Минулий рік відзначився для українського юрбізу великою кількістю об'єднань. АО S. T. Partners та ЮФ Spenser & Kauffmann не стали винятком з цього глобального тренду та 01.01.2019 р. об'єдналися під спільним брендом SPENSERS ST. Про майбутні плани, амбіції, тренди та цінності «ЮГ» розповів керуючий партнер нової компанії Валентин Загарія, а також старші партнери Сергій Тюрін та Світлана Трофимчук
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— 2018 р. для вітчизняного ринку став роком об'єднань. Об'єднуються всі: гіганти, midl-size фірми, бутики. Які системні зміни на юридичному ринку спричинили хвилю цих процесів?
Валентин: Наразі Україна перебуває на хвилі всесвітнього тренду, відповідно до якого на ринку домінуватимуть та виживатимуть або дуже великі гравці, або бутики. Тобто потрібно бути або класним бутиком з найкращою експертизою, або міцним гравцем, що входить у ТОП міжнародних та національних рейтингів. Глобалізація досягла нашого ринку (зокрема, юридичних послуг). Тож я переконаний, що наші колеги на ринку керувалися саме такими ідеями.
Сергій: Як правило, в кожній компанії її партнери визначають стратегію. Хтось принципово обирає формат бутиковості, хтось прагне до надання full service. Так склалося, що протягом останніх 5-ти років S. T. Partners займалася вузькою спеціалізацією: вирішення спорів, захист бізнесу, кримінальна практика, сімейне та спадкове право тощо. Тож фактично за останні роки ми перетворилися на бутикову компанію. Безперечно, ми думали про те, чи залишатися бутиком, чи ставати full service компанією. Насправді, наше об'єднання відбулося з урахуванням стратегії, відповідно до якої ми всі хотіли надавати своїм клієнтам максимальний сервіс, який закривав би всі практики, необхідні для клієнтів. Можна сказати, що наше об'єднання — це пазл, який склався.
Світлана: Я повністю погоджуюся з партнерами. Ми з Валентином знайомі понад 10 років і маємо багаторазовий успішний досвід співпраці з різних кейсів. Для нас Валентин — це перевірена часом людина, якій ми довіряймо, тож вибір партнера був очевидним. Я вірю, що це взаємно.
— Коли мова йде про об'єднання компаній, закони математики працюють по іншому: 1+1=3. В чому синергія Вашого об'єднання? Де схована додаткова вартість?
Валентин: Я завжди мріяв мати full service law firm. Мабуть, не вистачало лише сильної практики захисту бізнесу, кримінальної та сімейної практики. Один з колег, коментуючи новину про об'єднання, назвав це мудрим рішенням. Я з ним погоджуюся. Отже, наша синергія в тому, що ми доповнюємо один одного.
— Як давно Ви почали вести переговори про об'єднання? Хто став ініціатором?
Валентин: Як це не дивно, але переговори почалися у 2008 р. Ідея народилася у мене. Нам було 2 роки, а S. T. Partners — 1 рік. Однак я вже тоді почав думати про посилення певних практик, незважаючи на те, що обидві компанії були ще малюками. Тож насіння було посіяно, але проросло через 10 років. Насправді, лише влітку 2018 р. ми повернулися до розмови про об'єднання.
Сергій: Придивлятися один до одного як до потеційного партнера ми почали на початку минулого року, а влітку вже відбулась предметна розмова щодо об'єднання. Ми були переконані та розуміли, що це рішення для наших компаній дасть позитивний результат. Ми були сповнені рішучості, переговори проходили достатньо інтенсивно, інколи ми зустрічалися кілька разів на тиждень. В результаті всі переконалися, що ми добре чуємо і розуміємо один одного. Таким чином, за короткий проміжок часу ми отримали хороший результат.
— На яких умовах відбулося об'єднання?
Валентин: Об'єднання відбулося на взаємовигідних умовах. Всі партнери — дольові. Все інше ми залишимо за кадром.
— Об'єднання — це один з інструментів конкурентної стратегії. Які конкурентні переваги Ви отримали?
Валентин: Я повернуся до питання синергії. Дуже часто ми не могли вести справи та стабільно втрачали клієнтів через відсутність системної практики кримінального права та практики захисту бізнесу, сімейного права. Тобто ми не були сильними у практиках, на яких спеціалізуються нові партнери. Водночас ми закрили ті проблемні місця, які були у S. T. Partners. Тобто сила в тому, що ми доповнюємо один одного. Це цілком влаштовує наших клієнтів, адже у них не буде потреби шукати юристів зі сторони.
— І все ж таки, як процес об'єднання вплинув на Ваших клієнтів?
Сергій: Клієнти були натхнені. Як від клієнтів, так і від колег ми не почули жодних критичних зауважень, а навпаки, отримали підтримку нашого спільного кроку та висловлення готовності до продовження співпраці або партнерства. Клієнти розуміють, що ми посилили свої позиції та здатні надавати більш широкий спектр юридичних послуг. Принциповість, порядність та професіоналізм залишаються з нами, як і цінності та високі стандарти роботи. Окрім того, найважливішим при ухваленні рішень для нас є консенсус, тобто жоден з партнерів не встане з-за стола переговорів, доки всі не будуть задоволені рішенням, що ухвалюється.
Світлана: До речі, це свідчить про те, що всі ми дивимося в одному напрямку. Через кілька днів після новини про об'єднання я почула від кількох клієнтів, що це добра новина, оскільки вони нарешті зможуть отримати всі послуги в одній компанії, якій довіряють. Отже, я вважаю, що вплив виключно позитивний, всі у виграші.
— Ви перша компанія, яка після об'єднання змінила назву бренду. Чому Ви прийняли таке рішення?
Валентин: Ми хотіли показати, що це не поглинання, не приєднання, а об'єднання. Ми хотіли передати саме дух об'єднання, тому нова назва містить частини двох попередніх. Ми дали меседж — це об'єднання, ніхто нікого не поглинає, ніхто ні до кого не приєднується. Це красивий M&A юрбізнесу, це продовження двох брендів.
Сергій: На додачу скажу, що більше ніж 10 років партнери та колективи компаній (які вже познайомилися і працюють) вкладали всю душу, навички, вміння в їх розвиток. Тому для нас назва компанії має велику цінність. Тож дві назви в одній (нехай навіть скорочені), на мою думку, підкреслюють взаємоповагу.
— Який результат Ви очікуєте в перший рік роботи? Які основні напрямки подальшого розвитку?
Сергій: На сьогодні позиції по практиках, які розвивала кожна з компаній, є достатньо сильними. Це наш базис, на основі якого протягом року ми будемо активно працювати та продовжимо розвиватися, напрацьовувати нових клієнтів. Звичайно, щодо подальшого розвитку ми маємо амбітні плани чемпіонів. Протягом кількох наступних років ми прагнемо стати швидшими, вищими, сильнішими.
Валентин: По-перше, це надати якісний, класний сервіс клієнтам. Ми завжди мріяли стати оne stop shop (партнери мене в цьому підтримують), щоб клієнти завжди могли звернутися до нас з будь-якого питання. По-друге, завдяки синергії ми плануємо збільшити прибуток, вирости в клієнтському сегменті. Все інше підтягнеться. Адже якщо є сильна команда, однодумці та спільні цінності, то все вийде. У нас є довіра, ми не боїмося підставити один одному плече. Це найголовніше!
— Які внутрішні цінності компаній збігаються? Що вас об'єднує?
Валентин: Свого часу, коли ми починали працювати в Spenser & Kauffmann, я намагався вибудовувати європейську модель юридичної компанії з відповідним застосуванням принципів та цінностей в роботі. У нас навіть внутрішнє листування було англійською мовою.
Сергій: Базисом спільних принципів та цінностей є довіра, паритет, порядність. Навколо цього вибудовуються всі взаємовідносини з партнерами та клієнтами. Ми поширюємо цей базис на колектив, на всю діяльність компанії. Приходячи до нас, клієнт знає, що може на нас покластися, що його конкурент не перейде йому шлях, використовуючи юрфірму (що час від часу відбувається на ринку). Отже, наші принципи — це порядність у бізнесі та порядність у відносинах.
— Я правильно розумію, якщо прийде клієнт і скаже, що йому потрібен результат у незаконний, аморальний, не етичний спосіб, то Ви йому відмовите?
Сергій: Звичайно, ми можемо «порекомендувати» клієнту знайти інших «спеціалістів» на ринку в цих питаннях, але зі свого боку ми готові допомогти вирішити питання у законний та етичний спосіб.
Світлана: Нас інколи запитують, чи можемо ми «зайти» в той чи інший суд тощо. Я завжди відповідаю, що для мене немає жодних закритих дверей. Однак все ж таки пропоную проаналізувати кейс і віднайти законний спосіб вирішення проблеми, використовуючи знання та досвід, а не хабарі.
— Розкажіть про нову стратегію компанії.
Валентин: Ми маємо дві стратегії — організацій ну та стратегію розвитку. Перша пов'язана з об'єднанням, але думаю, що для її реалізації нам вистачить першого кварталу. Щодо стратегії розвитку, то про це розповімо у найближчі кілька місяців. Той факт, що ми змінили бренд — це не лише шана двом брендам, це бажання та готовність змінюватися. Ми хочемо, щоб ринок побачив нову фірму, щоб клієнт побачив нову фірму з новими ціннісними підходами. Ми будемо змінюватися, будемо змінювати стратегію та підходи. Сподіваюся, що ми не станемо черговою фірмою, створеною лише для заробітку грошей.
Світлана: Ми не сподіваємося, ми в цьому впевнені!
— Чи врахували Ви ризики? Для ринку процеси об'єднання є новими, тож чи є план «Б», якщо щось піде не так?
Валентин: У нас є план «С» «Д» «Є» і так далі (сміється — прим. ред.). Враховуючи, наскільки ми системно до цього підходимо, то життя юриста не вистачить, щоб реалізувати всі плани, навіть якщо план «А» чи «Б» не спрацює. Якщо серйозно, то ми віримо в себе та знаємо, на що здатні. В моєму професійному житті було стільки злетів та падінь, що мене важко чимось налякати, тож я не боюся ні плану «Б», ні плану «С».
Світлана: Це як у шлюбному договорі: можна все передбачити, але в будь-який момент визнати його недійсним, тоді все летить у тартарари. Тому людський фактор та віра в синергію не замінять ніякі запасні варіанти. Ми чітко усвідомлювали, що плану «Б» у нас не існує, тому можемо розраховувати лише на план «А». Ми віримо, що у нас все вийде.
— Яке значення має консолідація для юридичного ринку? Чи потрібні ці процеси Україні? В чому їх специфіка?
Валентин: Всі консолідації, які у нас відбулися, спрямовані в одному напрямку — кожен шукав партнера, у якого б була більш розвинена певна практика. Глобально коженнамагається посилити свої позиції, отримати те, чого не вистачає, досягти максимально конкурентного результату. Це історія конкуренції — сильні компанії намагаються стати ще сильнішими. У 2019 р. ця тенденція не припиниться.
Сергій: Підтримую, що ця тенденція продиктована необхідністю посилення, зростання, отримання додаткових можливостей, щоб надати більше сервісу клієнту, щоб він залишався з компанією, щоб з ним можна було вибудовувати довгострокову перспективу, партнерські та ділові стосунки. Отже, юрфірми, які об'єдналися у 2018 р., розширювали спектр своїх практик. Безперечно, існують додаткові переваги об'єднання, але основними є посилення команди та можливість бути більш сервісним гравцем на висококонкурентному ринку.
— Що чекає український юридичний ринок у 2019 р.? Які зміни Ви прогнозуєте?
Валентин: На мою думку, тенденція збережеться, ми побачимо ще кілька об'єднань. Навряд чи буде період стагнації чи «розлучень» юрфірм. Ринок буде укрупнюватися, тому домінуватимуть великі фірми та бутики, а середнячкам доведеться нелегко.
Світлана: Багато хто чекає виборів, оскільки залежно від їх результатів, відбуватиметься планування глобальних об'єднань.
Розмовляв Єгор Желтухін, головний редактор «Юридичної Газети»