21 листопада 2024, 16:50

Скільки та на чому заробляють компанії зі складу ФПГ: дослідження YouControl

YouControl

Фахівці YouControl порахували, що 23 285 компаній, які входять до складу фінансово-промислових груп і подали фінансову звітність за 2023 рік, сукупно заробили 5,8 трлн грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "YouControl: Верховна Рада розглядатиме законопроєкт про захист персональних даних".

Як зазначається, найбільше таких груп компаній зареєстровано у столиці. Найпопулярнішими секторами економіки українських ФПГ за кількістю юросіб є сфера нерухомості, сільське господарство, будівництво. Найбільшу ж виручку згенерували ФПГ, що працюють у сфері харчової промисловості, роздрібної торгівлі та електроенергетики. 20% груп компаній мають зв'язки з національними публічними діячами, ключові особи 47 ФПГ перебувають під дією як українських, так і міжнародних санкцій.

“Павутиння” ФПГ: де зосереджено найбільше?

В аналітичній системі YouControl станом на жовтень 2024 року понад 2 тис. фінансово-промислових груп. Ці ФПГ об’єднали в собі 38,5 тис. українських компаній та 26 тис. іноземних юридичних осіб. Найбільша кількість компаній зі складу ФПГ зареєстровані у Києві — 15 311, Дніпропетровській області — 3023, Львівській — 2487, Харківській — 2459 та Київській області — 2371. А найменш популярними регіонами стали Луганська область з 322 компаніями зі складу фінансово-промислових груп, а також Херсонська — 301 та Чернівецька область —  222.

Найпопулярніші галузі українських ФПГ за кількістю юросіб

Аналітики R&D центру YouControl постійно відстежують зміни у структурі фінансово-промислових груп, оскільки додаються нові компанії, паралельно з цим закривається зв’язок з іншими юрособами.

The most popular sectors of the economy of Ukrainian FIGs_YouControl

З початку повномасштабного вторгнення до складу ФПГ додались компанії, що зареєстровані після 24.02.2022 року. Найбільший приріст саме таких фірм спостерігався у складі “Групи родини Козловських” (53), де ключовою особою є Григорій Козловський — ексдепутат Львівської обласної ради 8 скликання. 

Також нові компанії додалися до структури ФПГ “Подорожник” (23), що включає мережу однойменних аптек. Поповнилась новими фірмами й “Група Олександра Голубєва” (24), що спеціалізується на наданні бухгалтерських послуг.

Бізнесове середовище в Україні у 2023 році поповнилось ще однією ФПГ — “Freedman Enterprises Holdings”. Ключовою особою групи є Іоанна Фрідман зі Львова. До складу цієї групи входить понад 100 компаній, зареєстрованих після початку повномасштабного вторгнення.

Найбільша кількість компаній, що пов’язані з фінансово-промисловими групами, зосереджені у сферах нерухомості — 6157, сільському господарстві — 3555 та будівництві — 2695. 

У десятку найпопулярніших секторів економіки серед ФПГ потрапили підприємства з таких сфер: оптова торгівля, громадська діяльність, транспорт і логістика, харчова промисловість, інші фінансові послуги, охорона здоров'я та інші послуги (включає розділи КВЕДу: 74, 75, 78, 81, 82, 95-99). В кожному із секторів фахівці YouControl вибрали по одній компанії з найбільшим показником виручки за 2023 рік.

Найбільшу виручку у 12,1 млрд грн у 2023 році серед компаній зі сфери нерухомості отримало ТОВ "ТЕХРЕМПОСТАВКА" зі складу групи “СКМ”. Бенефіціаром компанії є Рінат Ахметов — найбагатша людина за версією NV “Топ 30 найбагатших українців” за 2023 рік. Ще одна компанія зі складу групи “СКМ” в секторі оптової торгівлі у 2023 році отримала найбільшу виручку в 40,7 млрд грн  — ТОВ "МЕТІНВЕСТ-СМЦ"

Найуспішнішою серед агрокомпаній за підсумками 2023 року стало ТОВ "ВІННИЦЬКА ПТАХОФАБРИКА" з виручкою у 39,2 млрд грн. Бенефіціаром компанії є Юрій Косюк — ключова особа групи “МХП”.

Найвищий показник виручки у 2023 році (8,1 млрд грн) серед компаній задіяних у будівництві отримало ТОВ "ГК "АВТОСТРАДА", власником якої є Максим Шкіль. Компанія входить до складу  ФПГ “MS Capital”. За даними BI.PROZORRO, компанія за період 2001-2024 рр. стала переможцем процедур публічних закупівель на суму понад 360 млрд грн.

До десятки найпопулярніших сфер компаній, що входять до складу ФПГ, потрапила й “Громадська діяльність”. В цьому секторі працює 2 399 юросіб, що складає більш ніж 6% від загальної кількості українських компаній, що включені до складу ФПГ.

Найуспішнішою серед громадських організацій, що подали фінансову звітність за 2023 рік стала ГО "ФУНДАЦІЯ ТЕЧІЯ" із виручкою у 77,7 млн грн. Компанія пов’язана з однойменним tech-холдингом TECHIIA і належить підприємцям Юрію Лазебнікову та Олегу Кроту.

У сфері транспорту і логістики працюють близько 1 900 компаній з досліджуваного переліку. За 2023 рік вони заробили майже 337 млрд грн, де найуспішнішою за показником виручки стало ТОВ "НОВА ПОШТА" з однойменного ФПГ “Нова пошта”

5,8 трлн грн — сукупна виручка ФПГ за 2023 рік

Згідно з даними Державної служби статистики, українські юрособи, що входять до складу ФПГ і подали фінансову звітність, а це 23 285 компаній, сукупно заробили 5,8 трлн грн. При цьому показник виручки 15,8 тис. підприємств був більше позитивним (більше нуля), всі інші спрацювали в нуль. Відсутні дані про фінансові результати у  понад 15 тис. компаній.

Regional distribution of companies included in FIG_YouControl

Дані фінзвітності за 2023 рік показали, що найприбутковішими (частка в загальній виручці понад 10%) серед проаналізованих юросіб були компанії зі сфери харчової промисловості — 820 млрд грн, роздрібної торгівлі — 781,9 млрд грн, електроенергетики — 638,4 млрд грн та агропромислового комплексу — 623 млрд грн.

Найвищий показник виручки у 62,1 млрд грн серед компаній зі складу ФПГ у харчовій сфері був у ТОВ "КЕРНЕЛ-ТРЕЙД" зі складу групи “Кернел”. Головою ради директорів Kernel Holding S.A. є екснародний депутат України Андрій Веревський. А найуспішнішою у секторі роздрібної торгівлі стало ТОВ "АТБ-МАРКЕТ". Ця компанія входить до складу ФПГ “АТБ”, основним напрямком діяльності якої є управління та розвиток роздрібної торгівельної мережі “АТБ-маркет”.

Компанії фармацевтичної сфери заробили понад 303 млрд грн. Найбільший показник виручки серед них у 2023 році був у ТОВ "БАДМ", що входить до складу однойменного ФПГ.

Національні публічні діячі та санкції

Приблизно п’ята частина від загальної кількості (441) ФПГ в системі YouControl пов’язана із національними публічними діячами. Про це є відповідний маркер на сторінці кожної такої групи. В переважній більшості це групи пов’язані українськими нардепами різних скликань, очільниками органів виконавчої влади та ін. До прикладу, ФПГ “Інвестор”, де ключовими особами виступають колишній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та екснародний депутат України 8 скликання Ігор Котвіцький.

Як зазначається, “Група родини Волинець” пов’язана з Данилом Волинцем — чоловіком ексміністерки фінансів України, а нині Надзвичайним та Повноважним послом України в США Оксани Маркарової. 

Власником агрохолдингу Ristone Holdings є екснародний депутат 8 скликання Вадим Нестеренко.

Також додаткове маркування в системі YouControl мають фінансово-промислові групи, ключові особи яких знаходяться під дією як українських, так і міжнародних санкцій. Таких ФПГ в аналітичній системі станом на сьогодні 47.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати