Європейське відомство інтелектуальної власності (European Union Intellectual Property Office – EUIPO) – одне з найбільших децентралізованих відомств Європейського Союзу (ЄС), розташоване в м. Аліканте (Іспанія). Визнане у 2021 році найбільш інноваційним відомством інтелектуальної власності (ІВ) у світі, EUIPO здійснює реєстрацію торгових марок ЄС (EUTM) та промислових зразків Співтовариства (RCD), що забезпечує можливість отримання правової охорони відповідних об’єктів ІВ в усіх державах-членах ЄС.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відомство також співпрацює з національними та регіональними відомствами ІВ ЄС і координує діяльність Європейської обсерваторії з питань порушень прав ІВ. Торгова марка Європейського Союзу (Community Trade Mark, CTM). Надалі Директива ЄС № 2015/2436 від 2015 року, що набула чинності з січня 2016 року, ввела термін European Union Trade Mark – Торгова марка Європейського Союзу (скорочено – EUTM), який нині офіційно застосовується. На 01.11.2022 в ЄС за процедурою EUTM було зареєстровано 2,191,201 торгових марок. Враховуючи, що ЄС – це 28 держав, то після свого розширення ЄС нині об'єднує понад 500 млн споживачів. Щорічно в ЄС реєструється приблизно 120 тис. торгових марок, вони мають значний попит і серед українського бізнесу. Водночас торгові марки є об’єктом права ІВ, що найбільше підробляється, при арештах на внутрішньому ринку ЄС (понад 93% арештованих предметів).
EUIPO vs EUIPP.com: недобросовісна конкуренція
Відомство з інтелектуальної власності Європейського союзу (EUIPO) продовжує вживати заходів проти відправників платіжних запитів, що вводять в оману, націлених на користувачів системи інтелектуальної власності (ІВ). У межах свого Стратегічного плану SP2030 EUIPO активізувало зусилля боротьби з цією шахрайською діяльністю. Нещодавнє рішення Групи з єдиної політики вирішення доменних суперечок (UDRP) Чеського арбітражного суду на користь EUIPO про анулювання доменного імені euipp.com з 16 березня 2025 знаменує собою важливу віху в цьому починанні.
Варто зазначити, що стандартна процедура UDRP була розроблена WIPO у 1999 році для вирішення доменних спорів, а також була схвалена міжнародною інтернет-корпорацією з присвоєння імен і номерів (ICANN). Процедура є обов'язковою для багатьох доменів верхнього рівня, зокрема для всіх загальних доменів (.com, .org, .net). За даними WIPO, за останні 10 років українські громадяни та підприємства 248 разів були учасниками розгляду справ у Центрі арбітражу в межах процедури UDRP. Ця процедура є швидшою, ніж розгляд справи в суді: два місяці замість одного року. Як правило, ця процедура є дешевшою, ніж розгляд у суді. Вартість варіюється від 1315 євро (1500 доларів США) до 4385 євро (5000 доларів США). Зазвичай цей процес триває 60‑75 днів.
Ця справа є класичним прикладом тайпсквотингу, коли шахраї використовують поширені друкарські помилки, в цьому випадку замінюючи букву "O" на сусідню букву "P" на клавіатурі QWERTY в доменному імені. Група дійшла висновку, що відповідач мав намір обдурити та відволікти споживачів, про що свідчить поширення шахрайських листів.
Вчиняючи так, відповідач намагався скористатися доброю волею та авторитетом EUIPO, заманюючи інтернет-користувачів у сервіси, які можуть здатися пов'язаними з Відомством
У своєму рішенні Група визнала давню репутацію EUIPO та широке визнання торгової марки EUIPO, яка є зареєстрованою торговою маркою Європейського Союзу (EUTM). Це перший випадок, коли Бюро успішно використало свою зареєстровану торгову марку EUTM у процесі вирішення доменних суперечок.
Рішення демонструє, як права інтелектуальної власності забезпечують відчутні переваги у забезпеченні дотримання прав, притягуючи шахраїв до відповідальності за введення споживачів в оману. У постанові також наголошується на стратегічній важливості поєднання прав інтелектуальної власності, таких як товарні знаки, зі спорідненими правами, такими як доменні імена, як інструмент зростання та сталого розвитку.
У межах SP2030 EUIPO прагне покращити якість обслуговування клієнтів, забезпечити справедливу онлайн-торгівлю та допомогти власникам брендів захищати свої права в інтернеті шляхом розробки нових послуг для управління взаємодіями з іншими типами інтелектуальної власності та спорідненими правами, включаючи доменні імена, а також розширення співпраці з реєстрами доменних імен.
Водночас це не перший випадок, коли приймається рішення на користь EUIPO з питань боротьби з шахрайством у державах-членах ЄС: попередні рішення кримінального суду у Швеції у 2017 році та в Німеччині у 2024 році встановили, що відправка платіжних запитів користувачам системи ІВ, що вводять в оману, є шахрайством. Рішення Групи UDRP демонструє відданість EUIPO боротьбі з шахрайством та захистом своїх клієнтів.
Введення в оману щодо рахунку EUIPO: кримінальний суд Німеччини визнав трьох обвинувачених винними у шахрайстві
У вересні 2024 року суд Мюнхена (Німеччина) визнав трьох обвинувачених винними в шахрайстві комерційного угрупування за відправку рахунків-фактур клієнтам EUIPO, які вводять в оману. Кожен обвинувачений був засуджений до одного року та 10 місяців ув'язнення з відстрочкою виконання та трирічним випробувальним терміном. Суд також ухвалив, що конфіскація близько 200 000 євро – сума, отримана шахраями незаконним шляхом, – має бути використана як компенсація.
EUIPO вважає це важливим правовим прецедентом, відзначаючи другий випадок, коли кримінальний суд держави-члена ЄС кваліфікував відправлення запитів, що вводять в оману, на оплату користувачам системи ІВ як кримінальний злочин шахрайства.
Це рішення відкрило шлях для поточних та майбутніх розслідувань та звинувачувальних висновків в інших юрисдикціях. У грудні 2020 року, після численних повідомлень від клієнтів, EUIPO подало кримінальну скаргу щодо підозри у шахрайстві до компетентної прокуратури Німеччини.
Схема шахрайства полягала в розсилці листів під назвою IP Register UG, що дуже нагадувало офіційні рахунки-фактури про мито. На фірмовому бланку було зазначено позначення «Європейський реєстр інтелектуальної власності», а в темі листа – «Публікація даних Відомства з гармонізації на внутрішньому ринку (OHIM)» – колишня назва EUIPO.
Ці листи, що вводять в оману, включали «загальну суму заборгованості», термін оплати та банківські реквізити. Тільки дрібним шрифтом, ледь помітним у нижній частині букв, рахунок-фактура було описано як пропозицію. У період з листопада 2020 року до квітня 2021 року обвинувачені неправомірно отримали платежі на суму близько 200 000 євро від клієнтів, які нічого не підозрюють.
У цій німецькій справі суд визнав обвинувачених винними в шахрайстві комерційного угрупування, тоді як в аналогічній справі у Швеції у 2017 році обвинувачених було засуджено за шахрайство у великому розмірі. Ці справи є юридичними прикладами того, як кваліфікувати ці схеми як злочинне шахрайство.
Потрібно остерігатися запитів на оплату, що вводять в оману! Відомство наполегливо рекомендує клієнтам ретельно перевіряти будь-які повідомлення, які вони одержують щодо своїх заявок на торгову марку або промисловий зразок. Якщо ви отримуєте підозрілі повідомлення або у вас є сумніви, зв'яжіться з Відомством за адресою CustomerCare@euipo.europa.eu
Інтеграція України до системи ІВ ЄС, співпраця з EUIPO включає такі заходи, як взаємний обмін інформацією про дослідження, пов’язані з впливом ІВ на економіку, а також правозастосування та боротьбу з недобросовісною конкуренцією. Це відкриває можливість до включення даних про українські торгові марки та промислові зразки до баз даних EUIPO, які є найбільшими у світі та налічують понад 115 млн торгових марок і понад 20 млн промислових зразків із п’яти континентів.