07 березня 2017, 13:21

«Корпоративний юрист – це одна з головних фігур компанії»

Опубліковано в №10-11 (560-561)

Лада Кондуфорова
Лада Кондуфорова директор з правового забезпечення «Смарт-холдинг»

Про роль корпоративних юристів у компанії, специфіку роботи та останні тенденції в галузі «ЮГ» розповіла директор з правового забезпечення «Смарт-холдинг» Лада КОНДУФОРОВА.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Konduforova

- Пані Ладо, чому Ви обрали професію правника? Чому було обрано саме корпоративну спеціалізацію?

- Щодо мого безпосереднього зацікавлення юриспруденцією, то з дитинства я захоплювалася детективними романами. Пізніше мій батько приніс додому примірник Кримінального кодексу УРСР з науково-практичними коментарями. Незабаром кодекс став моєю настільною книгою. Мене зацікавив підхід до кваліфікації злочинів, аналітика складових, інші тонкощі та нюанси кримінального права. З початком вивчення у школі основ держави та права я вже точно знала, який фах опановуватиму. В університеті мене приваблювали господарське та фінансове право. Економіка України у той час швидко переформатовувалася, тому ці галузі права стрімко розвивалися. Це й стало вирішальним фактором при обранні спеціалізації.

- У чому полягає специфіка роботи юрдепартаменту та принципи роботи корпоративного юриста?

- Це може здатися банальним, але корпоративний юрист є однією з головних фігур компанії, яка завжди знаходиться, так би мовити, на «передовій». Його завдання полягає не лише у забезпеченні юридичної чистоти та прозорості бізнесу, врегулюванні конфліктів, а ще й у формуванні стратегічного горизонту компанії. В цьому сенсі на перше місце виходить превентивна функція – попередження проблем, уникнення потенційних конфліктних ситуацій з правової позиції. Проте щоденна робота також не менш важлива. Налагоджування бізнес-процесів, створення процедур прийняття рішень, контроль за дотримання законодавства всіма структурними підрозділами компанії, юридичний супровід нових проектів, розробка системи захисту активів – все це вагомі обов’язки юридичного департаменту.

На відміну від юридичних компаній, які залучаються, як правило, для вирішення конкретних задач на певному етапі реалізації проекту та не здійснюють його подальший супровід, корпоративні юристи залишаються з проектом, а тому більш уважно та прискіпливо ставляться до врегулювання відносин, передбачення і попередження конфліктних ситуацій та можливих негативних наслідків, шляхів врегулювання й захисту.

- Назвіть кілька основних тенденцій розвитку галузі, в якій ви працюєте, а також основні виклики для Вас?

- На мою думку, однією з помітних і водночас тривожних тенденцій останнього часу є те, що корпоративні юристи в Україні все частіше зіштовхуються з випадками безпосереднього втручання правоохоронних органів у роботу їхніх компаній. Таке втручання не завжди 

виправдане ні з позиції кримінально процесуального законодавства, ні з позиції логіки проведення розслідування. Зазвичай усе те, що вилучається внаслідок таких «кавалерійських наскоків», не становить велику цінність для доказової бази. На жаль, існують непоодинокі випадки, коли такі заходи мають на меті тиск чи залякування співробітників і власників бізнесу, а не відновлення законності та охорону правопорядку.

Здається, набагато більше користі для правоохоронних органів мало б вибудовування цивілізованого діалогу з бізнесом на принципах співпраці та взаємоповаги. Можливо, це одна з прикмет часу. В будь-якому випадку наразі корпоративні юристи змушені значно розширювати свої пізнання в царині кримінального і кримінально-процесуального права та враховувати їх у своїй щоденній роботі.

Щодо більш приємних тенденцій – розширення застосування міжнародного досвіду, його впровадження на практиці, спрощення багатьох регуляторних процедур, використання сучасних технологій державними органами.

- Чи застосовує Ваш департамент у роботі інформаційні технології? Яким чином це впливає на якість роботи?

Безумовно, ми використовуємо весь наявний на сьогодні набір digital-інструментів, що значно полегшують життя сучасного юриста. Це і зведені електронні нормативно-правові платформи, і цифрові сервіси, що надаються урядовими структурами. Слід визнати, що останнім часом владою зроблено багато чого в цьому напрямку: онлайн доступ до електронних реєстрів, урядові електронні сервіси, система «Електронний суд». Все це значно спростило нашу роботу, вивільнивши час.

- Якою, на Вашу думку, має бути ідеальна юридична компанія?

Якщо коротко, то це повинна бути креативна команда, що вміє генерувати й втілювати у життя нестандартні та водночас дієві рішення. Вона повинна розуміти слабкі та сильні сторони клієнта, глибоко занурюватися в суть його потреб. Вона повинна мати юристів різної спеціалізації, які доповнюють один одного в різних ситуаціях. Вона повинна постійно розвиватися, вдало поєднуючи міжнародний досвід з місцевими реаліями. Зрештою, не менш важливий момент – вартість послуг компанії має бути розумна й адекватна.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати