, особливо щодо алкоголю та тютюну, то зі скасуванням роздрібного акцизного податку алгоритм такого розподілу навряд чи можливий.
По-друге, у програші будуть суб’єкти, які використовують пальне з комерційною метою та купують пальне гуртом (тобто не через АЗС). Адже наразі такі операції не підлягають оподаткуванню роздрібному акцизу. Чи справедливо, що таке споживання буде оподатковуватися на рівні з особистим некомерційним споживанням пального? Навряд чи можна однозначно відповісти на це запитання. Оскільки справляння буде одноразовим і відбуватиметься на етапі реалізації виробництва або імпорту, то, на нашу думку, не можна говорити про дискримінацію. Скоріше, навпаки, така дискримінація буде подолана, адже факт споживання присутній в обох випадках, а кумулятивний ефект не виникатиме. До того ж у випадку з роздрібним акцизним податком повторність оподаткування є більш імовірною.
Що ж до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, то важко уявити їх використання з комерційною метою, яка надалі не оподатковується роздрібним акцизним податком. Тому припускаємо, що всі алкогольні напої та тютюнові вироби однаковою мірою підлягають оподаткуванню.
Отже, якщо зазначений вище закон набере чинності, це матиме такі наслідки:
- щодо пального – акцизний податок з роздрібних продажів буде ліквідований з 01.01.2017 р.;
- щодо тютюнових виробів – скасування такого податку буде задеклароване на рівні закону (буде скасовано за умови, що Кабінетом Міністрів України розробить, а Верховна Рада України прийме відповідний закон);
- щодо алкогольних напоїв – скасування не передбачається.