05 квітня 2022, 11:10

Війна і релокація українського бізнесу в Польщу

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

До Польщі приїхало понад 2,3 млн людей з України. Близько 1,2 млн з них можуть працювати. 70% з них з’являться на польському ринку праці. Довгострокові ефекти будуть позитивні. Безробіття на мінімальному рівні, і ринок перебуватиме в стані рівноваги, — вважає засновник агентства з працевлаштування Personnel Service Кшиштоф Інглот.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— За дефіцитом робочих місць Польща посідає шосте місце у Європі. Перше — це, звичайно, Німеччина, і туди вирушать більшість біженців з України. З 2,3 млн українців, які вже дісталися Польщі, 40% становлять особи віком до 18 років і 15% — люди похилого віку, деякі підуть далі, а близько 600–700 тис. людей, в основному жінок,  шукатимуть роботу в Польщі. І сьогодні ми можемо запропонувати так багато робочих місць, — цитує провідний польський інтернет-портал Interia засновника служби персоналу Кшиштофа Інґлота. — Хоча офіційно служби зайнятості показують 140–150 тис. вакансій, більшість роботодавців просто не повідомляють про вакансії в офісах, бо все одно не знайдуть людей. Насправді, за нашими підрахунками, вакансій близько 250 тис., і їхня кількість продовжуватиме зростати.

— Індустрії електронної комерції, безумовно, будуть потрібні співробітники, туризм ось-ось почнеться, тому вперше за багато років готелі та ресторани, фермери та садівники, ймовірно, не скаржаться на нестачу співробітників. 35% польських компаній уже наймають робітників з України, а інші мають намір це робити. Спеціальний закон робить це дуже простим, особливо для малого бізнесу. Досить заповнити відповідну заявку на сайті протягом 7 днів, — конкретизує Інґлот. — Ми маємо справу з приходом великої кількості нових людей з компетенціями у дефіцитних спеціальностях, затребуваних на ринку праці. Такої компетентнісної та демографічної ін’єкції не було ні в історії Польщі, ні, можливо, в історії будь-якої великої європейської економіки. Це може бути проблемою, але може стати для нас надзвичайно цінним подарунком, якщо вдасться використати цей потенціал і допомогти польським компаніям впоратися з цією ситуацією. Це може стати тим маховиком, який у кілька разів скоротить час виходу польської економіки на рівень розвинених країн, таких як Німеччина чи Великобританія та Франція, на які ми завжди посилалися, вважаючи, що у нас попереду ще роки до їхнього рівня заробітної плати, виробництва чи ВВП. Це історична можливість, яка виникла і знаходиться в наших руках. Чи скористаємося ми цією можливістю? Чи перетворимо цю складну ситуацію на успіх?

— Ще багато потрібно зробити, щоб ефективно використати компетенції гостей з України. Ми пробуємо це, наприклад, у медичній галузі: допускаємо до роботи лікарів, медсестер та техніків. Спочатку під наглядом — ці люди мають 5 років для перевірки документів відповідно до польського законодавства. Якби до компетенцій українців можна було так само ставитись і в інших галузях, наприклад, технічних, це було б дуже важливим кроком, — вважає експерт.

— Ми також просимо уряд підтримати зусилля щодо переведення українських компаній до Польщі. Більшість з них сьогодні не можуть працювати в Україні. Якби їм дали швидкий шлях розпочати свій бізнес з нами, вони найняли б дуже багато громадян України. Спільно з роботодавцями Республіки Польща ми просимо Міністерство праці виділити гроші з Національного фонду навчання на психологічну допомогу та навчання польській мові, адже більшість жінок, які приїхали з України, раніше у Польщі не працювали, — наголошує Інґлот.

— У перші тижні війни в Україну з Польщі повернулися близько 150 тис. людей. Втрата цих працівників у деяких галузях (наприклад, у будівельній) призведе до збільшення заробітної плати. Заповняти ці прогалини не так вже й складно. Але це зміниться, коли закінчиться війна, адже польські компанії обов'язково візьмуть участь у відновленні України, і тоді не українські робітники поїдуть до Польщі, а польські до України, — прогнозує Кшиштоф Інґлот.

— Німеччина платить працівникам з України втричі більше, ніж ми, вони залишаться для них №1, а ось Польща — однозначно №2. За нами США, Канада та багато інших країн, де за годину платять набагато більше, ніж у нас у країні. Так було ще до війни. За роки роботи ми збудували взаємну довіру. Сьогодні 80% польських робітників заявляють, що не мають проблем у роботі з українцями. Від нас залежить, буде приплив біженців з України проблемою для нас чи стимулом для розвитку. Крім того, у світової економіки, і особливо у нашої, попереду добрі перспективи. Після пандемії багато компаній вирішили скоротити ланцюжки поставок і перенести виробництво комплектуючих з Китаю кудись ближче. Це чудова нагода для Польщі, — каже президент кадрової служби.

Переміщення (релокація, або релокейт) з однієї країни в іншу вже давно не є чимось новим. Проте через потенційну агресію росії проти України компанії, які раніше ніколи не задумувалися про переселення працівників в інші країни, почали активно цікавитися релокацією.

— Понад 200 компаній закрилися або значно скоротили свою діяльність на ринках росії та білорусі. Цим компаніям доводиться переносити виробництво на батьківщину, але багато хто з них передаватиме замовлення компаніям, які працюють у Польщі. Ми будемо бенефіціарами санкцій, накладених на ці компанії, тому що, не маючи можливості продовжувати роботу в росії та білорусі, вони мають знайти інші заводи, готові до співпраці. Загалом у довгостроковій перспективі я бачу, що вигоди від ситуації, що склалася, переважають ті витрати, які ми зараз несемо. Позитивні імпульси вимірюватимуться роками та десятиліттями, а негативні ефекти, якщо не буде ескалації, триватимуть максимум рік, — впевнений посадовець.

— За оцінками експертів, більше половини біженців з України залишаться в Польщі на постійне проживання, — вважає соціолог доктор Кароліна Подгурська, цитована виданням Dziennik Gazeta Prawna з університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні. — А отже, можливо, понад мільйон людей назавжди залишаться в Польщі, а решта повернуться до України після закінчення бойових дій. Проте всі ці процеси динамічно змінюються. Можливо, більшість людей все ж захочуть повернутися на батьківщину. Просто може виявитися, що масштаби розрухи в Україні зроблять повернення неможливим (принаймні, поки що), і вони захочуть будувати тут своє життя заново.

Програми з релокації українських підприємств

Перемога — це єдине, на що нині працює вся країна. Завдання бізнесу у цей час — максимально ефективно функціонувати для забезпечення потреб держави та громадян, для підтримки та розвитку економіки, незважаючи на обставини. Уряд України спільно з Міністерством економіки продовжує реалізацію програми з релокації українських підприємств, які знаходяться у зоні активних бойових дій. Бізнес може отримати допомогу в переміщенні свого обладнання на безпечні території, пошуку виробничих приміщень та розселенні працівників. Наразі з зони бойових дій уже переміщено 108 підприємств. 48 компаній відновили роботу на новому місці, ще 50 знаходяться на етапі транспортування. Міністерство економіки продовжує прийом заявок від бізнесу, який має намір перевезти потужності.

Наразі реалізація програми здійснюється на основі таких нормативно-правових актів:

  • постанова уряду №305 від 17.03.2022 р., що регламентує безоплатне перевезення майна вітчизняних підприємств, установ та організацій згідно з переліком, який формується Міністерством економіки і передається до Міністерства інфраструктури;
  • розпорядження уряду №245-р від 25.03.2022 р, яке передбачає план невідкладних заходів з переміщення у разі потреби виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію.

Для розв’язання питань, які виникають у зв’язку і втіленням програми, у Мінекономіки створена робоча група, до якої входять представники Мінінфраструктури, Мінрозвитку громад і територій та Федерації роботодавців України.

Заявку може подати будь-яке підприємство. Після обробки всіх запитів Мінекономіки визначає черговість релокації компаній. Пріоритет мають стратегічні підприємства та компанії, які виробляють товари першої необхідності. Підприємства, які мають змогу самотужки перевезти своє обладнання, отримають допомогу з логістичних питань. Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв і залізничників. У зоні безпосередніх бойових дій і через гуманітарні коридори релокацію не проводять.

Зараз підприємства можуть переїхати до 9 областей: Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, південних територій Волинської та Рівненської.

Перенесення українського бізнесу в Польщу

За даними Головного статистичного управління, у Польщі до війни було понад 20 тис. українських компаній. Зараз, коли бізнес та люди тікають з України, ще більше українських компаній можуть стати частиною польської економіки. Адже війна в Україні — це не лише величезна гуманітарна криза, а й економічна. Це вплине також на польську економіку. Одним з наслідків стане релокація багатьох українських компаній до Польщі. Це питання було розглянуте в останньому економічному тижневику економістами з Польського економічного інституту (PIE).

Російське вторгнення різко знизить урожайність українського сільського господарства та скоротить доходи багатьох компаній. Підприємства, що залишаться у таких містах, як Маріуполь, будуть приречені на банкрутство. В результаті не лише громадяни України, а й українські компанії шукають безпечного місця, де можуть продовжити діяльність. Чимало з цих компаній виберуть Польщу. Завдяки своєму географічному положенню та культурній близькості вона стає природним логістичним і організаційним хабом, місцем передислокації українських підприємств.

Експерти відзначають значне зростання частки українців у креативній індустрії. Вони працюють у сферах IT, маркетингу та PR, а також відеовиробництва. Українські компанії вже активно увійшли до польської економіки. За даними PIE, компанії, в яких одним з акціонерів є українська компанія або фізична особа з українським громадянством, становлять 23% компаній з іноземним капіталом, що працюють у Польщі. На кінець січня 2022 р. у Польщі діяло 21,8 тис. компаній з українським капіталом, тобто більш ніж у 2,5 рази більше, ніж німецьких підприємств, та у 5 разів більше, ніж голландських. 38% українських компаній зареєстровані у Мазовецькому воєводстві, більшість з них у Варшаві. Найчастіше це молоді компанії, котрі працюють менше 5 років.

Українські компанії в Польщі — переважно будівельні та торгові. За даними PIE, найбільш активними секторами є будівництво (23%) та торгівля (22%). Багато хто також займається транспортом (14%) або діяльністю у сфері адміністрування та допоміжних послуг (13%).

Українці складають більшу частину іноземців, які ведуть бізнес у Польщі. Це підтверджується даними ZUS. У квітні 2021 р. їх було аж 6,3 тис. Вони становили 28% іноземних власників бізнесу. Двома роками раніше на них припадало 24,6%, тож видно тенденцію до зростання.

Польський уряд та неурядові організації пропонують численні ініціативи, спрямовані на підтримку українських громадян, які рятуються від війни, та допомогу українським підприємцям у переміщенні їхніх компаній у безпечне місце — Польщу. «Польське агентство інвестицій та торгівлі (PAIH) допоможе українським підприємцям перевести свої компанії до Польщі», — заявив міністр розвитку та технологій Петро Новак. Він додав, що агентство надає підтримку підприємцям у пошуку офісних та складських приміщень, перенесенні виробничих ліній.

PAIH створило команду для підтримки польсько-українського бізнесу. Новостворена група координуватиме передислокацію підприємств, розташованих в Україні, та допомагатиме у пошуку нових ринків збуту продукції, що раніше експортувалася в основному на схід. Мета роботи групи підтримки бізнесу — моніторинг ситуації в Україні. Група, призначена PAIH, визначить ризики, які можуть вплинути на функціонування польських компаній, котрі нині працюють в Україні, та вживатиме заходів, щоб мінімізувати наслідки війни в Україні для бізнесу.

Визначено 3 основних напрямки роботи групи підтримки бізнесу. Перший включає діяльність підприємств, що працюють локально в Україні. PAIH допоможе перемістити такі підприємства до Польщі. Агентство надаватиме підтримку, зокрема, у пошуках інвестиційних майданчиків, складів або загальновідомих місць, куди компанії з філіями в загрозливих районах зможуть перенести свою діяльність. Ця пропозиція адресована компаніям не лише з Польщі, а й з країн ЄС. Другий важливий аспект — підтримка експорту, який похитнувся через напад росії на Україну. PAIH підтримуватиме підприємців у пошуку нових ринків для товарів, які були замовлені або вже вироблені для цього регіону. У рамках Експортного центру та офісів зовнішньої торгівлі Польське агентство з інвестицій та торгівлі має конкретні варіанти підтримки. Команда підтримки бізнесу направить підприємців на нові ринки та допоможе знайти потенційних отримувачів. PAIH також підтримає компанії з галузей, що постраждали через скорочення постачання сировини та комплектуючих для виробництва з районів, що постраждали від війни. Агентство покаже підприємцям, де знаходиться сировина, та допоможе налагодити прямі контакти з субпідрядниками з цих галузей.

Агентство вже запустило спеціальну гарячу лінію для компаній, яким потрібна допомога у перенесенні бізнесу до Польщі з території України, консультанти чекають на заявки.

За даними Прикордонної служби Польщі, станом на 1 квітня ц.р. з 24 лютого українсько-польський кордон загалом вже перетнули 2 млн 415 тис. українських громадян. Безробіття у Польщі становить лише 3%. Це один з найнижчих показників у Європейському Союзі.

Джерела:

To może być koniec niedoboru pracowników w Polsce. "Dziejowa szansa". 

Krzysztof Inglot, Personnel Service: Na czas wojny warto przenieść ukraiński biznes do Polski. 

Polska może zyskać milion mieszkańców. "Ponad połowa uchodźców z Ukrainy zostanie na stałe" 

"Ponad połowa uchodźców z Ukrainy zostanie na stałe w Polsce". 

Мінекономіки: Що потрібно знати бізнесу про програму релокації підприємств. 

Radosław Ditrich Ukraińskie firmy w Polsce — jest ich już ponad 20 tys. Kolejne uciekają przed wojną do Polski. 

Relokacja biznesu z Ukrainy do Polski 

Państwowa agencja pomoże Ukraińcom w przenoszeniu firm do Polski. 

Polska Agencja Inwestycji i Handlu powołała zespół ds. Ukrainy. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати