– Пане Артеме, передусім, вітаю Вас з тим, що Ви потрапили до рейтингу «ТОП-100 кращих юристів України» та були визнані одним з провідних юристів у практиці морського права! Чи стали для Вас несподіванкою результати дослідження?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
– Дякую за вітання! Цьогорічний рейтинг ТОП-100, проведений командою «Юридичної Газети», вразив мене двома речами. По-перше, до рейтингу потрапило багато нових імен. Це молоді та амбіційні юристи, які не бояться серйозних викликів і заявили про себе участю у складних проектах та резонансних судових справах. По-друге, у порівнянні з минулими роками, в рейтингу стало менше юристів з регіонів.
Що стосується «морського юридичного пулу», то він майже не зазнав змін. Адже морське право є однією з найскладніших галузей, де потрібні не лише базові юридичні знання, але й вільне володіння англійською мовою та досконале розуміння майже півсотні чартерів, якими морська спільнота користується протягом останніх 20-30 років. Тому швидко стати морським юристом поки що нікому не вдалося.
– Розкажіть, як Ви стали морським юристом? Це була дитяча мрія чи все вирішив випадок?
– Якщо чесно, в дитинстві я мріяв стати водієм вантажівки, яка розвозить людям хліб (сміється – ред.), а про юридичну професію замислився лише у 9-му класі. Я готувався до вступу в Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого у Харкові, але в останній момент вирішив їхати до Одеси. У 2003 р., навчаючись на 3-му курсі Одеської юридичної академії, я взяв участь у Стипендіальному конкурсі ЮФ «АНК» та здобув перемогу. Я отримав можливість пройти стажування у фірмі під час літніх канікул.
Моїм куратором був Леонід Антонєнко, який познайомив мене з першими морськими справами. Добре пам’ятаю, що однією з перших справ була справа про морську іпотеку прогулянкового катера, який не змогли поділити колишні бізнес-партнери. Згодом Олександр Миколайович Кифак запропонував мені посаду молодшого юриста. Відтоді я із задоволенням працюю в АНК.
– Ви очолюєте практику морського права. Які кейси та угоди Ви супроводжуєте?
– Наша команда морських юристів консультує судновласників та менеджерів, P&I клуби та страхові компанії, морських агентів та крюїнгові компанії. Більшість морських справ, у яких ми беремо участь, пов’язані із затримкою суден в українських портах. Причини можуть бути різними: порушення митних або прикордонних правил, забруднення портової акваторії, інциденти за участю членів екіпажу та навіть контрабанда наркотиків. Будь-яка затримка судна вимагає негайної реакції та участі морських юристів, тому ми працюємо в режимі 24/7.
Також клієнти звертаються до нас у разі купівлі-продажу суден та морських яхт, отримання фінансування під заставу флоту, арешту суден для забезпечення морської вимоги та з інших морських питань. Окрему групу складають справи, пов’язані з інцидентами за участю українських моряків за кордоном. Мова йде про так звані personal injury claims, loss of life and disability compensations. У таких справах ми допомагаємо страховим клубам, судновласникам та крюїнгам врегулювати конфлікт з моряком та його родиною, не звертаючись до суду.
– Ваш професійний досвід вже сягнув 15 років. Які справи запам’яталися Вам найбільше?
– На початку моєї кар’єри (у 2004 р.) я входив до групи юристів АНК, яка представляла інтереси найбільшого кредитора Чорноморського морського пароплавства – це була компанія Castrol Marine Oil з Гамбурга. Спочатку нам довелося підтвердити борг ЧМП перед нашим клієнтом в усіх судових інстанціях України, а вже після цього Castrol був визнаний конкурсним кредитором у справі про банкрутство. Цікаво, що суд і досі розглядає справу про банкрутство ЧМП!
Разом із колегами я виступав юридичним радником страхової компанії у відомій справі, пов’язаній із зіткненням українського буксира «Neftegaz-67» з китайським танкером «Yao Hai» у водах Гонконгу у березні 2008 р. Врегулювання цього страхового випадку тривало майже 10 років. До справи долучилися морські юристи з Гонконгу, Китаю, Великобританії, України та Росії.
Ми представляли інтереси судновласника та страхового клубу т/х «Theresa Success» у справі про розлив пальмової олії в порту «Южний» влітку 2013 р. Цю справу вважаю справжнім морським прецедентом, адже в багатьох юридичних питаннях вона стала унікальною. Я знаю, що багато морських юристів слідкувало за її розвитком впродовж 5-ти років. Так чи інакше, за нашими спостереженнями, кожна третя аварійна морська подія, яка трапляється в українських портах або територіальних водах України, проходить через офіс АНК.
– Розкажіть про свою команду. Хто Вам допомагає?
– Я вже неодноразово наголошував, що моє потрапляння до рейтингу «Вибір клієнта – 2018» є результатом командної роботи АНК. Тому я щиро дякую колегам, які разом зі мною працюють у практиці морського права – це адвокати Сергій Неділько та Ніна Костюк. Звісно, наш успіх не був би можливим без щоденного натхнення, унікальних юридичних порад та підтримки від нашого керуючого партнера, адвоката Олександра Кифака, який вже 22 роки поспіль очолює одну з кращих юридичних команд України та завжди надає цінні юридичні й життєві поради.