24 листопада 2015, 13:48

«На якомусь етапі побудови кар’єри амбіції варто відкинути»

Опубліковано в №46(492)

Андрій Пронченко
Андрій Пронченко «PwC Legal Україна, АО» керуючий партнер

Про переломні моменти в юридичній кар’єрі, професійний розвиток та створення Адвокатського об’єднання «PwC Legal» розповів «Юридичній газеті» Андрій Пронченко, партнер юридичної практики «PwC».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- Пане Андрію, наразі Ви очолюєте найбільшу, і без перебільшень, найуспішнішу юридичну практику серед компаній «великої четвірки» в Україні. Розкажіть, як починалася Ваша кар’єра та яким був шлях до успіху?

- Бажання стати юристом з’явилося у мене лише на третьому курсі університету, тоді я здобував філологічну освіту, навчаючись у Горлівському Інституті іноземних мов. У 19 років я зрозумів, що не хочу займатися вчителюванням або перекладами з англійської. На той час (у 1999 р.) фах юриста ставав дедалі популярнішим, та я і сам відчував схильність до цієї професії. Тому і вступив до Донецького юридичного інституту МВС України, який спеціалізувався, зокрема, на підготовці юристів у сфері господарського права.

Моїм першим робочим місцем став рідний «almamater» – Горлівський інститут іноземних мов, прийшов де я займав посаду юрисконсульта й за 2 роки виріс до керівника юридичного відділу.

Йшов 2007 р.– рік економічного зростання, – повітря було насичене змінами та можливостями. Саме цей рік став переломним для моєї кар’єри. На той час я вже мав дружину, доньку, зміг реалізувати себе як фахівець та ефективний управлінець. Але, водночас, було чітке розуміння відсутності перспектив для росту. Я не хотів обмежувати свій подальший професійний розвиток юридичним фахом, для мене було принциповим використанням у роботі англійської мови. У столиці було значно більше можливостей, тому я приїхав до Києва. Серед десятків інших компаній, я направив своє резюме у «PwC», пройшов декілька співбесід та тестувань і був запрошений на посаду молодшого юриста 2-го року. У 28 років, незважаючи на мій чималий досвід роботи та керування юридичним відділом з 4-х фахівців, у «PwC» мені запропонували посаду на рівні фахівця-початківця, який лише минулого року закінчив ВНЗ. Для кого-небудь іншого це могло б бути ударом по самолюбству, але я й досі рад задоволений тим, що зробив тоді правильний вибір, змусивши себе мислити стратегічно та зміг вчасно опанувати свої амбіції. Так, з найнижчої щаблинки почався мій шлях угору в «PwC».

- Великі міжнародні компанії, як правило, висувають високі вимоги до своїх співробітників, покладаючи чималу відповідальність та надаючи необмежені можливості для розвитку. Тому часто доводиться чути про наявність значної конкуренції між співробітниками. Як особисто Вам вдалося так швидко дійти до рівня директора?

- Гадаю, тут дався взнаки не лише професіоналізм, але й допоміг випадок. Цінність отриманого досвіду роботи в юридичному департаменті ВНЗ, звісно, не можна недооцінювати, але об’єктивно мені бракувало досвіду роботи з клієнтами з бізнесу. Проте в мене були талановиті вчителі – старші партнери та підтримка хорошої команди колег-професіоналів. Важливу роль зіграла моя наполегливість, адже інколи доводилося працювати понад 15 годин на добу. Все це допомагало мені здійснювати так звані «doublejump» («подвійні стрибки» – прим. ред.) у рамках компанії, просуваючись форсованими темпами по внутрішній структурі грейдів співробітників.

Як вже було сказано, своєму успіху я завдячую ще й випадку. Так, в якийсь період, у департаменті  з 2-хстарших юристів та 4-хюристів лишилися лише я та мій колега, який на той момент мав більший досвід та керував проектами. В цей час ми отримали від клієнта (українського представництва міжнародної компанії)  достатньо великий проект. Мій колега поїхав у відрядження, тому опікуватися проектом я мав самостійно. Це був професійний і доволі серйозний виклик, враховуючи як вартість проекту, так і його складність. Питання стосувалося нарахування клієнтові додаткових зобов’язань з боку податкової інспекції. Фактично, це був податковий спір, але на той час у «PwС» не було практики врегулювання спорів. У юридичній практиці «PwС» була сильна експертиза щодо податкових питань, але до цього кейсу ми не мали досвіду представництва інтересів клієнтів у судах. Я побачив у цьому виклик і можливість і себе, і для фірми. Так народилася ідея створення практики податкових спорів, яку я згодом очолив.

- Чим зумовлене створення Адвокатського об’єднання «PwC Legal» як окремої юридичної особи в рамках українського офісу «PwC»?

- Під час кризи 2013 р. попит на послуги зовнішніх консультантів суттєво зменшився. Аби лишатися конкурентоспроможними, юридичним фірмам потрібні були нові продукти та інноваційні підходи в обслуговуванні клієнтів. З колегами-однодумцями ми увійшли до складу ініціативної групи, яка обґрунтувала необхідність виокремлення напрямку юридичних послуг із загальної структури «PwC» та створення окремої юридичної особи – Адвокатського об’єднання «PwC Legal». Робота у форматі АО дозволила нам чітко позиціонувати себе на ринку, глибше зосередившись на захисті бізнес-інтересів наших клієнтів.

- «PwC Legal» працює як самостійна юридична одиниця з січня 2015 р. Чи аналізували Ви вже наскільки це прибутковий/перспективний напрямок у рамках української групи «PwC»?

- За внутрішньою структурою компанії, юридичний та податковий напрямки фірми об’єднані, утворюючи підрозділ «Tax and Legal Services» (TLS). За перші 10 місяців цього року внесок з боку «TLS» до загального доходу «PwC» склав близько 30%. Внесок юридичного напрямку у доходи TLS становить 45%, при цьому отриманий дохід на одного співробітника відділу є найвищим серед усіх підрозділів «PwC» Україна.

Ми маємо амбітні плани зростання, які корелюють із нещодавно ухваленим стратегічним рішенням «PwC», щодо якого юридична практика визнається пріоритетним напрямком для подальшого розвитку в рамках загального портфелю послуг на глобальному та регіональному рівнях.

- У чому принципова відмінність між «PwC Legal» і міжнародними або ж вітчизняними юридичними фірмами, що працюють у форматі «fullservice»?

- Ми так само позиціонуємо себе як «fullservice lawfirm» («фірма, яка надає повний спектр юридичних послуг» – прим. ред.), адже працюємо з усіма питаннями, які можуть виникнути у компанії клієнта з будь-якої індустрії. Від самого початку ми маємо конкурентну перевагу, адже працюємо під відомим брендом однієї з компаній «великої четвірки». Так, «PwC» завжди асоціюється з досконалою репутацією та бездоганною якістю послуг. З одного боку, це допомагає у комунікаціях з клієнтами, яких не потрібно зайвий раз переконувати у якості нашої роботи, з іншого – накладає зобов’язання відповідати високим стандартам роботи «PwC». Фактично, ми єдина на українському ринку юридична фірма, яка надає послуги у форматі «One shop stop solution». Так, за потреби, ми можемо вирішити будь-яке питання, яке виникає у бізнесу, долучивши до роботи над клієнтськими задачами не лише досвідчених юристів та адвокатів, але й податкових фахівців, аудиторів, бізнес-консультантів. Ми багато працювали, аби вийти за звичні рамки надання юридичних послуг та навчитися мислити не лише як юристи, але й добре розуміти бізнес-потреби клієнта.

- Яка галузева спеціалізація фірми?

- Наш досвід дозволяє працювати з абсолютно усіма індустріями. Аналізуючи портфоліо клієнтів за останній рік, ми побачили, що 20% наших клієнтів – з автобізнесу, стільки ж – з IT, по 15% припадає на компанії з фармацевтичної галузі та на банківський сектор (зокрема, питання банківського компалаєнсу).

- На які напрямки юридичних послуг, за Вашими спостереженнями, наразі найбільший попит на ринку?

- Бізнес досі відчуває тиск з боку державних органів. Останнім часом нас запрошують долучитися до розв’язання спорів між компаніями та ДФСУ, АМКУ. 50% членів нашої команди є адвокатами. При цьому характерно, що нашій команді все частіше вдається вирішувати спори у досудовому порядку. Також актуальними є питання реструктуризації бізнесу, створення більш простих в управлінні та менш адміністративно обтяжливих бізнес-одиниць. У тренді лишаються трудові спори. Набирає обертів попит на послуги з комплаєнсу. Передусім, мова йде про дотримання вимог конкурентного, антимонопольного законодавств, FATCA та AML.

- Пане Андрію, розкажіть, як потрапити до команди «PwC Legal»?

- Ми оцінюємо кандидатів не лише за досвідом роботи та технічними знаннями, адже переконалися, що ті, хто бездоганно складає тести з фаху та логіки, не завжди виявляються продуктивними співробітниками. Ми «полюємо» на smart-особистостей. Більше шансів отримати «joboffer» мають ті кандидати, які під час співбесіди зможуть розкрити свої особисті якості та переконати, що вони мають усі завдатки для подальшого розвитку в компанії. Як роботодавець я зацікавлений в амбітних співробітниках, які шляхом власного вдосконалення та росту сприятимуть розвиткові бізнесу. Я переконаний, що загальний успіх фірми складається з індивідуального успіху кожного окремого юриста.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати