14 січня 2019, 12:51

Робота юристом – це один великий плюс

Опубліковано в Вибір клієнта: ТОП-100 найкращих юристів України

Віктор Мороз
Віктор Мороз «Suprema Lex, АО» керуючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

– Вікторе, що сьогодні впливає на успішність юриста у практиці кримінального права?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Віктор Мороз

– Сьогодні успішність юриста у практиці кримінального права визначається поєднанням фундаментальних знань у галузі кримінального права та процесу з можливістю швидко реагувати на розвиток досудового розслідування і судового розгляду в конкретній справі шляхом вжиття всіх можливих інструментів для захисту прав та інтересів клієнта.

– Плюси та мінуси роботи юристом (зокрема, в Україні).

– Робота юристом – це один великий плюс, який складається з таких елементів як цікаві проекти, постійне спілкування з різними людьми, можливість всебічного розвитку особистості юриста, визнання в суспільстві. Щоправда, в роботі професійного юриста є один ризик, який може перетворитися на великий мінус – ризик вигоряння внаслідок надмірного навантаження. Інколи мені доводиться працювати 20 годин на добу. Однак потрібно шукати баланс між роботою та особистим життям, а також приділяти увагу сім’ї та близьким людям.

– Де межа між етикою та бізнесом (із суворими правилами «виживання») в юридичному бізнесі?

– На мою думку, бізнес завжди повинен ґрунтуватися на етичних засадах, адже сила – у правді, за ким правда – той сильніший (в тому числі в юридичному бізнесі). Тому я ніколи не піду на угоду із совістю заради отримання прибутку чи досягнення якихось інших бізнес-цілей. Я чекаю такого ж підходу до ведення бізнесу від своїх партнерів та контрагентів. Якщо хтось не вважає за доцільне дотримуватися етичних правил у процесі ведення свого бізнесу, можливо, він отримає певну перевагу над конкурентами, але така перевага буде лише тимчасовою, а потім, найімовірніше, бізнес зазнає краху.

– Де адвокатське об’єднання Suprema Lex шукає клієнтів? Взагалі, чи потрібно їх сьогодні шукати?

– Більшість клієнтів адвокатського об’єднання Suprema Lex звертаються до нас за рекомендаціями від наших поточних або колишніх клієнтів. Я вважаю, що це найкращий показник успішності та ефективності нашої роботи. Загалом, клієнтів можна шукати різними шляхами, найкращі з яких, на мою думку, дозволяють побачити професійність радника. Зокрема, це можуть бути публікації в ЗМІ, виступи на конференціях та форумах тощо.

– Чи доводилося Вам переступати через свої принципи в роботі?

– Ні, я вважаю неприпустимим поступатися своїми принципами, адже якщо переступиш через принципи хоча б один раз, вже ніколи не зможеш себе поважати. Натомість принциповість радника дозволяє клієнту відчувати, що за будь-яких обставин його права та інтереси будуть захищені.

– Як зробити так, щоб клієнт довіряв юридичному раднику?

– Вважаю, що питання довіри між клієнтом та адвокатом є одним з найбільш складних. Я дотримуюся позиції, що якщо з першої зустрічі клієнт не готовий довіряти своєму раднику, краще взагалі не починати співпрацю. Адже відсутність довіри між клієнтом та адвокатом може завадити досягненню позитивного результату у справі, яку клієнт доручив своєму раднику.

– Чи відмовлялися Ви колись від клієнта? Якщо так, то з яких причин?

– На щастя, мені не доводилося відмовлятися від клієнта. Мабуть, я міг би відмовитися від клієнта, який просив би порадити, як вчинити злочин і не бути за це покараним, оскільки такий запит не відповідає моїм життєвим принципам.

– Як зробити так, щоб «токсичність» клієнта не передалася адвокату?

– Як адвокат у галузі кримінального права я захищаю не лише бізнес, але й деяких «токсичних» клієнтів, тому це питання для мене є достатньо чутливим. Я вважаю, що за умови правильного висвітлення публічної позиції адвоката, який лише захищає права особи, яка потребує захисту від кримінального переслідування, цілком можливо уникнути такої «токсичності».

– Яким Ви бачите майбутнє юридичної професії?

– На мою думку, вже найближчим часом відбудеться глобальна діджиталізація юридичної професії у всіх її галузях. Це не означає, що юристи не будуть потрібні, адже штучний інтелект ще не готовий проявляти творчість, необхідну для досягнення позитивного результату в юридичній професії (зокрема, в судовій практиці та практиці кримінального права). Натомість створення різноманітних ботів може значно полегшити та зробити більш ефективною роботу юристів, які зможуть перекласти рутинні завдання на ботів та реалізовувати більш складні завдання.

– Кого Ви вважаєте авторитетом в юриспруденції?

– Я з повагою ставлюся до багатьох юристів українських та іноземних юридичних фірм, з якими доводилося співпрацювати в різних проектах протягом останніх 15-ти років моєї юридичної практики. Однак я дотримуюся принципу: «Не створи собі кумира».

– Яку найціннішу пораду щодо професійного розвитку Ви отримували? Яку найгіршу?

– Найціннішу пораду щодо професійного розвитку я отримав від свого тренера з боксу, який процитував Майка Тайсона: «Не важливо, скільки разів ти впав, важливо, скільки разів ти піднявся». Ця порада додає мені сил, коли все складно, та мотивує йти до успіху. Враховуючи, що я дуже по-філософськи ставлюся до життя і вважаю, що будь-яка думка має право на існування доти, доки вона не буде спростована, найгіршої поради не може бути.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати