26 квітня 2023, 17:12

МОЗ пояснило, чи надає сімейний лікар послуги з охорони психічного здоровʼя

Пресслужба МОЗ України

Станом на середину травня 2022 року в закладах охорони здоров’я України практикували 742 психологи. Про це повідомила пресслужба МОЗ України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В якій аптеці можна придбати ліки за електронним рецептом: пояснення МОЗ".

У МОЗ зазначили, що якщо врахувати, що в середньому психолог потенційно може надавати 2-5 консультацій за день, та 10-35 – на тиждень, в Україні спостерігався певний дефіцит професійних кадрів, які б могли допомагати пацієнтам долати психічні розлади, викликані війною. Тому була ініційована та провадиться масштабна робота з підготовки та перепідготовки спеціалістів для роботи з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги. 

Одне із системних рішень, яке було прийняте у межах ініційованої Оленою Зеленською Всеукраїнської програми ментального здоровʼя "Ти як?", – залучення лікарів первинної ланки меддопомоги (далі – ПМД) до надання послуг з охорони психічного здоровʼя. Так, згідно з планами, за програмою mhGAP до кінця 2025 року буде навчено понад 50 тисяч медичних робітників "первинки".  

"Крім того, наприкінці минулого року Міністерство охорони здоровʼя України та Національна служба здоровʼя України (далі – НСЗУ) запровадили новий пакет у межах програми медичних гарантій – "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги" в межах програми медичних гарантій. Наразі майже 300 медзакладів по всій Україні мають підписаний договір на надання медпослуг за цим пакетом. Водночас майже 10 000 лікарів "первинки" пройшли навчання (в онлайн та/або офлайн форматі) з ведення поширених психічних розладів із використанням керівництва mhGAP", – ідеться в повідомленні.

Тож нині, заявили в МОЗ, українці можуть безоплатно отримати базову психологічну допомогу в закладах первинного рівня. За згодою пацієнта, лікар проведе скринінг та, у разі потреби, надасть пацієнту базову психологічну допомогу та складе план ведення і лікування пацієнта в межах своєї компетенції, а у разі потреби – направить до профільного спеціаліста.

Також можна звернутися безпосередньо в один із 286 медзакладів "первинки", який за договором із НСЗУ надає меддопомогу за пакетом "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги". Тут можна записатися до лікаря, який пройшов навчальний курс із ведення та лікування пацієнтів із розладами психічного здоровʼя, а значить, має додаткові навички із роботою зі скаргами на психічне здоров’я.

Знайти медзаклад, який за договором із НСЗУ надає меддопомогу за цим пакетом, та записатись на консультацію можна одним зі способів:

  • зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77, 
  • скористатися дашбордом на сайті НСЗУ – у полі "Група послуг" вибрати пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги" (п. 51). 

Обравши медзаклад, потрібно зателефонувати до його реєстратури чи контакт-центру та запишіться на прийом. Важливо: звернутися можна як самостійно, без направлення, так і з направленням від особистого лікаря за встановленого діагнозу "Психічні розлади".

За згоди пацієнта лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я і психічного статусу та результатами скринінгу, за потреби, запропонує: 

  • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічних або неврологічних розладів (далі – ПНР), пов’язаних із фізичним здоров’ям;
  • направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій із лікування (за згодою пацієнта);
  • першу психологічну допомогу (при чому не лише пацієнтові, а й членам його родини, які доглядають за ним/нею);
  • психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього – направлення до лікаря-спеціаліста. 

Як зазначається, в межах вищезгаданого пакета лікар "первинки" може вести як пацієнтів без встановленого діагнозу, так і тих, кому вже встановлено діагноз та призначено лікування психіатром. У такому випадку сімейний лікар здійснюватиме супровід пацієнта з ПНР. Це значно спростить доступ до необхідної допомоги, адже іноді дістатися до психіатра набагато складніше, ніж до сімейного лікаря.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати