Рівень свободи у світі продовжує повільно знижуватися, починаючи з 2008 р., згідно з п'ятим щорічним Індексом свободи людини (HFI), найбільш повним мірилом свободи для великої кількості країн світу. Цього року індекс очолює Нова Зеландія, випередивши Швейцарію.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Індекс, опублікований Cato Institute, канадським Fraser Institute та Liberales Institut Friedrich Naumann Foundation for Freedom у Німеччині, ранжує 162 країни за 76 різними показниками особистої, громадянської та економічної свободи, використовуючи дані з 2008 по 2017 рік, останній рік, за який доступні необхідні дані.
Так, індекс відображає те, наскільки вільно люди можуть користуватися такими важливими правами, як свобода слова, релігії, зібрань та об'єднання, а також вимірює свободу пересування, свободу жінок, злочинність та насильство, а також юридичну дискримінацію одностатевих стосунків.
Ранжування деяких обраних країн таке: Фінляндія та Німеччина (8-ме місце), Швеція (11), Великобританія (14), Естонія та США (15), Тайвань (19), Японія (25), Південна Корея (27) ), Чилі (28), Франція (33), Польща (40), ПАР (64), Аргентина (77), Кенія (79), Мексика (92), Індія (94), Бразилія (109), Росія ( 114), Туреччина (122), Саудівська Аравія (149), Іран (154) та Єгипет (157).
Найвільнішою країною Східної Європи є Естонія (15-те місце у світі), за нею йдуть Чехія (21), Литва (22) та Румунія (30). Найменш вільною країною в регіоні є Україна (118), перед якою розмістилися Росія (114), Білорусь (92), Молдова (71) та Сербія (58).
"Така ситуація є цілком закономірною, враховуючи те, що Україна також є найменш економічно вільною країною в регіоні. Нашою ахіллесовою п’ятою є верховенство права, а, якщо точніше, його відсутність, адже саме по цьому компоненту у нас найнижчі бали. Якщо ж говорити про динаміку зміни наших показників, вона позитивна з 2016 року після падіння у 2015 - зростання з 5,88 до 6,26. Однак до рівня 2011 року нам ще далеко, саме тоді людська свобода в Україні була найвищою - 6,95", - прокоментувала Наталія Мельник, керівниця проектів Bendukidze Free Market Center.
У 2008-2017 рр. близько 61 країни підвищили свій загальний показник свободи, тоді як для 79 країн він знизився. Близько 16% світового населення проживає в першому квартилі країн за індексом, а 35% - у нижньому квартилі країн, які мають найнижчий рівень свободи.
"Зі зростанням популізму, націоналізму та гібридних форм авторитаризму права та свободи людини зазнають утисків в багатьох куточках земної кулі. Через властиву їм цінність та внесок у добробут ці свободи заслуговують найсильнішої оборони", - зауважила Таня Порчник, старша наукова співробітниця Fraser Institute та співавторка індексу.
Автори також виявили, що з 12 основних категорій, з яких складається індекс, певне зниження відбулося в усіх, крім п'яти. З 2008 р. найбільше падіння показників спостерігається у категоріях "Релігія, ідентичність та відносини" і "Верховенство права", а найбільше покращення відбулося у "Надійні гроші".
"Дані підтверджують важливість свободи в усіх її вимірах, а також те, що економічна та особиста свобода йдуть рука об руку", - зазначив Іан Васкес, директор Центру глобальної свободи та процвітання Cato Institute і співавтор цього індексу. Країни з високою особистою свободою, як правило, демонструють високу економічну свободу. Найвільніші країни світу з верхнього квартилю мають значно вищий дохід на людину ($40 171) порівняно з країнами з найменш вільної групи ($15 721). Крім того, автори спостерігають міцний взаємозв'язок між свободою людини та демократією, у цьому плані Гонконг є винятком.