26 травня 2016, 15:07

«При виборі перших місць працевлаштування можливість отримання досвіду має бути головним чинником»

Опубліковано в №20-21 (518-519)

Андрій Семергей
Андрій Семергей начальник юридичного відділу ПАТ "Страхова компанія "Універсальна"

юрисконсульт Универсальная


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В умовах трансформації економіки виникає гостра потреба у створенні дієвої системи страхового захисту українців. Поряд з цим, у сьогоднішніх умовах страхові компанії варто розглядати у якості потужних інвесторів розвитку економіки, адже страховий ринок може сприяти формуванню додаткових джерел фінансування. Про ситуацію, що нині склалася на страховому ринку України, «Юридичній газеті» розповів начальник юридичного відділу ПАТ «Страхова компанія «Універсальна» Андрій Семергей.

- Пане Андрію, розкажіть про свій кар’єрний шлях. Чому обрали саме професію юриста?

- Професію юриста обрав свідомо вже у старішій школі. Доводилось часто виступати від імені свого класу в конфліктах з окремими викладачами, а після успішних вирішень таких конфліктів однокласники жартували, що я буду юристом. Так воно і вийшло – склав іспити до юридичного класу Ліцею №157 і на базі отриманих знань та золотої медалі отримав можливість вступити до КНУ ім. Тараса Шевченка на юридичний факультет за співбесідою. Починаючи з юрисконсульта, за 15 років пройшов усі свої сходинки юридичної кар’єри до директора юридичного департаменту, а зараз вже за сумісництвом і директора департаменту персоналу.

- Чи легко керувати юридичним департаментом такої великої компанії?

- Керування для мене це, насамперед, не право на управління, а відповідальність за результат. Керувати з цієї позиції досить не легко. Щодо роботи безпосередньо з персоналом, то тут все залежить від команди. Моя команда будувалась багато років на принципах взаємоповаги й розвитку, тому зараз нею керувати легко, є розуміння, як кажуть, з півслова.

- Що сьогодні найчастіше страхують українці: здоров’я, життя, безбідне існування, майно?

- На жаль, культура страхування в Україні перебуває на першому етапі свого розвитку. Звичайно, клієнти більше страхують майно, але завжди слід пам’ятати про те, що найвищу цінність становить життя та здоров’я людини. Саме цим ми трохи відрізняємося від клієнтів з інших розвинених держав.

Люди, дбаючи про матеріальне, забувають про убезпечення свого життя, саме цей термін страховики використовують все частіше. Убезпечення свого здоров’я та здоров’я своєї сім’ї, здоров’я своїх співробітників це є дуже важливим аспектом як життя людини, так і для діяльності компанії. Щодо майна, на жаль, тут також є поле для розвитку. Страхові тарифи, у порівнянні з тими збитками, які можуть бути заподіяні, насправді, не є великою платою за убезпечення свого достатку.

- Як можете в цілому охарактеризувати страховий ринок України?

- Страховий ринок України на сьогодні це тільки початок. Поступово формуються лідери цього ринку, а непорядні гравці виходять з ринку. Наразі головна мета – забезпечити доступ на ринок лише надійних гравців, які здатні виконувати свої зобов’язання. Але одними регуляторними заходами тут не обійдешся. Споживач має голосувати гаманцем, а саме купувати страхові продукти не на дорозі чи у посольства за низькими тарифами, а звертатися до надійних компаній, які мають достатні активи для виконання своїх зобов’язань, а не демпінгують на ринку рік-два, а потім закриваються.

- Що на сьогодні становить собою ПАТ «Страхова компанія «Універсальна»?

- Перш за все, це команда, яка здатна виконувати будь-які завдання, які ставляться нашими клієнтами. Маючи за спиною таких сильних акціонерів як Європейський банк реконструкції та розвитку, HorizonCapital, GoldmanSachs, концерн Галнафтогаз, ми кожен день виправдовуємо надії наших клієнтів та інвесторів. Найголовніше, що ми маємо достатні активи й досвід для виконання своїх зобов’язань. Тому ми займаємо активну позицію розвитку на ринку, беремо участь у побудові надійного європейського ринку страхування.

- Нещодавно МТСБУ оцінила 58 страхових компаній за результатами їх діяльності у 2015 р. СК «Універсальна» отримала найвищу оцінку за показником «Якість врегулювання збитків» та за мінімальний рівень показника «Рівень скарг від потерпілих та страхувальників». Як вдалося досягти такого результату?

- Насамперед, цього результату ми досягли завдяки професійній команді, яку сформувало Правління нашої компанії. Цей результат є закономірним, і він досягнутий завдяки багаторічній роботі керівництва нашого товариства з побудови компанії, яка займає одне з передових місць на ринку страхування. Запроваджені в компанії провідні європейські методи оцінки роботи персоналу та справедлива система мотивації також були вагомим чинником у досягненні таких результатів. Особлива подяка акціонерам нашої компанії, які у такий складний час повірили в нас і докапіталізували нашу компанію у 2015 р. так, що ми можемо себе впевнено почувати на ринку та здійснювати страхові виплати без зволікань у найкоротші строки.

- За радянських часів існували такі види страхування як «до повноліття», «до весілля» тощо. Чи можна якимсь чином сьогодні отримати кошти за цими договорами страхування?

- Насправді, я також маю такий поліс який справно сплачувала моя мама. Зазначена ситуація є аналогічною до заощаджень в державному Ощадбанку. Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державні гарантії поновлення заощаджень громадян України» від 21.11.1996 р., відповідальність за накопичувальними вкладами державних страхових компаній узяла на себе держава. Отже, повернення цих коштів на практиці може здійснюватися лише за умови, якщо це буде передбачено в Державному бюджеті.

- Власники транспортних засобів, відповідно до українського законодавства, зобов'язані страхувати цивільно-правову відповідальність перед третіми особами. Які на сьогодні є види договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності та території дії цих договорів?

- Існує дві основні форми полісів такого виду страхування. Внутрішній договір страхування – це усім відомий на сьогодні договір на зеленому бланку, який діє на всій території України. Зовнішній договір (страховий сертифікат «Зелена картка») – страховий сертифікат єдиної форми, що застосовується у країнах-членах міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена картка», які зазначені та не викреслені у такому сертифікаті.

- Взагалі, як можна перевірити справжність договору страхування?

- Щодо полісів страхування відповідальності власників транспортних засобів, то я рекомендував би користуватися базою даних МТСБУ на сайті http://www.mtsbu.ua/ (розділ – Перевірка чинності полісу). На жаль, на практиці внесення договору до централізованої бази даних може відбуватися з певною затримкою, але в цілому це дуже дієвий механізм.

Щодо інших договорів рекомендую звертатися безпосередньо до Страховика. На практиці досить часто зустрічаємо підробки страхових сертифікатів на страхування вантажу, тому вантажовідправникам краще перевірити чинність сертифікату. У більшості випадків особи, які використовують підроблений страховий сертифікат, викрадають вантаж.

- Які чинники впливають на формування цінової політики «Універсальної страхової компанії»? Чи існують фактори, що дозволяють знижувати вартість страхування?

- Передусім, вартість певних страхових продуктів регулюється державою, яка встановлює страховий тариф. Хоча на практиці це досить негативно відображається на страховому продукті. Єдиним реальним механізмом ціноутворення має бути страховий ринок. Сподіваюсь на певну дерегуляцію у цих питаннях в майбутньому. Регульований тариф використовується в обов’язкових видах страхування. Щодо добровільних видів, то тут працюють актуарії та андерайтери страховика, які проводять дуже складні розрахунки й по суті визначають розмір тарифів.

Звичайно, при ціноутворенні є фактори, які можуть знизити вартість окремих страхових продуктів, зокрема беззбитковість клієнта, страхування великих об’єктів чи автопарків, заходи щодо охорони майна, системи протипожежної охорони на об’єктах тощо. При страхуванні медичних витрат співробітників підприємства, наприклад, страховий тариф зменшуватиметься залежно від кількості застрахованих осіб.

- Розкажіть про програму лояльності FISHKA, яку пропонує ваша компанія?

- Ми є учасниками системи лояльності FISHKA, яка дозволяє нашим клієнтам отримати додаткові бали на картку при оплаті страхових послуг нашої компанії. Якщо клієнт не має такої картки, то при укладенні договору страхування він може її отримати в нашому офісі й отримати бали вже за першу покупку. Це досить приємна перевага для наших клієнтів. Зібрані бали можуть бути використані, зокрема, на заправках мережі ОККО, ресторанах Alaminute, супермаркетах Фуршет. Учасником системи лояльності FISHKA є наш надійний партнер Райффайзен Банк Аваль.

- З якими проблемами найчастіше зіштовхується компанія при відшкодуванні шкоди потерпілим?

- Певні труднощі виникають при компенсації потерпілим витрат на лікування, оскільки не завжди лікувальні заклади видають своїм пацієнтам документи, що підтверджують оплату витрат. А без таких документів неможливо встановити та підтвердити суму витрат. Основна проблема при виплатах за майно – це визначення точного розміру шкоди. Звичайно, всі ці питання потерпілий міг убезпечити, заздалегідь застрахувавши свої медичні витрати чи придбавши страховий поліс – КАСКО. Однак, як я вже говорив вище, культура убезпечення в нашій країні тільки починає розвиватися.

- За яких обставин страхові компанії можуть відмовляти у здійсненні страхового відшкодування? Як часто трапляються такі випадки?

- Основні підстави для відмови у виплаті страхового відшкодування чи страхової виплати передбачені у ст. 26 Закону України «Про страхування». Думаю, немає сенсу тут їх перелічувати. Слід лише зазначити, що договором можуть бути передбачені інші підстави для відмови у виплаті, тому передусім слід уважно ознайомитись з договором страхування перед його підписанням.

Такі випадки трапляються час від часу, без цього життя неможливе, але слід пам’ятати, що договір страхування гарантує виплату на умовах, передбачених цим договором.

- Наскільки досконале законодавство у цій сфері страхування?

- З розвитком ринку законодавство має постійно удосконалюватися. На сьогодні у Верховній Раді України розглядаються принаймні два основних законопроекти, які потребують фактично негайного розгляду та ухвалення. Це нова редакція Закону України «Про страхування» та зміни до Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Оскільки я брав безпосередню участь у розробці та погодженні цих змін, зауважу, що вони насправді закликані захистити перш за все клієнтів страхових компаній та осіб, потерпілих у ДТП. Зокрема, основним позитивним моментом є пропозиція страховиків здійснювати МТСБУ регламентні виплати вже з початком процедури банкрутства страховика та не чекати закінчення цієї процедури. Сподіваємося, що ці законопроекти будуть проголосовані у Верховній Раді.

- Що можете побажати юристам-початківцям?

- Насамперед, необхідно зрозуміти й усвідомити, що перші роки діяльності мають бути присвячені отриманню досвіду, який вже в майбутньому вони зможуть використати для досягнення власних цілей. Перше правило, як у лікаря, – не зробити гірше. Зазвичай, непрофесійна порада може нанести певну шкоду, а тому варто знайти місце роботи, де буде можливість отримати досвід саме у тій сфері, у якій Ви плануєте працювати. Широка спеціалізація – це добре, але узагальнена сфера має бути визначена у перші роки діяльності. Я, наприклад, починав свою юридичну діяльність в органах прокуратури, але зрозумів, що це не моє, і я хотів би працювати корпоративним юристом у господарській сфері. Саме так і склалась моя кар’єра. Отже, при виборі першого місця працевлаштування саме можливість отримання досвіду має бути головним чинником. Будьте готові до тяжкої та наполегливої праці, не бійтеся важких проектів, а поразки розглядайте як досвід. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати