Основні помилки, яких припускаються сторони, виникають через елементарне небажання прочитати Кодекс
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Оцінкою практики застосування норм Кримінального процесуального кодексу України, що діє вже понад рік, з «Юридичною газетою» поділилася партнер Юридичної фірми «Гвоздій та Оберкович» Анжеліка Сицько
Як відомо, уже понад рік діє новий Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – КПК України). Як склалася практика використання його норм? Яка Ваша особиста думка з приводу документа? Як часто працівники правоохоронних органів порушують норми КПК?
На мій погляд, новий Кодекс розставив на свої місця усіх учасників кримінального провадження, чітко обумовивши роль кожного. Кодекс виключив непрофесійних гравців з поля (про підозрюваного та потерпілого не йдеться) і назвав речі своїми іменами: захисником виступає лише професійна особа – адвокат, сторону обвинувачення представляють професійні особи – слідчий, прокурор і представник потерпілого фізичної особи – також професійний адвокат.
Виникають абсолютно резонні питання: а чи підвищився професійний рівень сторони захисту та сторони обвинувачення після введення нового Кодексу і чи менше стало порушень норм КПК з боку цих учасників? Відповідь на ці запитання дуже проста: професійний рівень – річ особиста. Хто раніше слідкував за обсягом власних знань – той слідкує до сьогодні, хто раніше не бажав нічого порушувати – той і не буде нічого порушувати, хто діяв нахрапом – той не змінює свою тактику й дотепер.
Ознайомлюючись із оприлюдненою для загального доступу судовою практикою, можна дійти висновку, що основні помилки, яких припускаються сторони, виникають через елементарне небажання прочитати Кодекс. Як то: з боку обвинувачення – «не допущу захисника у справу, тому що в мене виникають сумніви з приводу обставин укладення із захисником договору, бо підозрюваний у розшуку»; з боку захисту – «оскаржую в суд відмову слідчого у задоволенні клопотання про проведення слідчої дії, хоч навіщо така слідча дія потрібна – пояснити не можу».