У стандартах якості юридичного консалтингу все важливо: від методології формування позиції у справі до алгоритму роботи кур'єра під час подання документів слідчому органу. Так вважає Денис Бугай, партнер-засновник VB partners, керівник практики White-Collar Crime. У своєму інтерв'ю він розповів про складові успіху бутикової компанії на юридичному ринку, які умови є найбільш сприятливими для зростання команди, а також чому WCC-практика не приживається у full service компаніях
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Денисе, компанія VB partners в цьому році стала фірмою року в практиці кримінального права. В чому секрет її успіху? Що потрібно було змінити, щоб досягти таких результатів?
— Наша перемога — це результат останніх років роботи. Особливо приємно, що це визнання за результатами опитування саме колег з ринку та думки авторитетного дослідження Best Lawyers. Понад 5 років тому ми змінили стратегію, фактично відмовившись від класичної моделі компанії full service та обравши формат юридичного бутика з такими спеціалізаціями: WCC, транскордонні та корпоративні розслідування, судові спори. Однак для досягнення дійсно масштабних цілей замало провести стратегічну сесію та оголосити себе WCC-бутиком. Визначні перемоги вимагають відповідних зусиль.
Я виділяю кілька ключових передумов нашого успіху. По‑перше, це команда екстрапрофесіоналів, які об'єднанні єдиною метою та цінностями. Саме спільність мети та цінностей є запорукою синергії, яку забезпечує фірма як команда, а не просто об'єднання юристів. Ми будуємо команду-зірку, а не команду зірок.
По‑друге, високі стандарти якості та ідеально відпрацьовані бізнес-процеси. Всі етапи є важливими: від методології формування позиції у справі до алгоритму роботи кур'єра під час подання документів слідчому органу. Безкомпромісність у питаннях якості та певна маніакальність — це наші ключові вимоги.
По‑третє, відданість інтересам клієнтів, щирість намірів, жага досягати успіху, постійне бажання самовдосконалення та відточування правої позиції. Така проактивна професійна позиція має бути спільною для всіх членів команди (від юридичного секретаря до партнера-засновника). Це драйв! Це хімія, рецепт якої неможливо описати словами.
— Наскільки складно бутиковій компанії конкурувати з юрфірмами повного циклу?
— Конкуренція у практиці зростає, відкриття напрямку WCC стає трендом для юридичних фірм повного циклу. Безперечно, ми відчуваємо певний тиск. Головна перевага великої компанії — широка клієнтська база, система крос-продажів, впізнаванність бренду. Водночас «відполіровані», блискучі бренди юридичних фірм вимушені зважати на репутаційні ризики для компанії, коли вони беруться захищати «поганого хлопця», особу чи бізнес, які в очах безапеляційного суспільства є злочинцями.
Наша прерогатива — ексклюзивна якість та орієнтованість на потреби клієнта, поєднана з готовністю приймати відповідні ризики, що йдуть разом з клієнтською проблемою. Що стосується популярності практики, повернемося до цього питання через 5 років. Впевнений, що ми побачимо зворотний тренд. Все зміниться, коли хоча б одна компанія підрахує втрати практики M&A чи Banking&Finance від роботи в «токсичному» кримінальному кейсі. Неможливо завжди захищати лише «білих та пухнастих» клієнтів.
— Які переваги й недоліки позиціонування юридичного бутику Ви можете назвати?
— Ключова перевага бутика — можливість високої концентрації. Постійне перебування у колі мегапрофесіоналів надає можливість підтримувати рівень, мати одночасно декілька експертних позицій (іноді діаметрально протилежних), єдиний скоординований центр управління клієнтським ризиком. Результат — пропозиція дійсно ексклюзивних рішень у нестандартних справах. Труднощі у позиціонуванні виникають тоді, коли намагаєшся пояснити широкому загалу складні теми. Окрім того, всі проекти практики, окрім публічних, віднесені до висококонфіденційних питань. Тож зазвичай ми не можемо розповісти аудиторії про свої рішення та досягнення.
— Від обрання спеціалізації до визнання на ринку: про що варто знати партнеру-засновнику компанії?
— Насамперед, потрібно мати чітке та зрозуміле бачення компанії, яку ви будуєте! Яка ваша ніша? В чому ексклюзивність та цінність? Ключова вимога — команда професіоналів. Для цього недостатньо просто набрати високопрофесійних юристів, адже група професіоналів — не означає команда. Це кропітка робота, що потребує щоденної уваги з покроковою фіксацією успіхів і точок потенційного росту кожного юриста. Ключова мета — досвідчені юристи, які відповідають корпоративній культурі та перебувають в атмосфері рівних можливостей для розкриття свого потенціалу й талантів.
Якщо ви претендуєте на звання «кращого», то ваша експертиза та сервіс мають бути бездоганними. Результат роботи повинен не просто відповідати очікуванням клієнта, він має їх перевершувати. Як цього досягти? Важливі дві складові: «свої» люди та ідеально налагоджена система стандартів і бізнес-процесів.
Розмовляй з клієнтом однією (діловою) мовою. WCC — це не лише Кримінальний процесуальний кодекс, це також розуміння корпоративного світу, фінансових операцій та транзакцій. Відсутність розуміння цих процесів не лише не дозволить сформувати правильні стратегії, а навіть виключить можливість правильного розуміння потреб клієнтів. Розвивайте експертизу в суміжних практиках. Знання кримінального права — замало. Необхідно орієнтуватися в питаннях banking&finance, нерухомості, комплаєнсу, антимонопольного та валютного регулювання, корпоративного права.
Ще одна важлива вимога — етика. На жаль, в наших умовах це не дуже популярний стандарт навіть серед топових компаній. Обманути клієнта можна лише один раз. Клієнт не пробачить вам конфлікт інтересів, а прості корупційні рішення у сфері WCC дають лише тактичну перевагу, а не забезпечують цінність, яку має створити адвокат.
— У практиці кримінального права рейтингом Best Lawyers від VB PARTNERS відзначені четверо юристів. Всередині Вашої компанії панує атмосфера конкуренції чи взаємодопомоги й підтримки? Загалом, чи є конкуренція всередині компанії тим чинником, що мотивує?
— Ми не конкуруємо один з одним, ми конкуруємо з нашими процесуальними опонентами, іноді з колегами на ринку. Ключовим мотивом для наших адвокатів є можливість реалізації як професіоналів, можливість працювати в найбільш складних та комплексних кейсах. Ми керуємося відомим принципом: «Рости або йди»! Специфіка практики не передбачає перебування в зоні комфорту. Вікно кар'єрних можливостей відчинене, кожен адвокат може стати партнером. Хорошим прикладом є Олександр Лук'яненко — партнер, Денис Шкаровський — радник. Колеги прийшли в компанію студентами, а сьогодні займають лідерські позиції.
Прозорість у питаннях фінансової мотивації є одним з ключових елементів. Екстразусилля юристів та адміністративного персоналу мають конвертуватися в бонусні й преміальні виплати. Має бути проста та зрозуміла система винагород, оформлена у відповідну офіційно затверджену політику.
— Як робота антикорупційних органів вплинула на розвиток практики WCC?
— Впровадження антикорупційної інфраструктури — ключова подія, що якісно вплинула на формування нашої практики. Хочу виділити кілька чинників. Достатньо високий темп та професійність роботи детективів: понад 300 підозрюваних, 200 справ вже на стадії судового розгляду, активна міжнародна співпраця, НАБУ отримує інформацію з більше ніж 60 юрисдикцій. Все це формує попит саме на професійну правову допомогу потужних команд адвокатів. Провадження НАБУ та САП — 50% нашого завантаження сьогодні.
Окремо зупинюся на питанні роботи Вищого антикорупційного суду. ВАКС активно розпочав свою роботу. За рік розглянув майже 8 тис. клопотань слідства та захисту. В суді були створені комфортні умови, ввічливий та відкритий персонал. Навантаження дозволяє суддям якісно готуватися до слухань та вчасно починати засідання. Ми можемо реалізовувати всі свої процесуальні можливості.
Водночас серйозне занепокоєння викликає неготовність суду бути безстороннім арбітром. Суд демонструє тенденцію лояльності до сторони обвинувачення. Апеляційна палата у 90% випадків має обвинувальний нахил. Фактично, суд перебуває в залежності від громадської думки та суспільного замовлення на «посадки», а не на справедливість. Це масштабний професійний виклик, а результат — не на користь закону та справедливості.
— В чому особливість юридичного супроводу клієнтів, якими зацікавилися антикорупційні органи?
— Такі справи потребують залученості значної групи адвокатів. Потрібно мати сильну практику щодо питань фінансового права, бути обізнаним у банківських транзакціях, мати навички транскордонних розслідувань, розуміти особливості системи державних закупівель тощо. Складність цих проваджень обумовлюється також високою публічною увагою, що значно вливає на управління репутаційними ризиками як клієнта, так і компанії. Іноді необхідно доводити свою позицію не лише слідчим та суду, але й громадськості.
Ключовий момент антикорупційних справ — потреба долучатися до них на ранніх стадіях, коли слідство ще перебуває на етапі збору доказів. Це надає можливість якісно та чітко довести свою позицію, в тому числі не допустити вручення підозри. Безперечно, суб'єктами таких проваджень є успішні, самодостатні, реалізовані люди. Тому окреме важливе питання для адвоката — вміти побудувати з ними відносини, стати авторитетом і довести, що запропоновані стратегії дійсно є професійними, що саме їх потребує справа.
— Наскільки популярною наразі є практика корпоративних розслідувань в Україні? Чи має вона потенціал вийти на українському юридичному ринку послуг на один рівень з практикою WCC?
— Проблема корпоративного шахрайства більше ніж актуальна для України. Це пов'язано як з особливостями нашої бізнес-культури, так і з неефективністю правоохоронної системи. Низький рівень регулювання процесів та контролю також є сприятливим чинником. За нашими оцінками, втрати бізнесу від внутрішнього шахрайства складають до 15% від виручки (світовий показник 5%). Найбільш розповсюдженими є такі види: неправомірна вигода та корупція, кіберзлочинність, розкрадання, шахрайство у закупівлях.
Наша мета — за результатами розслідування сформувати переконливу доказову базу, що дозволить притягнути до відповідальності, компенсувати втрати, нейтралізувати шахрайську схему та мережу, запровадити політику, що унеможливить випадки шахрайства в майбутньому. Поле для розслідувань — широке. Бізнес має зрозуміти суть та цінність нашої пропозиції. Вже сьогодні ми проводимо десятки розслідувань на рік. Тож впевнений, що найближчим часом ця практика стане однією з ключових.
— Поділіться з нами своїми планами на наступний рік. Які цілі Ви ставите перед собою і перед командою?
— Ми провели стратегічну сесію на початку року в Буковелі (встигли до карантину). Ми внесли певні зміни в нашу стратегію та скоригували деякі плани. Наша мета — бути №1 у практиці White-collar Сrime, бути в топах практики Dispute Resolution. Також одним з ключових завдань на цей рік є розвиток та просування практики розслідувань.
Наступна зона нашої уваги — західні ринки. Ми будуємо широку партнерську мережу з усіма ключовими для нас юрисдикціями (Австрія, Німеччина, Франція, Люксембург Швейцарія, Великобританія та США). Наприклад, щодо практики розслідувань, ми вже зараз ведемо переговори з десятками компаній. У портфелі клієнтів та проектів ми хочемо збільшити саме іноземну частку. Впевнений, що у нас все вийде!