24 травня 2023, 18:34

Авторка Кодексу Мурад виступає за відшкодування українським жінкам, які зазнали сексуального насильства під час війни

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Сексуальне насильство під час війни, або, за усталеним визначенням, «сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом (СНПК), є різновидом ґендерно зумовленого насильства – утім іще більш чутливим і травмуючим. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Щоб захистити постраждалих та уникнути повторної травми, збір доказів, документування випадків СНПК має відбуватися в особливому порядку, зокрема на основі так званого «Кодексу Мурад» («Глобального кодексу поведінки для осіб, які збирають та використовують інформацію про систематичне сексуальне насильство в умовах конфлікту»). 

Його авторка – іракська правозахисниця, Нобелівська лауреатка миру 2018 року, жінка, яка пройшла через тортури, смерть рідних і сексуальне насильство ІДІЛ Надя Мурад. З 2020 року вона співпрацює із Інститутом міжнародних кримінальних розслідувань (IICI) та Ініціативою запобігання сексуальному насильству під час конфлікту (PSVI) уряду Великої Британії. 

Днями Надія Мурад побувала в Україні. Разом із першою леді Оленою Зеленською вона відвідала селище Бородянка на Київщині, яке перебувало під російською окупацією до 1 квітня 2022 року.

Кодекс Мурад носить рекомендаційний характер, у ньому виокремлені мінімальні стандарти безпечного, ефективного й етичного збирання та використання інформації, отриманої від особи, яка зазнала системного сексуального насильства. Кодекс призначений для тих, хто займається документуванням, розслідуванням, поширенням і дослідженням інформації, моніторингом тощо – для слідчих і правозахисників, котрі працюють зі свідченнями щодо сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом; журналістів, які роблять матеріали з постраждалими або про них, співробітників соціально-медичних служб, представників гуманітарних організацій тощо. 

Здебільшого Кодекс Мурад бере коріння в міжнародному гуманітарному праві та міжнародному праві прав людини, адже в ньому йдеться про права потерпілих на гідність, приватність, безпеку, доступ до правосуддя, на правду та ефективний юридичний захист тощо. Перше і найголовніше у ньому – до постраждалої особи необхідно ставитися з повагою. 

У рекомендаціях Кодексу Мурад повсюди використовується збірний займенник «ми», і такий колективний підхід засвідчує співпрацю безпосередньо з потерпілими, командну роботу осіб та організацій, котрі працюють з проблемою СНПК кожен у своєму секторі відповідальності. Складовою Кодексу є коментарі тих, хто пройшов через сексуальне насильство – потерпілі висловлюють свої побажання стосовно того, як документатори повинні взаємодіяти з ними. 

Важливим є й те, що Кодекс є живим документом, тобто періодично переглядається, щоб упевнитись, що він продовжує відображати стандарти етичного та ефективного збору інформації про СНПК.

Після відвідин Бородянки Надя Мурад написала: «Переживши війну, я відчуваю зв’язок з українським народом. Сподіваюся, що мій досвід постраждалої від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, допоможе. Разом із моїми колегами ми виступаємо за відшкодування тим українським жінкам, які зазнали сексуального насильства». 

Відомо, що Надя Мурад співпрацює та підтримує дружні стосунки з британською юристкою ліванського походження Амаль Клуні, дружиною голлівудського актора Джорджа Клуні. Амаль спеціалізується на правах людини, заснувала благодійний фонд. Війна в Україні, зокрема воєнні злочини проти українських дітей, – в фокусі її уваги. 

*  *  *  

За даними Офісу Генерального прокурора, від початку повномасштабної агресії рф проти України й станом на травень 2023 року задокументовано 190 фактів сексуального насильства, у тому числі: проти жінок – 136 випадків, проти чоловіків – 54. Сексуального насильства за час війни зазнали 13 неповнолітніх, наймолодшій – чотири роки. Найбільше цих злочинів українські прокурори задокументували на деокупованій частині Херсонщини. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати