У критичних умовах роль керівника є важливою і визначальною для майбутнього компанії. Особливо це проявляється під час війни, оскільки різко загострюються всі проблемні питання компанії. Тож як трансформувалася роль керівника юридичної фірми? Які висновки потрібно зробити насамперед? Поговорили з лідерами ринку.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «Три етапи великої війни для юрринку».
Армен Хачатурян, старший партнер Asters
Керівник юридичної фірми — це лідер за визначенням, і ця роль набула певних нових сенсів. Мені та моїм колегам у керуючому комітеті фірми допоміг великий управлінський досвід, здобутий, зокрема, під час минулих економічних криз та ковідних викликів. Значним фактором нашого успіху є злагоджена команда, в якій більш ніж половина людей працює в Asters понад сім років.
Чи готувалися ми до повномасштабного вторгнення росії? І так, і ні. З одного боку, ми не виключали такого екстремально-негативного розвитку подій, тому попереджали команду про такий сценарій і надавали інструкції, як початково діяти. З іншого боку, у глибині душі ми не вірили в такий сценарій, тому вранці 24 лютого, як і всі українці, прокинулися в новій реальності з почуттям певного шоку. Тепер, оцінюючи цей важкий минулий рік, можна зробити висновки, що ж допомогло пройти цей складний шлях керівництву фірми.
Читайте також: «Лідери про важливі рішення: як війна вплинула на національний юридичний ринок?».
По-перше, дуже важливим є емоційний стан, тому це як у літаку в разі надзвичайної ситуації на борту — спочатку ти маєш подбати про себе, а вже потім — про тих, ким опікуєшся. Якщо тобі погано, ти не можеш бути корисним, ефективним, не можеш ухвалювати правильні рішення.
По-друге, треба відпустити довгострокові сценарії, плани та стратегії, які сьогодні здебільшого не працюють. Найефективнішими виявляється коротко- та середньострокове планування. Водночас треба бути готовим постійно доопрацьовувати ці плани, враховуючи обставини тут і зараз. Наприклад, у лютому-березні минулого року було надважливо дістатися безпечних місць, допомогти іншим вибратися з окупації. Сьогодні безпека залишається пріоритетом номер один, але все ж таки більшість людей вже вирішили побутові питання та налаштовані на ефективну роботу. Або інший приклад — на початку війни послуга бронювання співробітників не була настільки актуальною для корпоративних клієнтів, але стала пріоритетною для багатьох кілька місяців тому через відповідні законодавчі зміни. Маючи запити клієнтів і розуміючи важливість балансу між захистом країни та підтримкою її економіки, ми сформували робочу групу з питань бронювання. Таких самих ефективних рішень потребували питання фіксації збитків, яких зазнали клієнти внаслідок війни, пошук юридичних механізмів компенсації цих збитків та притягнення винних до відповідальності, юридичні наслідки релокації працівників і бізнесу в Україні та за кордон.
Звичайно, ще актуальнішими постали питання розвитку бізнесу фірми — утримання існуючих і пошук нових клієнтів. Це завдання в поточних умовах виглядає як тест на виживання та вищу управлінську майстерність.
По-третє, ти маєш робити, як Гай Юлій Цезар: одночасно ще більше справ, ніж у мирний час. Бігти треба ще швидше одразу в кількох напрямах — піклування про команду, впровадження ESG та well-being, робота з адміністративними підрозділами, робота з партнерами та керівниками практик, розвиток бізнесу в умовах повної невизначеності, робота з клієнтами. Щодо першого напряму, то ми в Asters проводимо регулярні well-being опитування, залучили психолога для проведення тренінгів із командою та започаткували онлайн-заняття з йоги. Також у нас є чат команди, де обмінюємося корисною інформацією, фото і привітаннями. Це допомагає нам триматися разом і підтримувати одне одного.
Читайте також: «Лідери ринку: до чого готуватися юрбізнесу найближчим часом?».
Олександр Плотніков, партнер Arzinger
У критичних умовах роль керівника особливо важлива і визначальна для майбутнього компанії. Він повинен бути лідером, якому довіряють і який веде людей за собою не просто на словах, а й власним прикладом. В умовах війни загострюються всі проблемні питання компанії, на які можна було заплющувати очі в мирний час. І насправді зараз — дуже слушна нагода для оздоровлення компанії, оскільки її виживання і подальший розвиток залежать від того, як вона пройде цей складний період і в якому складі підійде до завершення війни.
Тому роль керівника передусім зводиться до своєчасного ухвалення необхідних рішень, спрямованих на оптимізацію роботи компанії та підготовку до післявоєнного періоду, протягом якого очікуємо значне збільшення роботи.
Важливим також є діалог зі співробітниками компанії й інформування їх про стан справ. Ніхто не любить невизначеність, а в нинішніх умовах вона багатьох лякає. Тому від інформованості команди про стан справ і плани на найближче майбутнє залежить і атмосфера в компанії, і психологічний стан співробітників. У цьому аспекті завдання керівника полягає в забезпеченні регулярної комунікації з колективом і швидкому реагуванні на негативні настрої.
Читайте також: «Лідери ринку: як змінився ринок юрпослуг у роботі з клієнтами?»
Михайло Ілляшев, керуючий партнер «Ілляшев та Партнери»
— Як трансформувалася роль керівника юридичної фірми. Які висновки потрібно зробити насамперед?
— Кожна юридична фірма в Україні має адаптуватись, якщо планує продовжити свою роботу. Треба прорахувати різні варіанти розвитку подій і завжди мати напоготові план дій.
Передусім завдання керівника юридичної фірми на сьогодні — зберегти колектив і фінансову стабільність. Від стратегічного планування треба перейти до більш тактичного: планувати на коротшу перспективу та зробити процеси контролю ефективності роботи кожного юриста, кожної практики більш жорсткими. Також дуже важливою є належна організація роботи колективу. Керівник мав стати трошки завгоспом. Контролювати ті процеси, які зазвичай відбуваються майже автоматично: наявність електроенергії, інтернету, тепла.
Ми у своєму офісі облаштували укриття, поставили потужні дизель-генератори, що забезпечують живлення мережі, запаслися паливом, поставили Starlink, закупили декілька супутникових телефонів, облаштували навіть великий резервуар для води. Завдяки підготовці фірма змогла працювати і підтримувати клієнтів навіть під час блекаутів.
Але все ж треба пам’ятати, що всі ми повинні передусім працювати на перемогу.