В нас йде мова про скорочення лише назв податків, та фактично податковий тягар залишився таким, який і був. Про це сказала Наталія Куріленко, експерт Комітету АПУ з оподаткування, директор аудиторської компанії «Систем аудит кепітел», коментуючи питання податкової реформи, під час круглого столу Комітету з оподаткування «Податкова реформа: чи буде досягнуто цілей?», що відбувся сьогодні, 9 лютого в прес-центрі «ЛігаБізнесІнформ».
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Але скорочення назв податків і скорочення податків – це не тотожні поняття. Було задекларовано, що ми скорочуємо податки вдвічі, а фактично податки було скорочено на дуже незначну кількість», - наголосила експерт.
Розповідаючи про т.зв. «скорочення» директор аудиторської компанії «Систем аудит кепітел» навела ряд промовистих прикладів. Спершу вона нагадала, що «у 2014 р. норми Податкового кодексу містили 22 податки, а з 2015 р. у нас уже 11, тобто вдвічі менше (принаймні назв)». При цьому, з її позиції, чомусь до нового переліку не ввійшов військовий збір, хоча його дію не лише подовжено, але і значно розширено коло об’єктів оподаткування, тому у нас принаймні 12 назв податків. Також, як було зазначено, під однією назвою рентної плати об’єднано плату за користування надрами, плату за користування радіочастотним ресурсом, збір за спецкористування лісовими ресурсами та води, рентна плата за транспортування нафти, тобто вже маємо 16 податків.
«Податок на майно включає податок на нерухоме майно, платну за землю і транспортний податок, тобто вже 18. Збір за розвиток виноградництва транспортований до платежу під назвою акцизний податок, тобто вже маємо 19 податків, а не 11, як зазначено в ст. 9-10 Податкового кодексу. А фіксований сільськогосподарський податок входить до складу єдиного податку, що уже налічує 20 податків загалом. Про яке скорочення з 22 до 11 йде мова?», - наголосила пані Куріленко.
Проте серед позитивного, на її думку, можна відмітити скасування збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, так як дійсно особи, які здійснюють торгівлю в магазинах, можуть не сплачувати збір за патент.
Зазначимо, крім питань т.зв. «скорочення» податків, під час круглого столу експерти обговорили законодавчі нюанси податкової реформи щодо ПДФО, ЄСВ, військового збору, податку на прибуток та ПДВ. Учасниками обговорення виступили народні депутати України, представники ДФС, судді Вищого адміністративного суду України, аудитори та юристи.
Детальний матеріал з заходу читайте в найближчому номері «Юридичної газети»