08 квітня 2025, 17:48

Е-нотаріат: яких змін очікувати громадянам та нотаріусам

Пресслужба Мін'юсту

У 2021 році Міністерство юстиції розпочало комплексну роботу з цифровізації однієї з ключових правових сфер – нотаріату. Тоді ж з’явився експериментальний проєкт щодо поетапного запровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату, вказала пресслужба Мін'юсту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Мін'юст роз'яснює щодо обґрунтованості адміністративних актів".

"Його мета – цілісно "перенести" усю нотаріальну діяльність до електронного середовища. Щоб цього досягти було створено електронну платформу, яка автоматизує діяльність, забезпечить оперативність вчинення нотаріальних дій, оптимізує адміністративне навантаження для нотаріусів та клієнтів, а також забезпечить швидкий доступ до вже вчинених нотаріальних дій", – ідеться в повідомленні.

У міністерстві вказали, що цифровізація нотаріату передбачає здійснення кроків щодо оновлення програмного забезпечення, побудови нового інтерфейсу та бізнес-процесів. Зокрема, одним із завдань є забезпечення інтеграції системи з інформаційними системами інших державних органів.

"Уже маємо успішні приклади такої роботи – побудова обміну інформацією з Державною міграційною службою. Як це працює? Направивши відповідний запит до цього органу, нотаріус отримає інформацію про паспорт особи, яка звернулась за вчиненням нотаріальної дії. Відповідь на запит міститиме фото та відповідні дані, що унеможливлюватиме звернення до нотаріуса з підробленим паспортом", – заявили в Мін'юсті.

Крім цього, зараз активно обговорюється концепція вчинення нотаріальних дій онлайн: "Впровадження такого цифрового інструменту як відеозвʼязок значно полегшить взаємодію громадян із правовою сферою. Це актуально для наших реалій, адже з початком повномасштабної війни був значно обмежений доступ громадян до вчинення нотаріальних дій через відсутність можливості фізично звернутись до необхідного нотаріуса. Це стосується як наших громадян за кордоном, які стикаються з перевантаженням консульських та дипломатичних установ, так і з громадянами на території України, які не мають можливості дістатись нотаріуса".

На першому етапі проєкту пропонується запровадити онлайн вчинення такої нотаріальної дії, як посвідчення довіреності. У міністерстві пояснили, що разом із Мінцифрою наразі обговорюється можлива інтеграція мобільного застосунку Дія з Системою е-нотаріату: "Дія забезпечить інтерфейс для користувача, його авторизацію та сервіс відеозвʼязку, а Система е-нотаріату – для нотаріуса. Це перш за все забезпечить підготовку до вчинення нотаріальної дії, реєстрацію та надійне збереження даних".

Також наразі серед основних ризиків – захист та безпека даних. Для широкого впровадження цифрових рішень, зазначили в міністерстві, необхідно забезпечити належне оновлення інфраструктури, надійний захист даних,  готовність до вирішення технічних і правових проблем.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати