25 березня 2019, 15:02

«Я вірю, що в Україні буде інвестиційний бум»

Опубліковано в №12-13 (666-667)

Анна Зоря
Анна Зоря «Arzinger» партнер

Анна Зоря, партнер Arzinger, розповіла про тенденції та прогнози розвитку практики корпоративного права та M&A‑ринку. Також читайте в інтерв'ю поради щодо ефективного управління юрбізнесом, селф-брендинг юриста та розвиток конкурентоздатності на ринку юридичних послуг


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Анна Зоря

— Які тенденції щодо M&A на українському ринку Ви можете відзначити за кілька останніх років?

— Основна тенденція, яка мене надихає і тішить — це очевидне зростання зацікавленості інвесторів в Україні. Незважаючи на всі об'єктивні обставини, які можуть бути причиною, чому має відбуватися стагнація та занепад, а не прогрес та зростання, ми все одно спостерігаємо зміни на краще. Більше іноземних клієнтів, які налаштовані інвестувати та розвиватися в Україні, більше складних і цікавих справ, більше проектів, які дійсно змістовно впливають на економіку нашої країни — це основна тенденція останніх років. Щодо сфер, які лідирують на ринку M&A за обсягом та кількістю трансакцій, варто відзначити агросектор, який стабільно займає передову позицію, а також сфери ритейлу, IT та енергетики, які стрімко набирають обертів.

— Що потрібно змінити в корпоративному законодавстві для підвищення інвестиційної привабливості України?

— Наразі в Україні відбувається корпоративна реформа. Протягом кількох років її реалізації вже було здійснено чимало змін. Сказати, що це було втілено вдало — не означає сказати замало. Позитивні зрушення, які ми можемо спостерігати на власні очі, говорять самі за себе. Наприклад, якщо говорити про товариства з обмеженою відповідальністю, які є однією з найпривабливіших форм ведення бізнесу в Україні, то новели, окрім іншого включають в себе належний та необхідний рівень диспозитивності в дії учасників товариств, враховують позитивний іноземний досвід, що не може не привертати увагу інвесторів. Також багато позитивних змін спостерігається в інших нормативних документах.

Однак підвищення інвестиційної привабливості не залежить лише від того, які права прописані в законодавстві. Важливою є саме реалізація цих прав. Передусім, інвестор прагне бачити свою захищеність. Можна постійно шліфувати корпоративне законодавство, але питання реалізації, дотримання та захисту цих прав значною мірою залежить від діяльності судової системи, органів виконавчої служби, валютного регулювання, доступності та відкритості системи органів виконавчої влади тощо. Тому надзвичайно важливо, що наразі в Україні відбуваються комплексні реформи, спрямовані на вдосконалення всіх зазначених аспектів.

«Тільки той досягає мети, хто іде, тільки той, хто горить, не згорає…»

Олександр Олесь

— Які Ваші прогнози на 2019 р.? Що зміниться в корпоративному секторі?

— Оскільки корпоративна реформа комплексна та багатоступенева і наразі знаходиться у стані руху, можу сказати, що має бути продовження. Зусилля юридичної спільноти спрямовані на аналіз практики застосування вже прийнятих законопроектів та їх подальшого відшліфування. Очікується публікація низки суттєвих регуляторних актів НКЦПФР, продовжується робота над Кодексом корпоративного управління, висловлюються ініціативи щодо розробки законопроектів, спрямованих на підвищення рівня захисту прав міноритаріїв, а також підвищення позицій та показників України в рейтингу Doing Business.

— На Вашу думку, яким має бути ефективний керівник?

— Я впевнена, що кожен має своє розуміння цього поняття. На мою думку, ефективний керівник — це особистість, яка по‑справжньому, невпинно та самовіддано горить своєю справою. Це людина, яка не просто не боїться труднощів і перепон, але й готова брати на себе відповідальність, завжди шукати найбільш оптимальний шлях вирішення проблем та дивитися на позитивний бік речей. Це фахівець, який досконало знає свою команду, сильні та слабкі сторони кожного, а також здатний побудувати ефективну командну співпрацю та взаємодію. Ефективний керівник вміє постійно тримати в тонусі не лише себе, але й надихати та мотивувати членів своєї команди, він вірить у свою команду та ніколи не забуває про це їй нагадувати.

— На що має бути спрямований маркетинг в юридичних компаніях: на побудову загального бренду компанії чи селф-бренду кожного юриста?

— Сфера послуг, як правило, має дві основні складові: люди та репутація. Загальний бренд компанії та селф-бренд кожного юриста — взаємозалежні та взаємодоповнюючі аспекти, оскільки основним «активом» юридичної компанії є саме люди. Розвинений в усіх напрямках персонал створює позитивний та надійний образ компанії, що позначається на її репутації. Так само, як і навпаки, культура компанії, її цінності та позиціювання впливають на кожного члена команди.

Для нас важливо, щоб люди, які є частиною компанії Arzinger, поділяли цінності компанії, її культуру, візію та місію. Наші маркетингові стратегії значною мірою сфокусовані на сегменті B2B, але персональна репутація кожного члена нашої команди, їхні особисті досягнення, реалізовані амбіції, особливо в період такого прозорого та активного бізнес-життя, здійснюють значний вплив на маркетинг компанії та її розвиток.

— Чи можна змінити етичні підходи в юрбізнесі без зміни правил? Тобто чи можна запустити ці процеси зсередини, не нав'язуючи правила, які ніхто не буде виконувати ззовні?

— «Зсередини — назовні, з себе — на ширше коло людей». Я прихильниця саме такої черги змін, але ніяк не навпаки. Кожна людина знає, принаймні повинна знати, для чого вона прийшла в юридичний бізнес. Тож у кожної гідної людини, у кожної гідної компанії є свої чіткі правила та принципи, які в жодному випадку за жодних обставин не порушуються, не підлягають перегляду або коригуванню. Якщо мої правила не збігаються з правилами інших, я не беру участь у відповідних проектах.

— Які навички та знання мають бути в юриста, для того щоб він був конкурентоздатним на ринку юрпослуг?

— Щоб бути конкурентоздатним на ринку юридичних послуг, потрібно мати глибоке знання матеріалу, високий рівень професіональної кваліфікації, знання англійської та інших мов — це основа, яка навіть не підлягає обговоренню. Водночас важливо розуміти, що юрист не повинен бути суто енциклопедією, адже завдяки досягненням інформаційних технологій відповіді на багато запитань без зусиль можна знайти у глобальних пошукових системах.

Я вважаю, що юридичний ринок — це ринок особистостей. Юрист, який прагне бути успішним та конкурентоздатним, неодмінно повинен бути багатогранною особистістю, яка володіє харизмою, вміє привернути та завоювати увагу як до себе, так і до свого продукту, яка вміє комунікувати з різними людьми, не просто «тому що треба», а тому що це приносить їй задоволення. На мою думку, стати насправді успішним у своїй справі можна лише тоді, коли ти дійсно любиш свою роботу, коли ти постійно прагнеш вдосконалювати свої знання та здібності.

— Що найбільше Вас втішає на роботі, а що засмучує?

— Оскільки юридична професія належить до типу «людина-людина», то саме люди є джерелом і радості, і смутку. Обожнюю розумних та цілеспрямованих людей, які горять своєю справою, які по‑справжньому прагнуть тебе зрозуміти й почути. Я надзвичайно засмучуюся, коли зустрічаю людей, які не прагнуть розвиватися та рухатися вперед, які дивляться на ситуацію лише з одного боку та не бачать ліс повз дерева. Звісно, подяка від клієнта за якісно виконану роботу змушує забувати весь негатив, який трапився за день.

— Що Ви обрали б, якби не юриспруденція?

— З 14 років я знала, що стану юристом, тож певною мірою юриспруденція — мрія мого життя. Я дуже люблю людей та комунікацію, вважаю це своєю сильною рисою. Якби мені потрібно було обирати якусь альтернативу юриспруденції, впевнена, що це була б сфера, в якій взаємодія з людьми займає перше місце (наприклад, сфера продажів).

— Поділіться з нами своїми планами на майбутнє. Які цілі Ви ставите перед собою та перед командою?

— Тільки рух вперед! Враховуючи позитивні тенденції, я вірю, що в Україні буде інвестиційний бум, а також що буде ще більше цікавих та масштабних проектів. Отже, наразі ми робимо все можливе, щоб побудувати таку команду, комунікацію та роботу всередині компанії, щоб бути готовими до будь-яких викликів, які готує нам завтрашній день.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати