Керуючий партнер Avidbiz, адвокат, керівник практики міжнародного податкового права Ольга Соловйова вважає, що саме зараз час для податкових юристів повністю змінювати схеми як володіння активами клієнтів, так і фінансових потоків. Вона прихильниця естонської податкової системи, тому бажає відповідних змін і для України, щоб усе було реально, просто і прозоро. З нами вона поділилася досягненнями своєї компанії та грандіозними планами на наступний рік.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Ольго, Ви відзначені серед лідерів у практиці податкового права в рейтингу «Вибір клієнта. Топ-100 найкращих юристів України 2020». Як Ви сприйняли цю новину?
— Зізнаюся, для мене це була повна несподіванка. Я дізналась про це з поста у Facebook нашої юридичної компанії Avidbiz. Хоча про юристів і кажуть, що вони найбільш марнославні люди серед усіх професій, та я ніколи цим не страждала, і новина була приємною. Приємно, що клієнти та колеги по ринку тебе рекомендують як експерта своєї справи.
— Чи легко наважитися розпочати власну юридичну практику? Яких принципів Ви дотримуєтеся в роботі з клієнтами?
— Я розпочала свою практику з 2006 р. Була тоді молода та амбітна, і все у світі здавалося легким і веселим. Гадаю, це був вірний час для започаткування свого бізнесу, тому що ти ще не втратив остаточно краплини авантюризму та віриш, що все буде добре. Потім, з роками досвіду, це минає, ти стаєш більш обережним, намагаєшся прорахувати ризики, інколи вагаєшся робити щось нове, завжди думаєш про бізнес-план, фінансові показники, відповідальність. А тоді все починалось без остраху. Один мій добрий друг сказав: «А чому б і ні? Я буду твоїм першим клієнтом». Я відразу звільнилася з роботи, зареєструвалася як ФОП і… все пішло, як по маслу
Я дуже відповідальна, і це мене саму інколи вбиває, але то вже буде інше інтерв’ю, якщо матимете бажання, — про психологічний стан юриста та що на нього впливає… Отож, які мої принципи роботи з клієнтами? — Відповідальність тотальна — за якість, за строки, за результати, за все. Одного разу наша компанія опитувала клієнтів на предмет: що цінують, що треба вдосконалити тощо (звичайний опитувальник по темі Client Care). І один із найстаріших клієнтів, самий «чоловічий» серед них (бо весь топ-менеджмент складають чоловіки) написав наступне: «Я почуваюся повністю захищеним, знаю, що можу спокійно працювати, бо Ольга завжди поруч». Це дуже вразило мене з приємного (о, яка я гарна!) та неприємного боку (може, я надто опікуюся клієнтами?).
І ще один важливий принцип: я завжди говорю клієнтам правду, навіть якщо вона не буде радісною, попереджаю про всі ризики і не супроводжую проекти, які, на мій погляд як юриста, будуть 100% провальними, хоча клієнт і пропонує платити в будь-якому випадку. Гроші на збитках та поганому настрої клієнта не приносять задоволення.
— Використовувати офшорні юрисдикції для мінімізації оподаткування стає складніше? Чи працюють офшорні схеми у 2020 р.?
— Офшори вмирають, вже майже вимерли. Але проблема в іншому: наші люди не хочуть у те вірити, і це для мене якась загадка. Світ мінливий, правила всіх ігор завжди змінюються, і доводиться грати за новими правилами, а потім за наступними, і це нормально, це життєвий процес. Особливо для нашої країни: нова влада — нові правила гри. І клієнти це зазвичай нормально сприймають, але з офшорами просто біда! Вони не хочуть вірити, що все, треба про них забути і хоч трішки платити податки. Вони хочуть нуль податків! Коли говориш: «Ні, треба платити і податок з доходів фізичної особи, бо не відкриють рахунки, не зможеш купити віллу, і компанія має щось платити», відповідають: «Ні, Ольго, ти просто чогось не знаєш, ще є якість таємні місця, де офшор працюватиме, і банки щасливі будуть відкривати рахунки таким компаніям та особам. Петя та Вася у своїх рекламах пропонують це, я піду і спробую!» Попереджаєш клієнта: «Тебе ошукають там, бо реальність нині — це без офшорів», але вони ще не готові відмовитись від казки.
Нещодавно один клієнт був змушений відмовитись від своєї торгової компанії на БВО, бо ніхто не хотів більше з нею працювати, всі банки закрили рахунки. У клієнта ще є кіпрська компанія, тож я запропонувала пустити всі торгові операції через неї (тим більше, цій компанії був потрібен сабстанс, бо банк вже давно натякав). І що, гадаєте, клієнт мені відповів? «Ольго, то це ж я буду платити 12,5% податку на прибуток на Кіпрі, це забагато!» Я була шокована: якщо порівняти зі ставками податку на прибуток для компаній в Німеччині, Австрії, Нідерландах, Польщі, Чехії, то 12,5% — це дуже гарна, тобто мала ставка. А якщо порівнювати з нулем, то, звичайно, зависока! Тому зараз хороший час для податкових юристів повністю змінювати схеми як володіння активами клієнтів, так і фінансових потоків. У цьому році це стало ще гарячіше та актуальніше, бо був ухвалений Закон №466, який змінив світ наших клієнтів тотально.
— Нещодавно у Facebook Ви зазначили, що Кіпр визначився з розміром ставок (тобто вирішив стягувати податок) при виплаті в офшори за списком ЄС. Прокоментуйте, що це означає для бізнесу та які ризики несе?
— Наразі це ще тільки законопроект, коли він буде ухвалений, невідомо, але ми всі бачимо, як Єврокомісія взялася за Кіпр на прикладі програми «інвест-паспортів». На мою думку, цей законопроект є тривожним дзвоником для тих, хто ще працює за старими схемами «з Кіпру в офшор, де нуль податків». Нові норми «перекриють кисень» таким схемам повністю. Гадаю, законопроект буде ухвалений, ЄС «посприяє».
— Враховуючи податкову реформу в Україні і безліч законодавчих змін, яких конкретних оновлень потребує наша податкова система?
— Мені подобається естонська податкова система, особливо порядок саме сплати податків. Уявіть наступне: компанія платить всі податки на один рахунок податкової служби. Так-так, ВСІ податки — на один рахунок, можна однією сумою з призначенням платежу «податок». На прикладі нашого офісу в Таллінні: естонський бухгалтер рахує суму ПДВ, суму податків на зарплату, зводить їх в одну цифру (наприклад, всього 5432 євро) і робить платіжку в банк: 5432 євро на рахунок податкової з зазначенням «податок».
І це ще не все: якщо ви маєте кредит з ПДВ (а ви його маєте автоматично, якщо ваша щомісячна декларація з ПДВ прийнята), можете використати його на суму «зарплатного» податку, і вам не потрібно щось узгоджувати з податківцями чи попереджувати їх — просто вираховуєте суму кредиту з суми іншого податку. А якщо хочете відшкодування з ПДВ, пишете заяву в податкову — і сума кредиту буде на вашому банківському рахунку максимум через три дні. Ви можете уявити таке в Україні?!!
Та й це теж не все. Якщо бухгалтер чи ви маєте сумніви щодо якоїсь операції з оподаткування, пишете звичайний лист на e-mail вашого інспектора, і те, що він чи вона відповість, має силу, ви потім завжди можете на це спиратися на 100%. Ну, а якщо ви не згодні з відповіддю інспектора, можете написати e-mail у вищу податкову службу Естонії. Таких змін я хочу для України — щоб усе було реально, просто та прозоро. А у нас люблять так: у мутній воді чим складніше та заплутаніше, тим краще.
— Які нові тенденції, горизонти накреслюєте для Avidbiz у 2021 р.? Чи плануєте запровадити нові практики?
— Ми завжди йдемо з клієнтами їх шляхами. На 2021 р. є план більше розвивати офіси в Польщі та Німеччині, зараз обговорюються програми розвитку з партнерами в цих країнах — це тенденції. Також активно займаємось клієнтами в Швейцарії — це наш горизонт. В Україні теж маємо плани приросту партнерським складом. Наш план — зберегтися як податковий бутік, бо ми бачимо майбутнє саме в таких вузькоспеціалізованих компаніях. Адже великій юридичній компанії з усіма можливими і неможливими практиками дуже складно зберегти гарну експертизу в усіх цих напрямах діяльності, дуже складно слідкувати за всіма партнерами, щоб вони мали хороший досвід та задавали тон своїй практиці, займались власним розвитком та удосконалювалися. І ще одне: важко утримати харизматичних партнерів-керівників практик в одному «котлі». Універсальні юрфірми завжди негласно мають 2–3 провідні практики, на яких усе тримається, а інші — так, для вигляду.
Що плануємо з нових практик? На жаль, в останні 2 роки активно розвивається практика з розблокування банківських рахунків клієнтів у справах AML. У нашій країні у юристів майже немає досвіду в таких справах, тому я є цінним кадром, через кілька місяців буду складати іспит у Лондоні як сертифікований спеціаліст з AML. Ця практика стає однією з провідних. На жаль, тут теж клієнти люблять грати за старими правилами і роблять платежі «як бог на душу покладе», тому з розумними клієнтами ми супроводжуємо міжнародні трансакції, а тим, хто ще бавиться з банками на свій розсуд, розблоковуємо рахунки. Адже, як казали мої канадські колеги, «ми так любимо розблоковувати рахунки, бо ця процедура завжди довга і дорога, а дурнів з вашої країни так багато, вони зовсім не вміють мислити, як банк, та спілкуватись з банком»
Також ми маємо багато клієнтів з ІТ-сфери, тому практика інвестування цього року набирає оберти. Клієнти знаходять інвесторів або ми допомагаємо знайти. Особисто я більше люблю цю практику, ніж AML, бо вона приносить радість від розвитку клієнтського проекту, а AML— «суцільні нерви».
Хочу побажати клієнтам у наступному році знайти компроміси, а колегам — плідних проектів з клієнтами!