19 січня 2021, 11:51

«Я завжди говорю клієнтам правду, навіть якщо вона не буде радісною»

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Ольга Соловйова
Ольга Соловйова керуючий партнер Avidbiz, адвокат, керівник практики міжнародного податкового права

Керуючий партнер Avidbiz, адвокат, керівник практики міжнародного податкового права Ольга Соловйова вважає, що саме зараз час для податкових юристів повністю змінювати схеми як володіння активами клієнтів, так і фінансових потоків. Вона прихильниця естонської податкової системи, тому бажає відповідних змін і для України, щоб усе було реально, просто і прозоро. З нами вона поділилася досягненнями своєї компанії та грандіозними планами на наступний рік.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Olga Solovyova_Avidbiz — Ольго, Ви відзначені серед лідерів у практиці податкового права в рейтингу «Вибір клієнта. Топ-100 найкращих юристів України 2020». Як Ви сприйняли цю новину?

— Зізнаюся, для мене це була повна несподіванка. Я дізналась про це з поста у Facebook нашої юридичної компанії Avidbiz. Хоча про юристів і кажуть, що вони найбільш марнославні люди серед усіх професій, та я ніколи цим не страждала, і новина була приємною. Приємно, що клієнти та колеги по ринку тебе рекомендують як експерта своєї справи.

— Чи легко наважитися розпочати власну юридичну практику? Яких принципів Ви дотримуєтеся в роботі з клієнтами?

— Я розпочала свою практику з 2006 р. Була тоді молода та амбітна, і все у світі здавалося легким і веселим. Гадаю, це був вірний час для започаткування свого бізнесу, тому що ти ще не втратив остаточно краплини авантюризму та віриш, що все буде добре. Потім, з роками досвіду, це минає, ти стаєш більш обережним, намагаєшся прорахувати ризики, інколи вагаєшся робити щось нове, завжди думаєш про бізнес-план, фінансові показники, відповідальність. А тоді все починалось без остраху. Один мій добрий друг сказав: «А чому б і ні? Я буду твоїм першим клієнтом». Я відразу звільнилася з роботи, зареєструвалася як ФОП і… все пішло, як по маслу

Я дуже відповідальна, і це мене саму інколи вбиває, але то вже буде інше інтерв’ю, якщо матимете бажання, — про психологічний стан юриста та що на нього впливає… Отож, які мої принципи роботи з клієнтами? — Відповідальність тотальна — за якість, за строки, за результати, за все. Одного разу наша компанія опитувала клієнтів на предмет: що цінують, що треба вдосконалити тощо (звичайний опитувальник по темі Client Care). І один із найстаріших клієнтів, самий «чоловічий» серед них (бо весь топ-менеджмент складають чоловіки) написав наступне: «Я почуваюся повністю захищеним, знаю, що можу спокійно працювати, бо Ольга завжди поруч». Це дуже вразило мене з приємного (о, яка я гарна!) та неприємного боку (може, я надто опікуюся клієнтами?).

І ще один важливий принцип: я завжди говорю клієнтам правду, навіть якщо вона не буде радісною, попереджаю про всі ризики і не супроводжую проекти, які, на мій погляд як юриста, будуть 100% провальними, хоча клієнт і пропонує платити в будь-якому випадку. Гроші на збитках та поганому настрої клієнта не приносять задоволення.

— Використовувати офшорні юрисдикції для мінімізації оподаткування стає складніше? Чи працюють офшорні схеми у 2020 р.?

— Офшори вмирають, вже майже вимерли. Але проблема в іншому: наші люди не хочуть у те вірити, і це для мене якась загадка. Світ мінливий, правила всіх ігор завжди змінюються, і доводиться грати за новими правилами, а потім за наступними, і це нормально, це життєвий процес. Особливо для нашої країни: нова влада — нові правила гри. І клієнти це зазвичай нормально сприймають, але з офшорами просто біда! Вони не хочуть вірити, що все, треба про них забути і хоч трішки платити податки. Вони хочуть нуль податків! Коли говориш: «Ні, треба платити і податок з доходів фізичної особи, бо не відкриють рахунки, не зможеш купити віллу, і компанія має щось платити», відповідають: «Ні, Ольго, ти просто чогось не знаєш, ще є якість таємні місця, де офшор працюватиме, і банки щасливі будуть відкривати рахунки таким компаніям та особам. Петя та Вася у своїх рекламах пропонують це, я піду і спробую!» Попереджаєш клієнта: «Тебе ошукають там, бо реальність нині — це без офшорів», але вони ще не готові відмовитись від казки.

Нещодавно один клієнт був змушений відмовитись від своєї торгової компанії на БВО, бо ніхто не хотів більше з нею працювати, всі банки закрили рахунки. У клієнта ще є кіпрська компанія, тож я запропонувала пустити всі торгові операції через неї (тим більше, цій компанії був потрібен сабстанс, бо банк вже давно натякав). І що, гадаєте, клієнт мені відповів? «Ольго, то це ж я буду платити 12,5% податку на прибуток на Кіпрі, це забагато!» Я була шокована: якщо порівняти зі ставками податку на прибуток для компаній в Німеччині, Австрії, Нідерландах, Польщі, Чехії, то 12,5% — це дуже гарна, тобто мала ставка. А якщо порівнювати з нулем, то, звичайно, зависока! Тому зараз хороший час для податкових юристів повністю змінювати схеми як володіння активами клієнтів, так і фінансових потоків. У цьому році це стало ще гарячіше та актуальніше, бо був ухвалений Закон №466, який змінив світ наших клієнтів тотально.

— Нещодавно у Facebook Ви зазначили, що Кіпр визначився з розміром ставок (тобто вирішив стягувати податок) при виплаті в офшори за списком ЄС. Прокоментуйте, що це означає для бізнесу та які ризики несе?

— Наразі це ще тільки законопроект, коли він буде ухвалений, невідомо, але ми всі бачимо, як Єврокомісія взялася за Кіпр на прикладі програми «інвест-паспортів». На мою думку, цей законопроект є тривожним дзвоником для тих, хто ще працює за старими схемами «з Кіпру в офшор, де нуль податків». Нові норми «перекриють кисень» таким схемам повністю. Гадаю, законопроект буде ухвалений, ЄС «посприяє».

— Враховуючи податкову реформу в Україні і безліч законодавчих змін, яких конкретних оновлень потребує наша податкова система?

— Мені подобається естонська податкова система, особливо порядок саме сплати податків. Уявіть наступне: компанія платить всі податки на один рахунок податкової служби. Так-так, ВСІ податки — на один рахунок, можна однією сумою з призначенням платежу «податок». На прикладі нашого офісу в Таллінні: естонський бухгалтер рахує суму ПДВ, суму податків на зарплату, зводить їх в одну цифру (наприклад, всього 5432 євро) і робить платіжку в банк: 5432 євро на рахунок податкової з зазначенням «податок».

І це ще не все: якщо ви маєте кредит з ПДВ (а ви його маєте автоматично, якщо ваша щомісячна декларація з ПДВ прийнята), можете використати його на суму «зарплатного» податку, і вам не потрібно щось узгоджувати з податківцями чи попереджувати їх — просто вираховуєте суму кредиту з суми іншого податку. А якщо хочете відшкодування з ПДВ, пишете заяву в податкову — і сума кредиту буде на вашому банківському рахунку максимум через три дні. Ви можете уявити таке в Україні?!!

Та й це теж не все. Якщо бухгалтер чи ви маєте сумніви щодо якоїсь операції з оподаткування, пишете звичайний лист на e-mail вашого інспектора, і те, що він чи вона відповість, має силу, ви потім завжди можете на це спиратися на 100%. Ну, а якщо ви не згодні з відповіддю інспектора, можете написати e-mail у вищу податкову службу Естонії. Таких змін я хочу для України — щоб усе було реально, просто та прозоро. А у нас люблять так: у мутній воді чим складніше та заплутаніше, тим краще.

Соловйова11 — Які нові тенденції, горизонти накреслюєте для Avidbiz у 2021 р.? Чи плануєте запровадити нові практики?

— Ми завжди йдемо з клієнтами їх шляхами. На 2021 р. є план більше розвивати офіси в Польщі та Німеччині, зараз обговорюються програми розвитку з партнерами в цих країнах — це тенденції. Також активно займаємось клієнтами в Швейцарії — це наш горизонт. В Україні теж маємо плани приросту партнерським складом. Наш план — зберегтися як податковий бутік, бо ми бачимо майбутнє саме в таких вузькоспеціалізованих компаніях. Адже великій юридичній компанії з усіма можливими і неможливими практиками дуже складно зберегти гарну експертизу в усіх цих напрямах діяльності, дуже складно слідкувати за всіма партнерами, щоб вони мали хороший досвід та задавали тон своїй практиці, займались власним розвитком та удосконалювалися. І ще одне: важко утримати харизматичних партнерів-керівників практик в одному «котлі». Універсальні юрфірми завжди негласно мають 2–3 провідні практики, на яких усе тримається, а інші — так, для вигляду.

Що плануємо з нових практик? На жаль, в останні 2 роки активно розвивається практика з розблокування банківських рахунків клієнтів у справах AML. У нашій країні у юристів майже немає досвіду в таких справах, тому я є цінним кадром, через кілька місяців буду складати іспит у Лондоні як сертифікований спеціаліст з AML. Ця практика стає однією з провідних. На жаль, тут теж клієнти люблять грати за старими правилами і роблять платежі «як бог на душу покладе», тому з розумними клієнтами ми супроводжуємо міжнародні трансакції, а тим, хто ще бавиться з банками на свій розсуд, розблоковуємо рахунки. Адже, як казали мої канадські колеги, «ми так любимо розблоковувати рахунки, бо ця процедура завжди довга і дорога, а дурнів з вашої країни так багато, вони зовсім не вміють мислити, як банк, та спілкуватись з банком»

Також ми маємо багато клієнтів з ІТ-сфери, тому практика інвестування цього року набирає оберти. Клієнти знаходять інвесторів або ми допомагаємо знайти. Особисто я більше люблю цю практику, ніж AML, бо вона приносить радість від розвитку клієнтського проекту, а AML— «суцільні нерви».

Хочу побажати клієнтам у наступному році знайти компроміси, а колегам — плідних проектів з клієнтами!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати