27 квітня 2023, 20:37

Асоціація адвокатів України провела Антикорупційний форум 2023

27 квітня відбувся Антикорупційний форум 2023, який провела Асоціація адвокатів України. Під час нього представники антикорупційних органів, судді та адвокати розглянули актуальні питання, гострі проблеми та шляхи їх вирішення в цьому напрямі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


344745346_1528836160974782_1112599107116516144_n

Читайте також: «Асоціація Адвокатів України провела V Судовий Форум за Генерального партнерства EQUITY».

На початку заходу з вітальною промовою виступили президентка ААУ, кураторка Law & Business Studio, керуюча партнерка АО «Dmitrieva & Partners», адвокатка Ольга Дмитрієва, а також голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко. Далі відбулася перша сесія заходу, модератором якої був Сергій Лисенко, адвокат, к.ю.н., керуючий партнер ЮФ GRACERS, член Правління ААУ, голова Комітету ААУ з протидії корупції та комплаєнсу.

З темою «Цифровізація антикорупційної політики» виступив народний депутат України, Голова підкомітету з питань європейської інтеграції Комітету ВР України з антикорупційної політики Олексій Жмеренецький. За його словами, в останні понад три роки в Україні склалася унікальна ситуація, коли парламент і центральні органи влади працюють як єдина команда – у Верховній Раді є різні комітети, зокрема антикорупційний, а також стійка більшість, щоб ухвалювати важливі рішення. Також, наприклад, наразі в Міністерстві цифрової трансформації України є 94 проєкти процесів цифровізації – з них половина вже реалізовані.

343616665_744634120675153_157164058170707926_n

Також вперше в Україні були затверджені антикорупційна стратегія та програма. Олексій Жмеренецький зазначив, що в парламенті були серйозні баталії щодо стратегії. За його словами, багато депутатів «побоювалися її ухвалення», оскільки стратегія мала пункти, які (якщо були б реалізовані) значно розширили б повноваження антикорупційних органів.

Про відновлення декларування та імплементація ДАП розповів заступник голови НАЗК, заслужений юрист України Андрій Вишневський. Зокрема, він поділився стратегічним підходом до протидії корупції в питанні ДАП:

  • баланс між невідворотністю покарання та ефективним запобіганням;
  • ризикоорієнтований стратегічний підхід до запобігання корупції;
  • фокус на якості державної політики у пріоритетних сферах.

Серед іншого, Андрій Вишневський навів приклад впливу ДАП на будівництво, ремонт та експлуатацію доріг. Так, ДАП передбачається запровадження вимог, згідно з якими:

  • всі дорожньо-будівельні роботи плануються з урахуванням результатів інструментальних обстежень;
  • встановлюється порядок відбору пріоритезації ділянок доріг для ремонту (черговості) в автоматичному режимі на основі здійснених інструментальних обстежень;
  • забезпечено цілодобовий і всеохопний автоматизований габаритно-ваговий контроль (цілодобова робота розширеної мережі WIM-систем зважування транспорту в русі).

Водночас загалом пріоритетними сферами є:

  • митна справа та оподаткування;
  • справедливий суд, прокуратура та органи правопорядку;
  • державний і приватний сектори економіки;
  • державне регулювання економіки;
  • оборона;
  • охорона здоров’я, освіта, наука та соціальний захист;
  • будівництво, земельні відносини та інфраструктура.

На тему «Е-Декларування на часі. Прикриватися війною не вдасться» виступив Олександр Прокопов, прокурор відділу забезпечення діяльності у сфері запобігання та протидії корупції управління підтримання публічного обвинувачення в суді Офісу Генерального прокурора. Він зазначив, що на сьогодні через ситуацію з декларуванням та неможливістю проведення перевірок протоколи про фінансові правопорушення практично до судів не направляються. Через це в прокурорів та адвокатів стало менше роботи.

«Щодо відновлення, то я почув, що десь у липні, найімовірніше, це буде зроблено. Я сподіваюся, що буде диференційований підхід до ситуації. У частини людей (наприклад, біженців-суб’єктів декларування, які опинилися за кордоном) подача декларацій є ускладненою», – сказав Прокопов.

Також про змагальність сторін і співвідношення обвинувальних та виправдувальних вироків ВАКС розповіла суддя-спікер Вищого антикорупційного суду Інна Білоус. Вона зазначила, що змагальність є однією з найголовніших складових справедливого правосуддя, та назвала елементи права на справедливий суд:

  • право на справедливий розгляд;
  • публічність судового розгляду і проголошення рішення;
  • розумний строк розгляду справи;
  • незалежність і безсторонність суду;
  • розгляд справи судом, встановленим законом.

Крім того, партнер EQUITY, адвокат Олександр Лисак виступив на тему: «Антикорупційні справи: головні риси останнього часу», а ексочільник ДП «Аеропорт «Бориспіль» (2014-2017 рр.) Євгеній Дихне та суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Аркадій Бущенко – на тему: «ТОП-менеджмент у державних компаніях. Реалії антикорупційної боротьби».

Читайте також: «Справа Євгенія Дихне: адвокати подали апеляцію».

Друга сесія заходу стосувалася досудового розслідування антикорупційних проваджень. Її модератором був іменний партнер АО «Лещенко, Дорошенко і партнери», член правління ААУ, адвокат Костянтин Дорошенко. На початку панелі з темою «Міжнародна практика в антикорупційних справах – заочний арешт» виступив старший адвокат VB PARTNERS Сергій Бойко.

343484741_568261335292406_1893976906266120579_n

Він зазначив, що на сьогодні є проблема, коли інструмент заочного арешту фактично використовується щодо осіб, які просто проживають за межами України, а не для осіб, які переховуються від органів досудового розслідування.

Серед іншого, Сергій Бойко розповів, що через відсутність законодавчого регулювання існує декілька точок зору щодо підтвердження факту оголошення особи в міжнародний розшук:

  • винесення постанови слідчим про міжнародний розшук;
  • опублікування Інтерполом «червоної картки»;
  • активні дії слідчого.

Про доступ до правосуддя під час війни розповіла Лідія Карплюк, адвокатка АО «Лещенко, Дорошенко і партнери». На її думку, до воєнного стану в Україні трохи «підготувала» сама пандемія, оскільки в результаті були запроваджені механізми, як особи могли брати участь у тих чи інших процесуальних діях, не перебуваючи в конкретному місці, суді.

За словами адвокатки, наразі є момент, коли більш-менш стабілізувалася ситуація в деяких областях України, а відповідними розпоряджаннями ВС було відновлено можливість здійснення правосуддя конкретними судами. Однак постало питання, як бути зі справами, які було передано в інші суди для здійснення правосуддя, оскільки, розповіла Лідія Карплюк, таких справ було безліч, їх не встигли всі зареєструвати, авторозподілити – не говорячи вже про те, щоб їх розглянути.

Родіон Кокош, радник EQUITY, адвокат, розповів про міжнародний розшук під час воєнного стану. За його словами, наразі в КПК України немає навіть такого визначення, як «міжнародний розшук»: «Фактично він зустрічається лише в двох статтях КПК, а в ст. 281 є визначення розшуку, тобто підстав для оголошення особи в розшук».

Також із темою «Застава як захід потрапляння в СІЗО» виступив Семен Ханін, адвокат, керуючий партнер ЮК «АМБЕР», к.е.н., заслужений юрист України, член Правління ААУ. Він зазначив, що на слідчого суддю суд КПК України покладає обов’язок – при визначенні розміру застави перевіряти, чи не є він завідомо непомірний для підозрюваного, обвинуваченого. Це особливо важливо, за його словами, у випадках, передбачених п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, коли межі такої застави не визначено. Тобто у відповідний ухвалі має бути вмотивований висновок судді, чому саме визначена застава не є непомірною.

Детальніше з думкою Семена Ханіна можна ознайомитися в матеріалі на сайті «Юридичної Газети».

Роль ЗМІ в антикорупційних провадженнях розкрив партнер юридичної компанії MILLER, адвокат Олексій Носов. Він розповів, що робота антикорупційних органів та їхня публічна комунікація полягають, зокрема, в тому, що потрібно не лише розкривати, наприклад, 10-річні злочини, але й створювати певну превентивну функцію, де люди б розуміли, що не можна робити, оскільки їм пояснили на конкретному прикладі, як необхідно ухвалювати рішення та які враховувати ризики.

Крім того, тему «Форми та методи НСРД» – ящик Пандори для підробки цифрових доказів» розкрив адвокат, СЕО та засновник Rostrum Law Office Артем Крикун-Труш. За його словами, ця тема є важливою тому, що реалії «старих» і «старих-нових» правоохоронних органів всюди однакові: «Туди стікається величезна кількість незаконно отриманої та сумнівної інформації – листування, документи, фото. Здебільшого це надає оточення людини, недоброчесні партнери, друзі, коханці, коханки, водії, інший персонал. Але ніколи в принципі за загальним правилом подібну інформацію не використовували та не легалізовували як доказ. Звісно, що є багато виключень».

Третя сесія форуму стосувалася антикорупційного правосуддя 2022-2023. Модератором панелі була адвокатка, молодша партнерка, керівниця практики вирішення спорів ЮФ GRACERS, голова Комітету ААУ з white-collar crime Людмила Куса. На початку з темою меж істотності порушення КПК України виступив адвокат, к.ю.н., партнер АО «БМФ правова група» Олег Федорчук, який навів практику Верховного Суду та ЄСПЛ щодо цього питання.

343679741_774917837423802_4705731684472120481_n

Читайте також: «У Парламенті зареєстрували законопроєкт, який вносить зміни до КПК».

Також партнер VB PARTNERS, адвокат Денис Шкаровський розповів про доказування в «санкційних справах». Він зазначив, що те регулювання в цьому питанні та дійсність, в якій ми існуємо зараз, трохи не збігаються, оскільки санкційний інструмент недоопрацьований – як із погляду процедури, так і з погляду регулювання та застосування. 

Крім того, на панелі з темою «Належна правова процедура vs. надмірний формалізм. Пошук балансу у кримінальному процесі» виступив адвокат, керуючий партнер ЮК «RIYAKO & PARTNERS» Євген Ріяко, а Тимур Хамзін, суддя-спікер ВАКС, розкрив питання антикорупційного правосуддя, а саме стягнення необґрунтованих активів.

Також про незалежність судових експертиз розповів директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, к.ю.н., заслужений юрист України Олександр Олійник. Він зазначив, що в цьому питанні незалежності має бути, з однієї сторони, ідеальне правове регулювання (так, щоб її забезпечити), але водночас воно може бути спотворене діяльністю судового експерта.

Наприкінці заходу з темою «Проблеми ототожнення адвоката з клієнтами в антикорупційних справах» виступив Андрій Тригуб, асоційований партнер АО «Скляренко, Сидоренко та партнери», к.ю.н., адвокат. За його словами, головним гарантом незалежності та захисту адвоката є:

  • ефективна робота органів адвокатського самоврядування, а також органів праворпорядку при розвідуванні злочинів проти адвокатів;
  • згуртованість адвокатів.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати