08 вересня 2020, 12:17

ЄСПЛ: жертва поліцейських тортур домоглася компенсації через 14 років. Винні залишаться непокараними

ECHR. Ukrainian Aspect

Європейський суд з прав людини констатував факт катування відносно громадянина з боку правоохоронців. Однак винні в цьому особи не понесуть покарання, оскільки закінчилися строки давності притягнення їх до кримінальної відповідальності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ЄСПЛ присудив по €20 тис. ромам, яких затримали під час поліцейської операції".

ЄСПЛ виніс рішення у справі "Шишкін та інші проти Росії" (заява №30050/09), передає інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".

Як зазначається, у березні 2006 року Володимир Шишкін прийшов до обласного управління внутрішніх справ, аби дізнатися про долю комп’ютера і документів, які у нього раніше вилучили в ході обшуку.

Однак замість пояснень там зажадали написати розписку про відсутність претензій з приводу вилучених особистих речей. І для отримання цієї розписки людину протягом чотирьох годин били, тримали в наручниках, прив’язували голову до ніг - застосовували тортури "конверт" - піднімали за наручники і кидали на підлогу. На наступний день стан здоров’я Шишкіна погіршився і його доставили до лікарні, де діагностували забій поперекової області і правої нирки та гематоми.

Так, у липні 2006 року Шишкін звернувся в прокуратуру зі скаргою на незаконні дії співробітників міліції. І за вісім наступних років розслідування було винесено сімнадцять постанов про відмову в порушенні кримінальної справи, шістнадцять з яких згодом скасовувалися як незаконні. Останній раз слідчі органи відмовилися порушувати кримінальну справу в грудні 2014 року. Це рішення було визнано національними судами законним.

Зрештою кримінальну справу так і не було порушено, а строки давності притягнення до кримінальної відповідальності міліціонерів, які катували Шишкіна, минули.

Потерпілий звернувся до Європейського суду з прав людини ще в 2009 році. Однак рішення у справі було винесено лише 1 вересня 2020 року.

Зокрема, суд у Страсбурзі констатував той факт, що заявник піддався нелюдському і такому, що принижує людську гідність, поводженню з боку представників влади, що є порушенням статті 3 (Заборона катування) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Також ЄСПЛ встановив, що за цим інцидентом не було проведено ефективного розслідування.

І хоча в 2014 році постраждалий зміг на національному рівні відсудити у держави десять тисяч рублів за тяганину слідства, Європейський суд з прав людини вказав, що ця компенсація не позбавляє заявника статусу жертви у зв’язку з його жорстоким поводженням і відкинув заперечення держави в цій частині. Тож заявнику була присуджена компенсація моральної шкоди 19300 євро.

А ось використовувати рішення ЄСПЛ для притягнення винних до відповідальності не вдасться - минули всі строки давності.

Нагадаємо, ЄСПЛ відмовив ПЦУ у застосуванні тимчасових заходів щодо виселення з храмів у Криму.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати