![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однією з нагальних проблем національної судової системи, на якій неодноразово наголошували вітчизняні та закордонні фахівці, продовжує залишатись система виконання судових рішень. І хоча де-юре виконавча служба не підпорядковується володільцям мантій, її дії (або ж бездіяльність) призводять до різкого падіння рейтингів довіри суспільства до правосуддя через неможливість дочекатись на його кінцевий результат.
Основними причинами поганої результативності роботи виконавці вважають низьку мотивацію та бідність боржників, які просто не мають майна, котре можна було б реалізувати. А ось експерти визначальним фактором вважають корупцію, через яку арештоване майно реалізовується вибірково, та й то лише серед обраних осіб. Принаймні такі зауваження лунали у бік виконавців до моменту створення системи електронних торгів «СЕТАМ».
Проект, ініціатором якого виступила держава, являє собою електронний майданчик, що дозволяє не лише реалізувати будь-які активи, а й залучити максимальну кількість потенційних покупців із будь-якого куточку держави. Чи стала «СЕТАМ» пігулкою проти корупції? Скільки коштів вона принесла державі за менш ніж пів року свого функціонування? Та чи дійсно немає майна, яке б неможливо було реалізувати? Про це та про інше розповідає в. о. генерального директора державного підприємства «СЕТАМ» Віктор Вишньов.
Як забезпечити прозорість електронних торгів, та скільки можна заробити на арештованому майні, розповідає Віктор Вишньов.
- Вікторе Михайловичу, звідки виникла ідея створення «СЕТАМ»?
- «СЕТАМ» – це система електронних торгів арештованим майном. Ця ініціатива була юридично оформлена ще у 2014 р. Практично з нуля був створений електронний майданчик з торгівлі арештованим майном. До цього такою реалізацією займались торговельні організації, на роботу яких було дуже багато нарікань стосовно місця проведення торгів, оцінки майна тощо. Основна проблема полягала у тому, що про проведення подібних аукціонів знало досить невелике коло осіб, яким і діставались виставлені лоти майже за безцінь.
З метою побороти корупцію у зазначеній царині, було прийняте рішення про створення електронної платформи, яка дала б можливість не просто реалізувати майно, а й враховуючи те, що реалізація відбувається шляхом аукціону, отримати за нього найбільшу ціну для максимального задоволення потреб усіх учасників цього процесу та гранично погасити борги.
- Відомо, що навколо попередньої системи реалізації арештованого майна ходили чутки про непрозорість та корупцію. Чи вдалось «СЕТАМ» впоратися з цими вадами?
- Я вважаю, що проблема з корупцією у форматі процесу реалізації на сьогодні вирішена. Система відкрита, прозора, дає можливість будь-якій особі взяти участь у торгах. З будь-якої куточку України, де є доступ до Інтернету, можна зареєструватися на сайті та взяти участь в аукціоні. Вся інформація, яку ми отримуємо від територіальних підрозділів департаменту державної виконавчої служби, вноситься у дуже короткий строк, оскільки ми обмежені у часі процедурою. Тому немає ніяких «зависань» майна, яке б продавалося хтозна де.
Крім того, нами постійно ведеться моніторинг для того, щоб протидіяти можливим махінаціям з боку ринку. У нас впроваджений механізм особливої ставки. Він слугує запобіжником проти виникнення ситуацій, коли у торгах беруть участь три учасники: двоє з них набивають ціну, перший ставить стартову ставку, потім перші два відмовляються від ставок, втрачаючи при цьому гарантійний внесок 5% від вартості майна, однак це дає можливість іншому учаснику придбати актив за стартовою ціною. Встановлення особливої ставки передбачає, що один учасник торгів може один раз поставити особливу ставку у розмірі будь-якої суми, вище стартової. По суті, це кінцеве слово на торгах, яке означає, що особа готова придбати актив за визначену нею ціну. Таким чином можна нівелювати можливість «нагнати» ціну та перекрити доступ іншим особам до процесу торгів.
- А чи не обмежуєте Ви таким чином права споживача, який готовий торгуватись за майно у межах певної суми?
- Ніхто не обмежує покупців. Після озвучення особливої ставки учасник торгів може підіймати ціну, і якщо вона перевищить його особливу ставку, остання не буде враховуватися. Для нас важливо зберегти тонкий баланс між задоволенням потреб з реалізації майна за найбільшу ціну та задоволенням потреб покупців з позиції співвідношення ціни активу та його якості.
- Однією з проблем попереднього механізму торгів було штучне заниження або завищення ціни майна заінтересованими особами. Чи вдалось «СЕТАМ» подолати цю проблему?
- Річ у тім, що до початкової ціни активу ми не маємо жодного стосунку. Її визначає сертифікований суб'єкт оціночної діяльності, який запрошується виконавцем, або сам виконавець, якщо мова йде про малоцінне майно. «СЕТАМ» є торговою оболонкою, яка дає можливість реалізовувати майно. Ми отримуємо готовий пакет на певний актив і не маємо можливості впливати на процес його оцінки.
Зі свого досвіду можу сказати, що ціна на деякі активи дійсно є завищеною, і навіть після наступних уцінок робить це майно нерентабельним. На зазначене ми регулярно звертаємо увагу. Адже, на моє переконання, чим нижче стартова ціна, тим більше буде зацікавленість осіб у купівлі певного активу. У нас неодноразово були випадки, коли ціна зростала на 50%, 100%. Наш рекорд – перевищення стартової ціни у 5 разів. Так, один наш лот виставлявся за 450 тис. грн, а в результаті був проданий десь за 2,5 млн грн.
Дійсно, чим нижча ціна, тим більше осіб захочуть взяти участь у торгах і тим більше вони торгуватимуться. Це правило аукціону.
- Колись працівники нашої редакції переглядали пропозиції, виставлені у «СЕТАМ». Цікаво, що за 1-2 грн покупці можуть придбати старі мобільні телефони, комп’ютерні миші, шпильки, комікси тощо. Чи є обмеження щодо майна, яке може потрапити у базу системи? І наскільки може бути рентабельним непотріб?
- На «СЕТАМ» продається все, що передає виконавча служба. Це може бути будь-яка дрібниця. У нас навіть є список курйозних лотів, на кшталт саморобних флешок або торішніх ялинок. Водночас, є і досить великі об’єкти – цілісні майнові комплекси, промислові об’єкти, квартири, об’єкти нерухомості, автомобілі та ін. Відповідно до закону, ми ні від чого не відмовляємося. У нас є витрати на зберігання арештованого майна, однак внесення відомостей чи то про шпильку, чи то про будинок, з технічної позиції, різниці немає.
- А чи немає у покупців негараздів з отриманням придбаного. Наприклад, на одному з тематичних заходів обговорювалась проблема сплати ПДВ…
- У нас приведена оцінка вартості майна без ПДВ. Якщо суб’єкт є платником ПДВ, то він отримає податковий кредит лише у розмірі ПДВ на винагороду організатора торгів. Однак проблема, яку підіймали експерти, стосується безоплатної передачі майна. Майно конфісковане в дохід держави, яке не було реалізоване протягом 3-х торгів, підлягає безоплатній передачі визначеним законом суб’єктам. Це можуть бути військові частини, благодійні фонди, дитячі будинки, різного роду соціальні організації тощо.
З приводу долі непридбаного майна збирається спеціальна комісія, до якої входять представники від виконавчої, фіскальної, митної служб та органів місцевого самоврядування. Комісія визначає майно, яке підлягає безоплатній передачі та приймає рішення про розміщення відповідної інформації на нашому сайті. Зазначені відомості перебувають у відкритому доступі 1 місяць, протягом якого згадані організації можуть подати заявки на майно. З цих заявок обираються ті, кому майно буде передане. Наприклад, нещодавно військовій частині у Волинській області був переданий автомобіль, який піде на потреби АТО. З боку держави подібна ініціатива може бути відчутною допомогою.
Звісно, навіть при безоплатній передачі саме майно не звільняється від ПДВ. Ми обговорювали цей момент з державною фіскальною службою і дійшли висновку, що зарадити проблемі можна лише на законодавчому рівні. Зараз до Верховної Ради направлений відповідний законопроект, яким пропонується звільнити від ПДВ майно, що підлягає безоплатній передачі. Будемо сподіватись, що парламентарі його підтримують.
- А як щодо продажу землі?
- Продаж землі, дійсно, є проблемним для виконавчого провадження. Річ у тім, що він опосередковується низкою нюансів. Наразі земля реалізується за правилами, закріпленими у Земельному кодексі України. ЗК розроблявся без урахування створення електронної системи торгів, тому ці правила прописані під торги «з голосу» і регламентують процес аж до кількості ударів молотком. Очевидно, що після запровадження електронних торгів ці правила є застарілими та вимагають серйозних змін. Сьогодні ми активно обговорюємо окремі моменти організації процедури з відповідними департаментами. Однак, зрозуміло, що без законодавчих змін обійтися не вдасться.
Єдиний вихід, який ми поки бачимо, і який сьогодні знаходиться у правовому полі, полягає у продажі землі, як приналежного до будинку, розташованого на ній. Такий підхід зрушив великий пласт проблем, особливо важливий для банків, в яких у заставах та у виконанні було багато котеджів або будинків у регіонах, що лежали мертвим вантажем, і нічого з цим не можна було зробити. Запровадження зазначеного механізму можна віднести до заслуг «СЕТАМ».
- Ви розповідаєте про численні переваги «СЕТАМ». Але про що нам говорять цифри? Чи є статистичні данні про кількість проданого майна та суми погашених боргів, які дозволили б порівняти результативність торгів «з голосу» та електронного аукціону?
- ДП «СЕТАМ» було створене у серпні, а почало адмініструвати систему лише з 25.10.2015 р. По суті, ДП «СЕТАМ» працює 5 місяців. За цей час сума проданого майна склала 400 млн грн Відомостей про те, скільки грошей було отримано за час роботи торгів без електронного режиму, у нас немає.
З-поміж наших досягнень та переваг хочу відзначити наступне. В середньому, ціна товару, якщо аукціон завершується з підвищенням ціни, зростає на 50%. За час роботи ми стабільно показуємо високий рівень продажів. При цьому вся система майже нічого не коштує державі, оскільки є комерційним підприємством і забезпечує себе завдяки винагородам, які ми отримуємо як організатор торгів. До того ж за період функціонування ДП «СЕТАМ» вже встигло отримати певний прибуток, з якого були сплачені податки.
- Тобто загалом усе добре. Однак відомо, що у «СЕТАМ» досить жорстка конкуренція…
- У кінці грудня 2015 р. ми були акредитовані в якості одного з торговельних майданчиків для реалізації майна банків, які ліквідуються через Фонд гарантування вкладів. На сьогодні за цим же параметром акредитовано близько 50 торгових майданчиків, приблизно 30 з яких є електронними. Звісно, на цьому ринку досить жорстка конкуренція.
Наразі ми ведемо роботу із залучення нових замовників, оскільки не бажаємо зупинятися на торгівлі лише арештованим майном. Система дозволяє налаштувати правила торгів під будь-які вимоги споживача. Крім акредитації, у Фонді гарантування нами підписаний договір з Фондом державного майна, і зараз ведеться акредитація «СЕТАМ» в якості електронного майданчику для продажу об’єктів малої приватизації.
До того ж на підписанні знаходиться договір з Державним сховищем дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, відповідно до якого ми зможемо реалізовувати майно, що знаходиться у цьому сховищі. Це майно не реалізовувалося протягом останніх 7 років, і ми сподіваємося, що подібна реалізація дозволить залучити додаткові кошти до державного бюджету. Це можуть бути значні суми.
Також ми активно працюємо над залученням інших клієнтів. Наша мета – продавати майно, яке може бути реалізоване державою. Ми готові до будь-якого подібного майна. На сьогодні ми почали для себе відкривати ринок торгівлі борговими зобов’язаннями Фонду. Якщо спочатку ми розуміли, що це важко та не властиво через певну специфічність сфери, то наразі ми вже маємо перші результати, не бачимо у цьому проблеми й далі просуваємося у цьому напрямку.
Варто зауважити, що на сьогодні ринок реалізації майна достатньо хаотичний. Покупці не завжди отримують інформацію про активи, що виставляються на продаж, скажімо, тим же Фондом гарантування. Вони реалізуються на величезній кількості бірж, а щоб відстежити усі інформаційні потоки, повинні утримувати цілий штат юристів. Ми ж намагаємося не лише максимально відкрити процедуру торгів, а й робимо зручні умови для споживачів. Наприклад, торги майном Фонду у нас провадяться з 9 години ранку до 18 години вечора з можливістю подовження, що можуть забезпечити не всі біржі. Крім того, як я вже казав, у нас є особлива ставка, яка убезпечує від зловживань з боку учасників торгів.
Зазначене дозволяє нам оперувати досить великою клієнтською базою – щомісяця наш сайт має приблизно 100 тис. унікальних заходів. Ми готові працювати з великим об’ємом активів. У нас є філіали по всій країні.
- По всій країні? А конкретніше.
- «СЕТАМ» включає 22 філіали у 22 регіонах, в яких працює близько 160 осіб.
- А чи були філіали у Криму та на сході країни? Чи торгуєте майном, що знаходиться там?
- У нас не було філіалів на Сході або у Криму, тож нам не довелось вирішувати проблему з провадженням діяльності на цих територіях. Щодо неокупованих територій ми прийняли рішення приймати пакети. Взяти майно на зберігання достатньо проблематично, так само, як і гарантувати його збереження (по всій Україні ми відповідаємо за майно, яке зберігається у нас на складах). Однак, виставляти пакети на реалізацію ми можемо. Ми погодилися з тим, що філіали у сусідніх областях будуть приймати ці пакети та виставлятимуть їх на реалізацію. Наразі діяльність виконавчих служб у тих регіонах «зависла» через неможливість реалізувати майно. У Фонді гарантування вкладів ми торгуємо навіть тими об’єктами, які знаходяться на окупованих територіях. Ми не можемо відмовити від прийняття пакету на ці об’єкти. Також виставляються на продаж і об’єкти в Криму, однак реальна їх реалізація сьогодні практично неможлива.
- Ваша активність є надзвичайною. Можливо, через це «СЕТАМ» закидають намір у монополізації ринку продажу арештованого майна?
- Дійсно, «СЕТАМ» називають монополістом, однак ці обвинувачення не варто вважати справедливими. Нещодавно на круглому столі Фонд гарантування надав статистику, згідно з якою до «СЕТАМ» було передано майна на суму близько 700 млн грн із загального обсягу у 6 млрд грн.
Відзначу, що на сьогодні майно, яке реалізується Фондом, частково знаходиться на рефінансуванні в Національному банку України. НБУ, як заставодержатель, має право поставити свої умови продажу. Вони вправі обрати «СЕТАМ» в якості майданчику, на якому цей продаж проводитиметься.
На мою думку, це досить логічно, адже це державне підприємство, засноване Мін’юстом, яке має зрозумілу структуру, уставний капітал і готове відповідати за свої дії. Зауважу, що поки діяльність системи ні в кого не викликала зауважень.
- Але ж відомо, що система є учасником близько 100 судових проваджень…
- Це правда. Проте в них «СЕТАМ» виступає переважно у якості третьої особи, оскільки ми не маємо повноважень на перевірку документів, які подаються виконавцем. До того ж програними є лише 2 справи за торгами, де сплинув строк чинності оцінки майна. Я розумію, що Фонд гарантування вкладів створив величезний ринок реалізації активів. До нього увійшли багато учасників, і я можу зрозуміти їх невдоволення, що виникло тоді, коли на ринок зайшов ефективний державний старт-ап в ІТ-сфері.