Напередодні 15-річчя Асоціації правників України «Юридична Газета» поговорила з президентами Асоціації різних каденцій - Денисом Бугаєм та Андрієм Стельмащуком - про роль правничої спільноти у розвитку суспільства, важливість етичних стандартів відповідальності в юридичному бізнесі та майбутнє Асоціації.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Денисе, з огляду на останні події в юридичній спільноті, які рекомендації Ви можете надати новій команді та керівництву Асоціації?
- Є дуже влучне українське слово - «плекати». Плекати нашу спільноту - саме таке побажання я маю до нового керівництва Асоціації.
Якщо говорити про конкретні кроки, насамперед, необхідно визначитися з пріоритетами, сформувати стратегію та знайти сили й час для їх методичної реалізації.
Головним завданням для керівництва є розвиток лідерства. Коли АПУ почала об’єднувати тисячі юристів, основною метою стала не кількість заходів, а все ж таки формування плеяди лідерів, які б організовували та просували Асоціацію.
Для нас лідери - це не лише президент, віце-президент та члени правління, це також голови комітетів, регіональних осередків, наші представники в громадській раді будь-якого держоргану. Ми сформували команду з понад сотні активних лідерів-юристів, які майже щодня роблять щось позитивне для АПУ.
Дуже важливо, щоб керівництво знаходило час для спілкування з ними, надавало допомогу та підтримку в реалізації всіх ініціатив.
- Що Ви не встигли зробити за час свого керівництва АПУ?
- Не встигли домогтися внесення змін до Закону про адвокатуру, оскільки питання конкурсу до Верховного Суду, процес добору суддів перших інстанцій, процесуальні кодекси та реформа виконавчого провадження забрали більше часу, ніж очікувалося. Також не встигли забезпечити внесення змін до Кримінального процесуального кодексу в частині підсилення принципу змагальності та прав сторони захисту. Однак ми не здаємося і впевнені, що найближчим часом реалізуємо ці пріоритети.
- Андрію, що вже вдалося зробити за той час, поки Ви очолюєте Асоціацію? Які плани на майбутнє?
- Наразі ми працюємо в кількох нових напрямках для Асоціації, які, починаючи з червня цього року, активно намагаємося розвивати. Один з цих напрямків - робота з правничої освіти та доступ до професії. Звичайно, поки не можна говорити про відчутні результати, але робота триває. Зрозуміло, що ці питання потребують публічного обговорення. Я сподіваюся, що за 2 роки каденції ми зможемо налагодити управління на такому рівні, що робота не припинятиметься (незалежно від того, хто очолює Асоціацію).
Ми залучаємо до розвитку АПУ як чинних, так і нових партнерів. Нещодавно ми завершили переговори ще з двома партнерами. Зараз я не можу сказати, хто вони, але коли буде підписано відповідний Меморандум, ця інформація стене публічною. Таким чином ми розширюємо нашу спільноту небайдужих юридичних фірм, які поділяють цінності асоціації та готові долучатися до підтримки всіх напрямків, які є в Асоціації.
Мої плани як президента в цьому питанні полягають в тому, щоб об’єднати весь юридичний ринок під егідою Асоціації та разом спільними зусиллями рухатися у визначених напрямках. На мою думку, АПУ виконує завдання не лише для тих партнерів, які її підтримують, вона працює на всю правничу спільноту, тому справедливо очікувати, що ця правнича спільнота відгукнеться, щоб нас підтримати.
Крім того, ми розуміємо, що Асоціація вже давно переросла рівень просто майданчика для дебатів. Хоча, я вважаю, що ми залишаємося однією з найбільш якісних платформ не лише для професійного спілкування, але й поза ним. Тому ми готові реалізовувати проекти, спрямовані на розвиток професійного суспільства. Один із таких проектів - Адвокат Майбутнього, який зараз вже реалізовує Асоціація. Також є інші освітні проекти, зокрема, щодо приватних виконавців. З часом кількість таких проектів зростатиме, що свідчить про зрілість Асоціації. З одного боку, до її думки прислуховуються, а з іншого - вона готова долучати тих людей та партнерів, які потрібні правничій спільноті (навіть на міжнародному рівні).
- АПУ бере активну участь у реформуванні адвокатури та розбудові адвокатського самоврядування. Як можете прокоментувати ситуацію з розколом в адвокатурі, а також рішення останнього з’їзду (зокрема, щодо правил адвокатської етики, затверджених З’їздом влітку цього року)?
Денис: Розкол адвокатури - це не розкол адвокатів. Це амбіції окремих керівників, чиї інтереси ставляться вище, ніж інтереси всієї адвокатури. Наступна проблема - багато адвокатів не хочуть долучатися до роботи в самоуправлінні. Можливо, через лінощі, а можливо, через небажання заплямувати себе участю в неприємних сварках, які не личать адвокату.
Сподіваємося, що зміни до профільного закону передбачать такі порядки проведення виборів, які залучать більш широкі маси до участі в самоуправлінні, а постійна ротація забезпечить пріоритет саме інтересів адвокатури, а не окремих особистостей.
- В Україні відсутнє регулювання юридичної професії. Чи можна юридичний бізнес привчити/змусити грати за певними правилами (насамперед, етичними)? Яким чином запровадити відповідальність за порушення цих правил?
Денис: На мою думку, всі практикуючі юристи (юридичний бізнес) мають об’єднатися на базі інституту адвокатури. Загалом, це вже відбувається. Впровадження виключного права представництва в судах м’яко змусила багатьох колег приєднатися до адвокатури. Я - прибічник консолідуватися саме на базі цієї інституції, а не впроваджувати варіант двох врегульованих професій - адвокатів та практикуючих юристів (як це відбулося у Польщі та планується у Казахстані).
Андрій: Я вважаю, що це комплексне питання. Однак його вирішення слід починати з освіти, необхідно змінювати правничу освіту. Поки що я не підтримую якусь конкретну концепцію. Можна будь-де отримати диплом, але потрібно практикувати. Для цього складається зовнішній незалежний іспит і таким чином відбувається допуск до професії. Відбувається допуск до професії – це перша теза. Друга теза полягає у тому, що наслідком такого допуску має бути єдиний регулятор професії. Зараз у нас є регулятор, який опікується адвокатурою, є регулятор у нотаріаті, у приватних виконавців тощо. На мою думку, для тих, хто надає професійні послуги, має бути єдиний регулятор. Знову ж таки, це питання для дискусії. Коли у нас буде єдиний регулятор, а професія буде об’єднана, тоді можна говорити про те, що цей регулятор виконуватиме функцію контролю за дотриманням стандартів надання правничих послуг, ведення юридичного бізнесу та впровадження відповідальності за порушення таких стандартів ведення бізнесу. Зараз потрібно визнати, що дискусія стосовно цього питання, напевно, - лише на початковому етапі. Існує проект закону правничої освіти та доступ до правничої професії. Над цим документом працювали цілих 10 років. Отже, є точка відліку, від якої можна відштовхнутися.
- Асоціація об’єднує правників, які практикують у різних сферах та різних частинах України. Чи можете пригадати проблемні моменти, пов’язані з налагодженням комунікації? Чи таких випадків не траплялося?
Денис: Асоціація - це «парасоля», яка об’єднує різні спеціальності. Протягом попередніх 10 років левова частина завдань концентрувалася у питаннях практикуючих юристів та юридичного бізнесу, а вже сьогодні ми все більше звертаємо увагу на інші професії.
Яскравим прикладом є секція суддів Асоціації правників України. Голова Асоціації та член правління Кравчук Володимир Миколайович зібрав сильну команду з усієї країни, яка активно впроваджує нові стандарти, бореться за права та незалежність суддів.
- АПУ виступає партнером різних міжнародних інституцій та організацій, які опікуються питаннями реформ у сфері права в Україні. Як вони оцінюють ці реформи? Чи позначається цена співпраці з міжнародними партнерами?
Денис: Я вважаю, що такі міжнародні інституції як представництво Ради Європи в Україні, проект Європейського Союзу щодо підтримки реформ у сфері юстиції достатньо позитивно ставляться до тих змін, які відбуваються у правовій сфері.
Насамперед, вони фіксують, що велика судова реформа фактично прибрала політичний вплив на порядок формування суддівського корпусу та кар’єрного просування судді. Створення Вищої Ради Правосуддя як органу, що очолює судову владу та має широкі повноваження, було давньою вимогою європейських партнерів. Достатньо високу оцінку має ВККС, особливо завдяки конкурсу до Верховного Суду. Схвально оцінюється реформа виконавчого провадження. Міжнародні партнери розуміють глобальність, а також той факт, що для їх впровадження та отримання позитивного результату потрібен певний час.
Андрій: Мені важко говорити, що насправді думають міжнародні партнери про реформи, які відбуваються, які вони підтримують, та стосовно яких ми співпрацюємо з міжнародними партнерами. Всі ми розуміємо, що є ідеальна картинка, якої хотілося б досягти, але для досягнення цієї ідеальної картинки мають збігтися у часі й одному місці всі ідеальні умови, що надзвичайно складно. Тому, мабуть, немає реформ, які б на 100% задовольняли нашу ідеальну картину світу. Проте зміни, які відбуваються, - це краще, ніж нічого. Тому, спілкуючись з міжнародними донорами, я відчуваю, що вони з оптимізмом дивляться на ті зміни, які відбуваються, при цьому визнаючи, що є певні недоліки, що не все вдається так, як би хотілося, що темпи реформ не такі швидкі. Реформи - це не лише певне законодавче поле, наявність інституцій, які можна створити або перебудувати. Реформи - це, передусім, люди. Як вони відбуваються - залежить від того, хто їх реалізовує, хто готовий долучитися не лише критикою, але й конкретними діями задля реалізації тих чи інших змін. Отже, все в наших руках. Було б добре, якби всі, хто має щось сказати про те, як повинна виглядати ця ідеальна картина, долучилися б також пензлем, а не лише словом.
- Чи впливає імідж клієнта на репутацію юридичної компанії? Наскільки репутаційний критерій важливий для членства в АПУ?
Андрій: Насправді репутаційний критерій важливий для того, щоб бути генеральним партнером АПУ (на зборах генеральних партнерів ми щоразу говоримо про розширення нашого тилу). Також не на останньому місці - питання репутації для фірм, які можуть долучитися до кола генеральних партнерів асоціації. Ми всі розуміємо, що в юридичному бізнесі, в адвокатській діяльності не можна ототожнювати клієнта з тим, хто надає юридичну послугу або правову допомогу, якщо це адвокатське об’єднання. Клієнти бувають різними, але ми повинні розуміти, що навіть з умовно «токсичними» клієнтами можна налагодити співпрацю, яка не шкодитиме репутації. Важливо пересвідчитися в тому, що клієнт ідентифікований, що точно відомо, хто остаточний бенефіціар у бізнесі, який звертається за правовою допомогою. Окрім того, важливо розуміти, що джерело походження коштів, з яких він буде платити, є законним. Також важливо домовитися про правила, за якими адвокат або радник працює з клієнтом. При цьому адвокат або радник не повинен виконувати більше функцій, ніж надання правової допомоги. Якщо він починає ставати співучасником напівзаконної чи незаконної діяльності клієнта, звичайно, це неприпустимо, адже це серйозний удар по репутації.