10 May 2023, 12:05

Лідери про важливі рішення: як війна вплинула на національний юридичний ринок?

Опубліковано в №3–6 (761–764)

Повномасштабне вторгнення росії в Україну повністю змінило не лише життя українців, а й загалом погляд кожного на багато речей. Як повномасштабна війна вплинула на національний юридичний ринок? Які ключові зміни ринку, що визначатимуть найближче майбутнє? Поговорили з деякими лідерами ринку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Три етапи великої війни для юрринку».

Plotnikov_Arzinger Олександр Плотніков, партнер Arzinger

Війна повністю змінила наше життя і погляд на багато речей. У перші тижні після повномасштабного вторгнення була майже повна зупинка в роботі. Тоді на перший план вийшли питання захисту країни та безпеки близьких. Багато юристів, переважно жінок, виїхали за кордон. Більшість із них влаштувалися до іноземних юридичних компаній. І, будьмо відвертими, хоча деякі фірми позиціонують це як секондмент, насправді ці юристи виключені зі штату українських юридичних фірм і прийняті до штату іноземних. Що, звичайно, не є секондментом. Тобто фактично юридичні фірми втратили доволі суттєву частину своїх юристів. Але я не бачу в цьому нічого страшного, оскільки більшість людей готові повернутися до України, як тільки це стане безпечно і відновиться обсяг роботи, достатній для завантаження довоєнної кількості юристів. І в Arzinger ми бачимо тренд на готовність повертатися в Україну та свої попередні компанії.

Щодо кількості роботи, то вона знизилася дуже суттєво. Ближче до травня 2022 року люди потроху оговталися і почали пристосовуватися до нових реалій. Це вплинуло і на бізнес, який став поступово відновлювати нормальну роботу (наскільки це можливо) і звертатися до зовнішніх радників. Водночас відновилася частина проєктів, розпочатих до 24 лютого 2022 року, і з’явився цілий пласт нових завдань: санкції, відшкодування шкоди від бойових дій, бронювання співробітників, релокація бізнесу тощо. Але у будь-якому разі кількість роботи і її вартість суттєво впали, і це грає визначальну роль у роботі компаній.

У таких умовах на перший план вийшли такі фактори, як ефективність і рентабельність юристів. А це зі свого боку значно залежить від кваліфікації юристів, рівня проєктів та їх вартості. Важливим чинником є також наявність у компанії ключових клієнтів, які замовляють передбачуваний обсяг роботи та забезпечують стабільні фінансові надходження.

З погляду організації бізнесу майбутнє кожної фірми буде залежати, по-перше, від її вміння швидко пристосовуватися до нових реалій і приймати для цього іноді непопулярні, але необхідні рішення, а, по-друге, від того, чи зберегла компанія ключовий пул співробітників, включно з партнерами, які формують інтелектуальне ядро компанії.

Клієнти також спостерігають за ринком і надають перевагу тим компаніям, чиї партнери працюють в Україні та готові приєднуватися до розв’язання проблем, а не, будучи в Лондоні чи Відні, передають роботу молодшим юристам. Бути в контексті України, її життя, настроїв означає відчувати й болі клієнта зокрема. Це суттєва конкурентна перевага, і в Arzinger вона є.

Грамацький фото Ернест Грамацький, президент АФ «Грамацький і Партнери»

Ключовою зміною національного ринку юридичних послуг вважаю єдність спільноти. Чи не вперше за історію галузі більшість юридичних компаній ухвалили колективне рішення не працювати із клієнтами, які мають відношення до країни-агресора. Як весь український народ став стіною перед навалою рф, такі юридичний ринок став одним з її опор, надаючи активну допомогу в межах своїх можливостей і компетенції. Переважна більшість юридичних фірм публічно висловили чітку позицію, чим продемонстрували згуртованість адвокатської спільноти.

Серед змін варто також згадати суттєве поглиблення відносин із кожним клієнтом. Юристи стали не просто консультантами, а виваженими порадниками та довіреними особами із правом голосу. Нині адвокат повинен брати до уваги низку бізнесових, соціальних, психологічних і чи не в останню чергу — юридичних факторів під час надання консультації. Клієнту не потрібен сухий текст із юридичними ризиками. Йому потрібна зважена думка адвоката з урахуванням власного життєвого досвіду та найкращих інтересів клієнта. Досить часто вона не збігається з теоретично найкращим юридичним рішенням.

Читайте також: «Лідери ринку: як змінився ринок юрпослуг у роботі з клієнтами?».

До того ж необхідно згадати тотальну цифровізацію процесу надання юридичних послуг і виконання багатьох буденних завдань. Сьогодні важко уявити пошук релевантної судової практики чи проведення юридичного Due Diligence без застосування спеціального програмного забезпечення. Зі свого боку виклики воєнного часу лише пришвидшили зазначений перехід. Судді більше не дивуються клопотанню сторони про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Навпаки, органи судової влади активно надсилають повістки та інші процесуальні документи на електронну пошту, чим пришвидшують правосуддя та економлять мільйони гривень коштів платників податків.

Ілляшев фото Михайло Ілляшев, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Початок повномасштабної агресії, звісно, був найскладнішим періодом для юридичного ринку — евакуація команди, майже повне зникнення попиту на юридичні послуги, адже більшість клієнтів і навіть державних установ (включно з судами) практично повністю припинили свою роботу.

Війна змінила структуру ринку юридичних послуг. Серед ключових змін можна назвати: зменшення попиту, зменшення пропозиції (багато юристів виїхали за кордон і припинили свою роботу), зміна структури попиту (адже певних галузей економіки тепер де-факто не існує, наприклад, повітряні перевезення, річкові порти, розважальні заклади тощо), зміна підходів до прийняття завдань від нових клієнтів (багато компаній і фізичних осіб потрапили до санкційних списків, а з деякими просто немає бажання працювати). Тобто юридичні фірми повинні були перебудуватися та адаптуватися до нових реалій. Так само змушені змінювати свою спеціалізацію і певні юристи, адже на деякі види послуг попит у найближчій перспективі не з’явиться.

Бугай фото Денис Бугай, партнер-співзасновник VB PARTNERS

— Як війна вплинула на національну юридичну практику?

— Повномасштабне вторгнення відчутно вплинуло на юридичний ринок в Україні.

По-перше, з’явився дефіцит юристів. Частина адвокатів взяли до рук зброю та боронять країну на фронті. Інші виїхали за кордон і назвали це релокацією.

Практика WCC активно розвивається, тому кадровий голод фахівців критичний. Двоє наших ключових молодих юристів несуть службу на фронті у лавах Збройних Сил України. Компенсувати таких вмотивованих професіоналів складно, особливо при потребі розширення компанії.

По-друге, побільшало дистанційної роботи з клієнтами, які зараз перебувають по всьому світу, в різних часових поясах. Зустрітися з ними немає можливості через заборону виїзду чоловіків за кордон. Звичайно, під час пандемії у всіх сформувався певний досвід такої роботи, але зростання дистанційки вимагає пристосовуватися до таких обставин.

Читайте також: «Лідери ринку: як трансформувалася роль керівника юридичної фірми?».

По-третє, війна загострила інтерес суспільства до соціальної відповідальності юристів. Ми отримуємо запити не тільки ззовні, а й від колективу. Наприклад, команда позитивно відгукнулась на ініціативу відновлення книжкового фонду дитячих бібліотек Київщини та Чернігівщини. Відчувалася персональна віддача кожного в цьому проєкті.

Також вважаємо пріоритетом регулярну фінансову допомогу фронту. Окрім цього, нищити ворога допомагають наші технологічні управлінські рішення для війська.

Четвертою вагомою тенденцією є питання безпеки. Раніше ми приділяли увагу збереженню даних та захисту адвокатської таємниці. Сьогодні у фокусі — безпека співробітників та офісу зокрема.

1-Мал. фото Олег Маліневський, керуючий партнер EQUITY

— Як повномасштабна війна вплинула на національний юридичний ринок? Які ключові зміни ринку визначатимуть найближче майбутнє?

— Війна стала найбільшим викликом в історії для юридичного ринку не тільки України, а й всього світу. Саме наш юридичний ринок став епіцентром кривавих подій. У перші місяці війни ринку як такого майже не було, він почав оживати лише в травні-червні 2022 року та швидко трансформувався. Трансформувались і практики: акцент змістився на кримінальну, судову та практику банкрутства, яка, до речі, ще не в повному обсязі розкрила свій потенціал. Поряд із ними почали оживати інші, не менш актуальні напрями, наприклад, міграційне, земельне, податкове, банківське право, оподаткування, санкційне, захисту активів та прав інвесторів.

Читайте також: «Лідери ринку: до чого готуватися юрбізнесу найближчим часом?».

Особливого значення набуло також і військове право. Наразі існує чимало дискусій щодо необхідності створення окремих військових судів, які б розглядали окремі категорії справ, починаючи з виплат військовим, призову, дисциплінарної та інших видів відповідальності військових тощо. Це практики, що актуалізовані чи взагалі породжені війною. Неможливо недооцінювати вплив війни на кадровий ринок юристів. Значна частина кваліфікованих кадрів (особливо несудових практик) перебувають за кордоном на секондменті, працюють дистанційно чи у лавах ЗСУ. Звісно, це впливає на перерозподіл працюючої частки ринку. Деякі практики, наприклад, кримінальна, вимагають постійної присутності адвоката в країні та його участі в процесах, а можливість працювати віддалено фактично відсутня. Питання, наскільки кадрова проблема зможе бути швидко вирішена для транзакційників після закінчення бойових дій, залишається відкритим.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати