24 March 2025, 12:22

Ukrainian Women in Law — 2025

Підтримка, лідерство та виклики для жінок-юристок


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Метою нашого дослідження є підтримка жінок-юристок, які, попри всі виклики війни, активно змінюють країну, формують правове поле та виступають її міцним тилом. Ми прагнемо оцінити, як еволюціонувало жіноче лідерство у правничій професії після 2022 року, що зараз об’єднує жінок, надає їм сили та допомагає рухатися вперед.

Юристки продовжують брати на себе відповідальність за команди, підтримують ЗСУ, займаються волонтерською діяльністю, забезпечують фронт необхідними ресурсами. Водночас вони залишаються активними гравцями на міжнародній арені, представляючи Україну в судах і юридичних дискусіях світового рівня.

Як проводилося дослідження?

Ukrainian Women in Law 2025 базується на аналізі роботи 120 юридичних компаній України. Дослідження враховує експертну думку представників юридичного бізнесу, адвокатури, корпоративного сектору, а також редакції «Юридичної Газети», яка виступає галузевим експертом. З 2016 року редакція аналізує зміни, що відбулися, визначає найбільші здобутки, оцінює показники гендерного балансу юридичного ринку. За останні роки ми бачимо зростання жіночого впливу в ключових правничих сферах і партнерському середовищі.

У 2025 році Ukrainian Women in Law містить такі номінації:

  • «Видатні юристки, які вплинули на розвиток права та суспільства: політикині, судді, правозахисниці»
  • «Жінки — лідерки юридичного ринку»;
  • «Жінки — лідерки корпоративного сектору»;
  • «Жінки-лідерки: вплив на практику»
  • «Лідерки — зірки нової генерації».

Головні критерії дослідження Ukrainian Women in Law 2025:

  • визнання на глобальному рівні, присутність у загальновизнаних міжнародних рейтингах (The Chambers, The Legal 500, Who’s Who Legal тощо);
  • визнання за результатами експертної оцінки редакції «Юридичної Газети»;
  • соціальна та громадська активність, зокрема участь у публічних заходах, професійних організаціях, законотворча активність, ефективна взаємодія з громадськими інституціями — жінки вплинули на формування тенденцій у практиках, зробили значний внесок у розвиток не лише професійної сфери, а й громадянського та політичного життя країни в умовах повномасштабної війни;
  • крос-рекомендації колег, що визначаються кількістю голосів за підсумками опитування;
  • жінки є партнерками фірми або власницями бізнесу.

(для перегляду натисніть на зображення)

№_1(789)_2025_жінки-політикіні

№_1(789)_2025_жінки-5

№_1(789)_2025_жінки-ліденки

№_1(789)_2025_жінки-вплив№_1(789)_2025_жінки-генерація-1

№_1(789)_2025_жінки-корпоратив

Аналітика: тенденції гендерного балансу у 2025 році

Згідно з результатами нашого дослідження, у юридичних компаніях України жінки все ще мають меншу присутність на керівних посадах. Хоча в категоріях «юрист» і «старший юрист» жінки становлять 55% і 47% відповідно, на рівні партнерства їхня частка зменшується:

  • керуючі партнери: 32% жінок проти 68% чоловіків;
  • партнери: 35% жінок, 65% чоловіків;
  • еquity-партнери: лише 29% жінок.

infographic_2025_кількість-02

Ситуація залишається незмінною — такий баланс (30:70) тримається останні роки. Проте у сфері радників баланс покращується — 45% жінок.

Цікава тенденція: найбільший відсоток жінок у юридичному бізнесі залишається в адміністративному секторі (80%). Це свідчить про збереження традиційного гендерного поділу ролей у сфері.

Вік, у якому жінки стають партнерками

Згідно з інфографікою Ukrainian Women in Law 2025, жінки-юристки найчастіше стають партнерками у віці 31–35 років (30%) або 36–40 років (також 30%). Водночас лише 2% жінок досягають цього статусу у віці 21–25 років, що підкреслює довгий шлях кар’єрного зростання.

infographic_2025_вік_Монтажная область 1

infographic_2025_досвід-03

Дискусія про гендерні квоти в юрбізі

Дослідження показує, що більшість (76%) опитаних вважають, що квоти для жінок у юридичних компаніях не потрібні, 17% підтримують їхнє запровадження, а 7% не визначилися.

infographic_2025_чи-вважаєте-22

Топ жіночих практик у юридичному бізнесі

Найпопулярніші напрями, де працюють жінки-юристки у 2025 році:

  • корпоративне право — 15%;
  • податкова практика — 13%;
  • судова практика — 12%;
  • інтелектуальна власність — 10%;
  • захист бізнесу — 9%;
  • сімейне право — 8,5%.

infographic_2025_топ-10-21

Ініціативи для підтримки жінок у юрбізнесі

100% компаній надають можливість працювати неповний день для батьків маленьких дітей, 100% гарантують збереження робочого місця під час декретної відпустки. Це свідчить про сильну орієнтацію юридичних фірм на підтримку працівників із сімейними обов’язками.

75% компаній пропонують гнучкий графік роботи, 60% дозволяють працювати віддалено. Це вказує на адаптацію компаній до сучасних тенденцій, де баланс між роботою та особистим життям стає пріоритетним.

50% компаній мають менторські програми для жінок, 30% впроваджують спеціальні програми для кар’єрного росту жінок. Підтримка жінок у юридичній професії все ще потребує посилення, адже лише третина компаній активно працює над створенням кар’єрних можливостей для жінок.

(для перегляду натисніть на зображення)

infographic_2025_гендерні-16

Гендерний аналіз підвищень у 2024 році

Жінки отримали 48% усіх підвищень, чоловіки — 43% усіх підвищень.

На рівні партнерів відсоток підвищень однаковий для чоловіків і жінок (по 3%). На рівні радників спостерігається невеликий розрив: чоловіки отримали 6% підвищень, жінки — 7%.

У середній ланці (старші юристи) чоловіки отримали більше підвищень (чоловіки — 12%, жінки — 9%), але на позиції юристів ситуація інша: чоловіки — 7%, жінки — 11%. На рівні молодших юристів жінки отримали 18% підвищень, а чоловіки — 15%.

Чоловіки отримували більше підвищень лише на рівні старших юристів.

infographic_2025_розподіл-20 (1)

infographic_2025_чи-складніше-07

infographic_2025_спостереження-04

Індекс гендерної рівності

У березні 2025 року в Києві відбулася презентація фінальних результатів першого Індексу гендерної рівності за стандартами ЄС (Gender Equality Index) — інструменту, який вимірює стан рівності між жінками та чоловіками в шести ключових сферах життя: робота, гроші, знання, час, вплив і здоров’я. Україна посіла 20-те місце серед 27 країн ЄС, показавши найвищі показники у сферах «Здоров’я», «Гроші» та «Час».

У глобальному Індексі гендерного розриву Україна зараз займає 66-те місце зі 146 країн. Загалом, за даними World Economic Forum, світ все ще далекий від гендерного паритету, і він буде досягнутий не раніше ніж через 131 рік.

За даними Кабінету Міністрів України, у 2023 році гендерний розрив в оплаті праці в Україні становив 18,6%. У 2023 році Кабмін схвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року, яка має на меті зменшити поточний гендерний розрив в оплаті праці на 5% (з 18,6% до 13,6%).

Для перегляду натисніть на зображення

Ukrainian Women in Law-12

Ukrainian Women in Law 2025 вкотре демонструє, що українські юристки є рушійною силою змін як у правовій системі, так і в суспільстві загалом.

Попри всі складнощі, жінки-юристки продовжують відігравати ключову роль у розвитку правничої спільноти України. Хоча гендерні стереотипи та кар’єрні обмеження все ще існують, прогрес очевидний: жінки дедалі більше займають керівні посади, розвивають практики та впливають на правове середовище.

Коментарі

Амінат Сулейманова Амінат СУЛЕЙМАНОВА, керуюча партнерка AGA Partners

— Як ви сприймаєте свою роль лідерки у юридичному бізнесі — як виклик, можливість чи відповідальність?

— Це запитання найкраще ілюструє сприйняття лідерства тим, хто до нього готовий, і тим, хто його уникає. Дехто сприймає лідерство як тягар відповідальності, що пригнічує та не дає змоги перепочити. Для мене лідерство — це завжди привілей і перевага. Це можливість брати відповідальність на себе і самій вирішувати напрями власного руху. Найбільше мене мотивує абсолютна свобода та розуміння того, що ти здатна в будь-який момент змінити траєкторію.

— Як поєднувати роботу у високоінтенсивній юридичній сфері та особисте життя?

— Баланс між різними частинами життя — це завжди рух, процес, який ніколи не зупиняється. Ми постійно бігаємо між усіма важливими сферами свого життя. Окрім роботи, в нашому житті є родина, друзі, власний розвиток, подорожі, хобі та багато іншого. Ми знаходимо час для того, що залишається в колі наших пріоритетів. Якщо родина є пріоритетом для людини, вона, безумовно, буде прагнути приділяти їй час. Якщо якась сфера життя насправді є тягарем, то підсвідомо ми знайдемо будь-яке виправдання, тільки щоб не занурюватися туди.

— Як мотивувати більше жінок претендувати на керівні позиції у юридичних компаніях?

— На мою думку, не потрібно мотивувати людину до лідерства, якщо вона боїться або уникає цієї ролі. Однак важливо дати впевненість жінці, яка сумнівається, що її потреби будуть задоволені. Наприклад, що їй буде надана можливість мати дітей без шкоди для кар’єрного росту. Людина повинна відчувати, що вона важлива для компанії, що компанія цінує її та зацікавлена в її розвитку й майбутньому.

Тетяна Лисовець Тетяна ЛИСОВЕЦЬ, старша партнерка АК «Соколовський і партнери», віцепрезидентка АПУ

— Як ви сприймаєте свою роль лідерки у юридичному бізнесі — як виклик, можливість чи відповідальність?

— Для мене лідерство в юридичній професії — це передусім відповідальність. Відповідальність за команду, за рівень наданих юридичних послуг, за етичні рішення, які ми щодня приймаємо. Це розуміння, що твій підхід може формувати стандарти не лише всередині компанії, а й для професійної спільноти. Лідерство — це не просто керування процесами, а здатність бути опорою в кризових ситуаціях, ухвалювати непрості рішення та брати на себе відповідальність за наслідки.

Мене мотивує усвідомлення, що моя робота змінює галузь на краще. Я бачу, як розвиток команди допомагає молодим юристам рости, ставати впевненішими та професійнішими. Надихає можливість розширювати межі традиційного уявлення про юридичний бізнес, робити його більш людяним, відкритим до змін та інновацій. Я отримую енергію від того, що можу впливати на формування якісних стандартів у професії, сприяти розвитку та підтримувати тих, хто лише починає свій шлях.

На мій погляд, лідерство не має гендера. Підтримка, менторство, залучення до активної участі в професійних спільнотах, створення в компанії умов для кар’єрного зростання — це ті фактори, які в однаковій мірі допоможуть вирости як лідерці, так і лідеру. Проблема із жіночим лідерством родом із дитинства, коли дівчаткам нав’язують рольові моделі, пов’язані із сім’єю та вихованням дітей. Але життя змінюється, разом із ним змінюється сприйняття жінкою власної ролі в суспільстві.

— Як мотивувати більше жінок претендувати на керівні позиції у юридичних компаніях?

— Жінкам притаманно брати на себе відповідальність, однак часто вони сумніваються у своїх можливостях незалежно від здібностей і кваліфікації. Тому, на мій погляд, щоб мотивувати більше жінок претендувати на керівні посади, важливо демонструвати успішні кейси жінок, які вже досягли лідерських позицій. Вони своїм прикладом показують, що це можливо. Це руйнує стереотипи та допомагає іншим повірити у власні сили. Кожна жінка, яка бере на себе лідерську роль, відкриває шлях для інших, а отже, формує нову якість управління в юридичному бізнесі.

Лідія Карплюк Лідія КАРПЛЮК, адвокатка, партнерка Grain Law Firm

— Як поєднувати роботу у високоінтенсивній юридичній сфері та особисте життя?

— Відверто кажучи, утримувати баланс між роботою в юридичній сфері і особистим життям дійсно непросто, але, звісно, можливо. Інакше навряд чи ми бачили б так багато успішних жінок-правників, які водночас є чудовими дружинами, матерями та ще й реалізовуються в додаткових своїх захопленнях. Звичайно, це потребує високого рівня самоорганізованості та вміння делегувати, причому як на роботі, так і вдома. Адже доба має 24 години і для жінок, і для чоловіків, і якщо намагатися виконувати всі робочі й домашні завдання самостійно, без втрати якості їх виконання, і при цьому ще приділяти час рідним, друзям, колегам і клієнтам, а ще й залишати час для себе, то, навіть жертвуючи частиною часу для сну, впоратися з усім масивом справ буде важко.

Поєднати це все разом може дозволити тільки чітке планування свого часу, як робочого, так і позаробочого, і про відпочинок у своєму графіку точно не треба забувати. Для того щоб мати можливість реалізовуватися і в роботі, і в особистому житті, в будь-якому разі треба поповнювати свій енергетичний ресурс і завжди знаходити час на ті справи, які надихають, дають можливість розвантажити голову. Бо з розрядженою батарейкою ефективним і щасливим точно не будеш. Тому я обов’язково планую час на те, що дарує якісний відпочинок, перезавантаження. Для мене це подорожі, спілкування з рідними та друзями, читання цікавої літератури. Усе, що дозволяє змінити картинку, переключити мозок на іншу діяльність, ніж та, яка є щоденно на роботі. 

Звісно, в нашій професії ми не завжди можемо керувати своїм часом на власний розсуд, адже є низка невідкладних процесуальних дій, які заздалегідь не заплануєш, чи, наприклад, судові засідання часто призначають без узгодження часу із адвокатом. Тому наш графік має бути доволі гнучким, треба бути готовим його швидко відкоригувати під обставини, які виникають. Проте такі зміни слід намагатися вносити пропорційно до кожної зі сфер свого життя, намагатися не жертвувати одним заради іншого. Я вже давно навчилася маневрувати в графіку — планую те, що можливо, але завжди готова до непередбачуваних моментів (які тільки поглибилися після початку повномасштабного вторгнення). І коли приймаєш можливість таких непланових змін, завжди знайдеш «план Б», це дуже допомагає залишатися спокійною в будь-яких обставинах.

— Як мотивувати більше жінок претендувати на керівні позиції в юридичних компаніях?

— Сьогодні так багато вмотивованих, цілеспрямованих і високоефективних жінок-правників, які ні в чому не поступаються своїм колегам-чоловікам, а подекуди навіть їх випереджають, що цілком органічно вони досягають керівних позицій у юридичних компаніях.

Водночас далеко не всі жінки ставлять перед собою мету дійти до найвищого щабля посад в юридичній фірмі, адже для декого цілком прийнятно і комфортно бути хорошим виконавцем, якого високо цінують і поважають. І такі фахівці можуть роками якісно виконувати свою роботу, бути задоволеними від того, що роблять, і не прагнути рухатися кар’єрними сходами. Така позиція теж абсолютно нормальна. Адже поєднання практичної та управлінської складових, однозначно, вимагає більше часу, тому не всі цього хочуть і можуть.

Якщо ж для жінки важливо досягти найвищих посад в юридичній компанії, то на сьогодні для цього є всі можливості. Постійний розвиток, самовдосконалення, навчання, підвищення свого професійного рівня і фахової експертизи, відданість своїй справі, проактивність, робота над власним брендом — всі ці якості поступово обов’язково приведуть до класних результатів і, за бажанням, керівних посад. Адже велике бажання та наполеглива праця обов’язково дають результат.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати