03 вересня 2020, 14:53

«Одне з найважливіших правил для мене - завжди залишатися на позитиві»

Опубліковано в Спецвипуск Ukrainian Women in Law 2020

Наталія Тищенко
Наталія Тищенко «Nobili» керуюча партнерка, арбітражна керуюча, член ради НААКУ, адвокат, медіатор
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Сьогодні нам привідкрила завісу до свого життя керуючий партнер NOBILI Наталія Тищенко. Юристка розповіла про свої мотивуючі та демотивуючі чинники, місію в роботі, приводи для гордості, ставлення до негараздів, а також поділилася трьома непорушними правилами ведення бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


GEX_2011_R - Наталіє, на чому зараз акцентуєте увагу в роботі?

- Як давно практикуючий арбітражний керуючий, досить часто стикаюсь з однією проблемою - бізнес мало знає про банкрутство. Інструмент банкрутства дуже розвинений і популярний у країнах Європи та США як прогресивний спосіб для відновлення платоспроможності, а також стабілізації підприємства у нестабільні часи. На жаль, бізнес не розуміє цього інструменту і тому не хоче його використовувати, бо вважає, що банкрутство - це погано. Напевне, цей стереотип залишився ще з тих часів, коли ця процедура і справді мала тільки негативні наслідки.

Моя робота будується на використанні інструменту банкрутства та реструктуризації для допомоги бізнесу. Особливо актуальним це стало в сьогоднішні часи, оскільки ліквідувати наслідки карантину не так легко без використання банкрутства. Процес зміни думки та ставлення до процедури банкрутства дуже складний, бо зараз на ринку дуже багато юристів, які презентують себе як професіонали у галузі банкрутства, але надати кваліфіковану та повну допомогу клієнту може не кожен. Специфіка роботи арбітражного керуючого базується на багатогранності знань та досвіду. Наявність юридичного досвіду, досвіду у фінансовій галузі та медіації створює майже ідеального професіонала у галузі банкрутства.

Зараз я шукаю шляхи реалізації свого досвіду як арбітражного керуючого. Ця професія дуже недооцінена і має широкий спектр можливостей. Моїм завданням є не тільки покращення середовища для арбітражних керуючих, а й внесення необхідних змін у законодавство України. На мою думку, не кожен юрист може надати якісні послуги в банкрутстві як арбітражний керуючий. І це є проблемою у наш час, а клієнти, які одноразово отримали послуги неналежної якості, ставляться до банкрутства негативно. Дуже важно змінити думку клієнта після такого досвіду. Репутація та добре ставлення до спеціаліста чи професії будуються роками і базуються саме на особистості.

Хоча для мене питання особистого розвитку дуже важливе, я не відвертаюся від моєї основної діяльності - допомоги підприємствам з використанням інструменту банкрутства та реструктуризації. Продемонструвати, як працює цей інструмент, для мене також першочергова задача. Інструмент, яким вже давно користуються провідні країни світу, для пострадянських країн - синонім бідності. Основна ідея, яку я просуваю для суспільства: що банкрутство - це інструмент для розв'язання проблем бізнесу, особливо у часи кризи.

- У межах дослідження Ukrainian Women In Law 2020 ми запитували у респонденток, чи згодні вони з тим, що чоловіки мають більше можливостей для просування в юридичній професії, ніж жінки. 70% відповіли ствердно. Якою є ваша позиція та чи зустрічали Ви у своєму житті підтвердження цьому?

- Я прочитала дуже багато інформації щодо гендерних відносин. На мою думку, найважливіші якості для просування в юридичній сфері — це професіоналізм та ерудиція. Неважливо, якої ви статі, головним є фактор, чи є ви професіоналом та експертом своєї справи. Зі свого досвіду можу сказати, що, на жаль, є велика частина людей, які живуть минулим і не сприймають жінок як рівноправних суперників на ринковому просторі.

Відмінність жінок-юристок від чоловіків у тому, що жінки часто більш цілеспрямовані. Зараз можна побачити тенденцію, що жінки вкладають усю свою силу та амбіції в обрані напрями, бо гендерна нерівність у наше століття вже не набирає таких обертів, як у минулому. Але проблема не тільки у зовнішньому факторі, а і в тому, що часом жінки самі применшують свої можливості, вважаючи, що не мають відповідних навичок, щоб обіймати високу посаду. Але ситуація змінюється з кожним роком. Якщо зазирнути у відомий рейтинг Forbes, то жінок у ньому з кожним роком стає все більше, і це не може не тішити.

- Ви ведете досить активне життя у соціальних мережах - ділитесь своїми поглядами на різні події, публікуєте дописи-роздуми на різноманітні теми нашого життя. Розкажіть, це одна зі складових у межах позиціонування Вашого персонального бренду, одна зі складових публічності чи просто хобі?

- Для деяких людей соціальні мережі - це можливість похизуватися своїми досягненнями чи відкрити приховане обличчя нарциса. Для мене соціальні мережі - це можливість спілкуватися з людьми, які підтримують мене та мають схожі цінності. Спілкуючись з ними, я можу контролювати свій прогрес та вчитися новому. Це спосіб розповісти, яка я людина, за якими принципами живу, як ставлюся до тих чи інших речей.

У певний момент я зрозуміла, що роблю більше, ніж інші, не тільки в роботі, а взагалі як особистість. Людям цікаво знати подробиці та мої погляди на життя у всіх сферах, що дуже мотивує мене не розслаблятися.

Свою публічність можу пояснити так. Через те, що люди цікавляться моїми поглядами на різні речі, ми знаходимо певні точки дотику, через які на мені проектують еталонні якості, якими самі люди хочуть володіти. Золоте правило «почни з себе» ніхто не скасовував. З дня у день ми самі створюємо своє майбутнє, і важливо розуміти, що наше завтра залежить від нашого сьогодні. Моя активність у соціальних мережах - це комбінація зі створення персонального бренду та хобі. Мені подобається спілкуватися з аудиторією і тим самим я створила собі імідж активної бізнес-леді, яка завжди щаслива поспілкуватися на різні теми.

- Що Вас мотивує та демотивує в житті та роботі?

- Одне з найважливіших правил для мене - завжди залишатися на позитиві. Звичайно, в житті не буває все завжди «як по маслу», і з цим доводиться жити кожний день. Мотивують мене моя команда та сильні лідери, за розвитком яких корисно спостерігати. Найбільше мене мотивують люди, для яких я можу бути прикладом. Також через мою натуру для мене дуже важлива ініціативність. Я завжди намагаюся бути кращою, ніж була вчора, і коли навколо мене люди, які підтримують мої пориви, я заряджаюся енергією ще більше.

Демотиваторів для мене не існує, але є речі, які погіршують мій настрій. Наприклад, фрази «Я не знаю» або «Я не вмію». Для мене такі речі дуже дратівливі. Я не буду вимагати від PR-менеджера виконувати роботу лікаря. Я маю на увазі феномен, коли людина, яка живе у ХХІ сторіччі, не може зробити певне завдання у межах своєї компетенції, маючи доступ до інтернету, книг, журналів тощо. Це за рамками мого розуміння.

Найбільш негативним для мене є, коли я бачу професіоналів, які продають свою чесність за гроші. Бо репутація створюється роками, а руйнується за хвилину.

- Наталіє, як за стільки років практики ви підтримуєте рівень своєї компетенції, щоб залишатися на ринку юридичних послуг?

- У реаліях постійно змінюваної законодавчої бази насправді дуже складно залишатися на рівні, щоб бути конкурентоздатною. Мені допомагають моя самоорганізованість і звички. Не можу спокійно лягти вночі, якщо не зробила всі справи та не зайнялась самоосвітою. Сьогодні існує багато інструментів для самонавчання. Це книги, вебінари, статті науковців тощо. Спілкування з колегами, перейняття їх досвіду. Навіть зі статей у соціальних мережах є можливість виокремити раціональні речі. Постійне змагання з собою - це допомагає мені тримати рівень моїх знань та професіоналізму.

Можу порекомендувати максимально вкладати ресурси в освіту. Інвестиції в знання завжди ліквідні, якщо їх постійно застосовувати та трансформувати у професійні навички. Наприклад, на мене справила велике враження остання книга Євгенія Черняка «Принципы первых» - дуже надихаюча книга про людей, які завжди шукають можливості та знаходять їх. Усе хороше в цьому світі придумане людьми, які хотіли заробити, підприємцями й бізнесменами. Ця книга про них. Про тих, хто кожен день робить цей світ кращим, розвиваючи свій бізнес, створюючи робочі місця і сплачуючи податки. Спростовуючи стереотипи, це не нудні, похмурі капіталісти, у яких в голові тільки гроші. Це цікаві, розумні, харизматичні люди, які, як і кожен з нас, кожен день потребують успіху і шкодують про те, що часу для цього завжди мало. Їх відмінність лише у тому, що всі вони - одержимі своєю ідеєю перфекціоністи. А саме таким буде належати світ майбутнього.

Читайте також: «Ukrainian Women in Law 2020».

- Як ставитесь до негараздів/поразок у роботі (програш справи в суді, невдалі переговори тощо)?

- Ідеальна робота, де ніколи немає проблем, стресу, поганих новин і неприємних розмов, буває, напевне, тільки в фільмах. Будь-яка справа, якою б улюбленою вона не була, пов'язана з періодичними труднощами та невдачами. І насправді складнощі - це нормально, вони свідчать про те, що ви не стоїте на місці та ростете. Але для цього потрібно навчитися під правильним кутом дивитися на проблеми й долати себе та обставини, незважаючи ні на що. Найголовніше - будь-які поразки чи негаразди сприймати як досвід.

Звичайно, я не люблю програвати. Через це я завжди шукаю консенсус у будь-якій ситуації, опираючись на знання та досвід. Зі свого досвіду можу сказати, що впоратися з важкою ситуацією легше, якщо бути до неї готовим. Ніколи (навіть якщо все йде гладко) не переконуйте себе в тому, що ви не можете помилитися, що «поразка» - слово з чужої біографії. Усвідомте і прийміть той факт, що зіткнутися з проблемами або допустити помилку може кожен. Це допоможе вам примиритися з реальністю, коли дійсно щось станеться.

Негаразди та поразки - це частина моєї роботи, і з цим мені доводиться працювати як професіоналу. Особливість моєї роботи - це поєднувати знання фінансової та юридичної сфери для розв'язання проблем платоспроможності. Під час виконання моїх обов’язків дуже часто виникають доволі складні та стресові ситуації, які мені доводиться вирішувати.

Досвід помилок, як це не дивно, потрібен нам і для того, щоб зрозуміти, чого ми хочемо в житті насправді. Тому як тільки переживання відійдуть на другий план і ви зможете міркувати логічно, спробуйте не тільки усвідомити, що було не так у вашій колишній стратегії, а й чого ви по-справжньому хочете тепер. Можливо, провал стався саме тому, що ви реалізували не свій власний життєвий план, а нав'язаний вам ззовні? Багато цілей, які ми приймаємо за свої, при найближчому розгляді виявляються цілями наших батьків, або друзів, або суспільства в цілому, соціуму, що нав'язав нам те, чого треба прагнути. Головне правило негараздів та поразок - це повернути їх таким чином, щоб вийти переможцем, у першу чергу, для себе. Моя перевага - це те, що з кожного негаразду та поразки я роблю висновки і стаю кращою. Свіжий погляд, робота над помилками допомагають мені та моїй команді залишатися в топах на ринку юридичних послуг, керуючи маленькою бутиковою компанією.

GEX_2136_R

- Назвіть три своїх правила роботи в бізнесі.

- 1. Бути відкритим. Це правило допомагає мені не тільки в бізнесі, а і в житті. Відкритість - чудова якість, але вона доречна лише в поєднанні з позитивними емоціями та оптимізмом. Слід пам'ятати, що відкрита демонстрація своєї злості, дратівливості, скарг на проблеми та невдачі навряд чи приверне до вас людей. Саме така якість, як відкритість, дає змогу зрозуміти суть проблеми та знайти спосіб її вирішення.

2. Допомагати, якщо це в межах моїх можливостей. Межі моєї компетенції, звичайно, обмежені, я не зможу консультувати в керуванні літаком, але можу допомогти бізнесу розв'язати його проблеми, з максимальною наполегливістю. Саме це мені диктують мої можливості та навички як професіонала у сфері банкрутства та реструктуризації. Рятування бізнесу та підприємців від проблем - для мене уже важлива частина життя.

3. Завжди викладатися на всі 100 відсотків. Неважливо, спостерігає за вами хтось чи ні. Це правило стосується не тільки мене, а й моєї команди. Люди, за якими треба пильнувати, щоб вони якісно виконували роботу, повинні змінювати професію, на мою думку. Я зібрала поряд з собою людей, які підтримують мої ідеали та погляди, а головне - їх не треба пильнувати, бо вони віддають себе роботі на повну, і я можу розраховувати на них у будь-якій ситуації.

- В чому полягає той заповітний баланс між роботою та сім’єю? Який вигляд має Ваше балансування?

- Баланс між сім’єю та роботою можна підтримувати тільки за допомоги й усвідомленості сім’ї. Особливо важливим я вважаю розділення сімейного життя та роботи. Це дві сторони мого життя, яким я хочу приділяти час, і їх не треба поєднувати. Баланс між роботою та сім’єю - це те, чого батьки справді жадають. Навіть опитування виявляють, що багато батьків прагнуть внести зміни в робочий графік, щоб вони могли працювати більш гнучко, навіть якщо це впливає на оплату, оскільки вони знають, що важливо проводити час з дітьми.

Насправді досягти балансу дуже складно. Ми працюємо в цій країні більше годин, ніж хто-небудь ще в Європі. Тому великі шанси, що коли батьки України нарешті приїдуть додому, вони не матимуть енергії для гри в футбол у парку чи боротьби з домашнім завданням з математики, що чекає на кухонному столі. Внесення змін у робочий графік - це хороший крок. Навіть якщо ви не можете або не хочете зробити великих змін, деякі невеликі кроки, найдрібніші зміни в рутині можуть вашим дуже допомогти дітям і вам. Моя сім’я розуміє, що моя робота доволі складна та потребує великої компетентності, тому завжди підтримує мене. Завдяки цьому я налаштувала свій графік так, щоб спокійно працювати і насолоджуватися сімейним життям. 

- Як встигати все та залишатись енергійною?

- Завжди мислити позитивно. Вчора залишиться у минулому, а ваше позитивне мислення робить ваші дні яскравими. Спортивний дух - основа успіху в бізнесі. Шлях до домінування і цінності осягнення успіху надто схожі, щоб не проводити паралель. Віра в себе, у свої сили, у свій шлях і свій результат. Відкритість і залученість. Перебувати в реальності. Утримувати тут і зараз. Шукати слабкі сторони опонента і використовувати вдалий момент. Адаптуватися до будь-яких обставин. Зберігати маневровість. Вибудовувати стратегію. Керувати емоціями. Дотримуватися правил безпеки і розуміти наслідки їх порушення. Відповідати. Не відволікатися на дрібні проблеми. І пам'ятати: сильні - з гідними, слабкі - з доступними.

Підвищення вашої енергії та витривалості важливе на багатьох рівнях. Вибір, який ви зробите сьогодні, визначатиме життя, в якому ви будете жити завтра. Ми живемо в епоху бездіяльності. Подумайте, скільки часу ви витрачаєте на недоцільні речі. Наприклад, що ви зазвичай робите протягом тривалого часу, поки перебуваєте перед екраном? Ви, мабуть, сидите і їсте. Доктор Нік Найт писав про бездіяльність і про те, як наша культура ліні вбиває нас. Він зауважив: «Так, фізична бездіяльність має свої цінники. Це пов'язано з розвитком хронічних проблем зі здоров’ям, таких як захворювання серця, діабет, ожиріння, депресія, недоумство та рак. Це може змусити нас почувати себе погано, винуватими та розчарованими, заспокоївшись лише незмінною нагородою бездіяльності - комфортом і відпочинком без стресу».

- Якому відпочинку надаєте перевагу?

- Найкращим для мене є мікс з активного та пасивного відпочинку. Правильна релаксація - ключ до хорошого здоров'я і позитивного настрою.

Існує два основних види відпочинку: активний і пасивний. Багато хто з нас вибирає пасивний відпочинок після тривалих годин роботи. Це означає, що прийшовши додому, ми вечеряємо, читаємо який-небудь журнал, дивимося телевізор, виконуємо дрібну домашню роботу, а потім, будучи абсолютно втомленими, йдемо спати. Однак є багато інших, більш цікавих і захоплюючих способів відпочинку. Виходити з друзями або колегами в кіно чи ресторан - здається, непоганий спосіб провести вечір. Це може бути прогулянка по місту, вечір боулінгу, катання на ковзанці, гра в теніс, відвідання тренажерного залу тощо.

Психологи кажуть, що активні способи релаксації корисні для здоров'я як фізичного, так і психічного. От чому деякі люди повертаються додому запівніч. Інші ж вважають за краще відкладати такі заходи до вихідних або відпустки. Точніше, більшість людей віддають перевагу пасивним вечорам у будні дні, а у вихідні йдуть гуляти з друзями. Це логічно, тому що під час робочого тижня вони занадто втомлені, щоб думати про якусь рухливу активність.

Що стосується мене, то я вважаю за краще комбінувати активний і пасивний відпочинок. Заняття фітнесом зранку та перегляд фільмів з сім'єю ввечері. У вихідні я, звичайно ж, вибираю активну діяльність: катання на лижах взимку, їзда на велосипеді та теніс - влітку. А під час робочих днів я з радістю ввечері після прогулянки вмикаю вебінар та за чашкою кави роблю нотатки. Під час відпустки я теж міксую активний і пасивний відпочинок. Це може бути відвідання історичних світлин у поєднанні з релаксом на березі моря. Варто проводити свій відпочинок з користю для себе. Жінка, яка розвивається, удосконалюється та має стійку життєву позицію, робить життя оточуючих більш гармонійним як в особистому житті, так і в бізнесі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати