01 травня 2025, 16:52

Відповідальне використання ШІ в закладах вищої освіти: розроблено рекомендації

Пресслужба Мінцифри

Мінцифра та МОН разом з експертами розробили рекомендації щодо відповідального використання ШІ в закладах вищої освіти. Поради допоможуть викладачам, студентам, адміністраціям освітніх закладів і дослідникам застосовувати ШІ в навчальному й науковому процесі, повідомила пресслужба Мінцифри.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "У ОАЕ хочуть писати закони за допомогою штучного інтелекту: що відомо".

Рекомендації містять поради для створення якісного промпту, корисні ШІ-інструменти та приклади завдань, з якими може допомогти ШІ. Наприклад:

  • для викладачів — генерування й перевірка тестів, створення презентацій, аналіз навчальних досягнень студентів тощо;
  • для студентів — пошук інформації для наукових робіт, підготовка до іспитів, генерування ідей для презентацій та есе, отримання фідбеку на наукові роботи, вивчення мов та ін.;
  • для закладів вищої освіти — оптимізація адміністративних процесів, як-от заповнення документації, відповіді на часті запитання студентів тощо.

Як зазначається, документ спростовує міфи про штучний інтелект, поширені серед науковців та освітян, зокрема, щодо загрози ШІ для академічної доброчесності, заміни викладачів ШІ-інструментами, вартості впровадження ШІ в університетах тощо. Рекомендації також охоплюють безпековий складник інтеграції ШІ-інструментів в освітніх закладах. Серед ключових принципів: контроль із боку людини, конфіденційність й управління даними, прозорість, недискримінація тощо.

Заклади вищої освіти можуть ознайомитися з прикладами впровадження політик щодо використання ШІ, які базуються на найкращих практиках іноземних освітніх закладів. У документі розглядаються різні сценарії інтеграції ШІ в навчальний процес — від певних обмежень до заохочування використовувати ШІ залежно від типу завдання та на розсуд викладача.

Крім цього, в рекомендаціях подано матеріали для підвищення рівня ШІ-грамотності та можливості для безоплатного або пільгового доступу для ЗВО до популярних ШІ-інструментів від Microsoft, Google, Amazon, Canva, Grammarly та інших.

Також у міністерстві надали поради для викладачів і керівників закладів вищої освіти: 

  • не забороняти ШІ. Сьогодні заборона генеративного ШІ в освіті рівносильна забороні свого часу калькуляторів і комп’ютерів;
  • ознайомлювати студентів із системами штучного інтелекту та розповідайте, у виконанні яких завдань їх можна використовувати;
  • формувати завдання для оцінювання, які студенти не зможуть «списати» в чатботах;
  • замінити традиційні письмові навчальні завдання, як-от тести та реферати, на презентації, індивідуальні або групові проєкти, які вимагають творчого підходу й критичного мислення.

Більше порад, інструментів та прикладів можна знайти в документі з рекомендаціями.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати