05 жовтня 2016, 11:28

"Криза відкрила дорогу для недобросовісних підприємців, які виробляють та реалізують «паразитичні товари»",- Г. Жарова

Опубліковано в №40 (538)

Анна Жарова
Анна Жарова керуюча юридичним та комплаєнс-напрямами «Philips Україна»

Судові позови щодо копіювання та неправомірного використання товарного знаку протягом останніх років займають не останнє місце у сфері захисту прав інтелектуальної власності. Про те, як боротися компаніям з таким негативним явищем, читайте в нашому інтерв’ю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_2449

Пані Ганно, будь ласка, перш за все розкажіть читачам про ринок FMCG в Україні?

 Попит на харчові продукти та побутову хімію в різні часи залишається стабільним. Однак українці, на тлі економічної кризи, переглядають споживчий кошик, і одним з головних критеріїв вибору стає ціна продукту. Криза відкрила дорогу для недобросовісних підприємців, які виробляють та реалізують «паразитичні товари».

Що Ви маєте на увазі під поняттям «паразитичні товари»?

 «Паразитичні товари» або Look-a-likes – це товар, який зовні копіює основні елементи дизайну оригінального продукту, але прямо не використовує зареєстровані товарні знаки оригінального виробника. Найчастіше пересічний споживач купує паразитичний товар помилково, приймаючи його за оригінальний або вважаючи, що оригінальний виробник має стосунок до цього «паразитичного товару». Зазначу, що товари-паразити – це проблема не лише українського ринку. Згідно з міжнародними дослідженнями, понад 70% сумлінних виробників підтвердили наявність «паразитичних товарів» на світовому ринку.

Які збиткишкоду нзавдають «паразитичні товари» для виробника оригінальної продукції?

Сумлінному виробнику «паразитичні товари» завдають значних збитків у вигляді недоотриманого доходу, витрат на превентивні заходи та боротьбу з товарами-паразитами. Наприклад, Unilever оцінює свої збитки від «паразитичних товарів» у розмірі 2% від власного обороту щорічно. Крім фінансових збитків, оригінальному виробникові може бути завдано репутаційну шкоду, оскільки «паразитичні товари», зазвичай, не тільки нижчі за вартістю, а ще й гірші за якістю. Споживач може вирішити, що це оригінальний продукт втратив колишню високу якість.

З якими проблемами зіштовхуються сумлінні виробники?

Сумлінні виробники оригінальної продукції зіштовхуються з безліччю проблем при боротьбі з товарами-паразитами, одна з яких полягає у тому, що найчастіше виробляють та реалізують товари «компанії-одноденки», яких складно ідентифікувати та переслідувати.

Які нормативні акти допомагають у боротьбі з товарами-паразитами?

Основна правова база для переслідування паразитичних товарів в Україні складається із Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Згідно зі ст. 4-6 Закону «Про захист від недобросовісної конкуренції», забороняється недобросовісне використання зовнішнього вигляду товару виробника, копіювання зовнішнього вигляду виробу, неправомірне використання позначень. Відповідно до п. 6. ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», свідоцтво про реєстрацію товарного знака надає його власнику виключне право забороняти іншим особам використовувати без його згоди зареєстрований знак стосовно зазначених у свідоцтві товарів і послуг, а також позначення, схожі із зареєстрованим знаком, якщо в результаті такого використання ці позначення і знак можна сплутати. Так само для захисту проти паразитичних товарів можна використовувати ст. 10 bis Паризької конвенції про охорону промислової власності, за якою підлягають забороні всі дії, здатні будь-яким чином викликати змішування стосовно підприємства, продуктів чи промислової або торговельної діяльності конкурента.

Продукцію яких відомих світових брендів представляє «Юнілівер Україна»?  

Unilever – один зі світових лідерів з виробництва товарів повсякденного попиту. Портфель торгових марок Unilever в Україні включає такі відомі бренди харчової продукції: чай Lipton, Brooke Bond, «Бесіда»; майонези, кетчупи та соуси Calve, Hellmann's; приправи, супи Knorr. Також охоплює популярні торгові марки засобів особистої гігієни та побутової хімії: косметичні засоби Dove, Radox, «Черный жемчуг», «Чистая линия», «Бархатные ручки», «Сто рецептов красоты»; засоби для догляду за волоссям Clear, Dove, Timotei, «Чистая линия», «Сто рецептов красоты»; дезодоранти Axe, Dove, Rexona, «Чистая линия», дезінфікуючі засоби та засоби для чищення Cif та Domestos; засіб для догляду за порожниною рота «Лесной бальзам».

Наскільки гостро в нашій країні стоїть проблема «паразитуючих товарів» (look-a-likes)?

Unilever, як і інші FMCG компанії, зіштовхується з «паразитичними товарами» щодня. З початку 2016 р. Компанія Unilever в Україні ініціювала понад 16 внутрішніх розслідувань щодо «паразитичних товарів». 

Які найбільш розповсюджені способи наслідування брендам?

Найрозповсюджені способи наслідування – це копіювання форми упаковки та ключових дизайнерських елементів відомих брендів. Такі наслідування можуть містити ознаки порушення прав на товарні знаки оригінального виробника. На практиці Unilever були випадки, коли «паразитичний товар» імітував зовнішній вигляд оригінального продукту та використовував упаковку, зареєстровану за Unilever. Зареєстровані товарні знаки можуть допомогти добросовісному виробнику в боротьбі з «паразитичними товарами», однак у більшості випадків на ринках ми зустрічаємо «розумні паразитичні товари», які не містять порушень прав на товарний знак.

 

Зареєстрований товарний знак для продукції ТМ Domestos

 вапр

 

                  «Паразитичний товар»

 

 

  укап

 

 

Як юристи «Юнілівер Україна» борються з такими товарами?

В Unilever ми підходимо до боротьби комплексно, працюємо у 3-х напрямках, а саме: запобігання, моніторинг, припинення порушення. Для запобігання виникненню «паразитичних товарів» ми створили корпоративну систему розробки інновацій, у якій враховуються питання інтелектуальної власності.

!!!_2505Що Ви маєте на увазі під корпоративною системою розробки інновацій?

На стадії створення оригінального продукту ми організовуємо зустрічі робочих груп, у яких беруть участь колеги з маркетингу, інновацій та юридичної служби. Робоча група при обговоренні інновацій та новинок ставить перед собою такі питання: «Чи легко буде скопіювати оригінальні елементи дизайну недобросовісним виробникам?», «Чи є необхідність реєструвати товарний знак або патент?», «Скільки часу витратить недобросовісний виробник для створення товару-паразита?». Ставлячи перед собою подібні запитання, вже на першому етапі створення оригінального продукту ми можемо максимально його захистити.

А що робити під час моніторингу?

Для якісного моніторингу потрібно створити корпоративну систему пошуку «паразитичних товарів» із залученням всіх функцій компанії: маркетинг, відділи продажу та якості, юридична служба. Чим більше співробітників залучено до пошуку «паразитичних товарів», тим більше шансів на їх виявлення. При виявленні товару-паразита ми рекомендуємо придбати його або зробити фотографії лицьової та задньої частини упаковки високої якості, зафіксувати адресу і найменування торгової точки, де був виявлений товар, а потім всю інформацію направити в юридичну службу.  

Що Ви робите далі?

Після отримання інформації про «паразитичний товар», разом з маркетингом та відділом інновацій ми аналізуємо, наскільки такий товар загрожує нашим брендам, зіставляємо витрати на припинення порушення проти приблизних обсягів «паразитичних товарів». Оскільки тимчасові грошові витрати на припинення порушення можуть значно перевищити втрати від паразитичного товару, а боротися з кожним товаром-паразитом недоцільно, це як боротьба з вітряними млинами.

Які Ваші дії після прийняття рішення боротися з товаром-паразитом?

Ми звертаємося до усього ланцюжку поставок «паразитичного товару»: до продавця, виробника, імпортера та іноземного виробника (якщо це імпортний продукт). Крім того, ми не відмовляємося від направлення претензій, якщо немає прямого порушення прав на товарний знак. Ми розглядаємо різні види підстав претензії, крім порушення прав на товарний знак (недобросовісна конкуренція, порушення вимог до маркування тощо).

Які рекомендації Ви можете дати іншим компаніям?

Рекомендую зберігати інформаційні матеріали про запуск своїх оригінальних продуктів-новинок, з метою доведення дати введення товарів в обіг, для формування доказової бази при можливих подальших розглядів проти «паразитичних товарів». Також рекомендую проводити споживчі опитуваннятестування, у яких зафіксувати основні оцінки споживачів (зокрема, схожість оригінального продукту з «паразитичним товаром»; чи може споживач при покупці переплутати продукти та ін.). В майбутньому результати такого опитування можна використовувати у боротьбі з порушником.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати